Marmur na podłodze - tak czy nie?

Wykańczam dom - na podłodze w kuchni i w łazienkach planuję ułożyć płytki z marmuru. Znajomi odradzają mi to jednak, mówiąc, że marmur nie nadaje się do układania na podłogach - czy to prawda? Sprzedawca twierdzi, że można zrobić marmurową podłogę, pod warunkiem, że kamień zostanie zaimpregnowany, a do klejenia zostanie użyty odpowiedni klej. Kto ma rację? Monika J.
Marmur nie jest najlepszym materiałem do wykańczania podłóg, gdyż - ze względu na dużą porowatość i chłonność - trudno utrzymać go w czystości. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzi się granit. Jeśli jednak bardzo zależy nam na marmurowej podłodze, możemy ją zrobić; trzeba tylko pamiętać, że będzie wymagała specjalnej konserwacji.

Czym przyklejać marmur

Do przyklejania płyt z nasiąkliwego kamienia, zwłaszcza z jasnego marmuru, przeznaczone są specjalne zaprawy na bazie białego cementu. Użycie tradycyjnych zapraw z szarego cementu (zawierającego tlenki żelaza) mogłoby spowodować trwałe przebarwienie kamienia.

Dobra zaprawa do marmuru powinna też:

- zawierać tras, który zapobiega wykwitom wapiennym;

- szybko wiązać - dzięki temu czas penetracji wody w strukturę kamienia jest krótki (część związków chemicznych zawartych w kamieniu i powodujących przebarwienia uaktywnia się pod wpływem długiego zawilgocenia);

- być upłynniona - by dokładnie wypełnić przestrzeń pod płytą po jej dociśnięciu. Płyty przylegające całą powierzchnią do podłoża nie są narażone na pęknięcie.

Jak dbać o marmurową podłogę

Marmur to kamień porowaty i chłonny, a więc trudny do utrzymania w dobrym stanie. Niszcząco działają na niego nawet najsłabsze kwasy (na przykład cytryna czy ocet), szybko też robią się na nim plamy z tłuszczu, a nawet wody. Dlatego powierzchnię marmurowych płyt należy systematycznie impregnować i chronić przed substancjami mogącymi powodować zniszczenie. Do mycia marmurowej podłogi można używać tylko specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Niektóre dodatkowo mogą poprawiać wygląd kamienia, na przykład pogłębiając jego naturalny kolor albo połysk.

Wybór środków do zabezpieczania, czyszczenia i konserwacji marmuru jest duży. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnego preparatu - wynika to z odmiennego składu chemicznego różnych skał - i wybrać taki, który jest zalecany do kamienia ułożonego na naszej podłodze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (7)
Marmur na podłodze - tak czy nie?
Zaloguj się
 • 0

  Ja u siebie mam płytki Calacatta i przyznam, że trzeba nad nimi popracować, ale moje zamiłowanie do marmuru zwycięża :D Jeśli chce się mieć tak piękne wnętrza, to trzeba na nie zapracować. :P

  dagmaplytki.pl/plytki-nawiazujace-do-marmuru

 • Monika Borkowska

  0

  Marmur jest trudnym kamieniem na podłogę, lepszy dużo jest trawertyn. U nas pięknie się sprawdza. Pochodzi z małopolskiego H-B Polska www.hb-polska.pl/kamien-naturalny mają ogrom fajnych kamieni jak to w hurtowni.

 • grupapsc

  0

  Niestety marmur jest bardzo wymagającą w utrzymaniu czystości powierzchnią. Wszelkie plamy należy błyskawicznie likwidować bo mogą zmatowić lub odbarwić powierzchnie (nawet woda). Konieczne jest reguralne zamiatanie, najlepiej mopem z mikrofazy. Do pileęfnacji najlepiej stosować środki o neutralnym pH - a więc w granicach ph 6-8.

 • Emilia Adamczyk

  0

  Dla mnie marmur wugląda dobrze w domu. Z tym, że ja lubuję się w chłodnych przestrzeniach, lubie przestronnośc itp. Marmur Dulemba ma właśnie kilak takich projektów. Bardzo fajie to aranzuja.

 • patrycyidzikowski1973

  0

  A kto bogatemu zabroni? Jak ktoś chce później kląć przy sprzątaniu łazienki, to proszę bardzo. Ja bym marmur zostawiła raczej na blat w kuchni, albo parapety. A w łazience coś ekstremalnie łatwego do sprzątania. Tyle rodzajów, kolorów, wzorów do wykorzystania. Po co sobie życie utrudniać? rolety-drzwi.warszawa.pl/oslony-wewnetrzne/karnisze.html

 • ewagra15

  Oceniono 1 raz -1

  Marmur to bardzo dobry wybór, dodaje elegancji pomieszczeniu i jest latwy w utrzymaniu. Polecam marmur-dulemba.pl/portfolio/posadzki/ - duży wybór marmuru i innych kamieni.

 • Anna Nowak

  Oceniono 1 raz -1

  Mnie nie było stać na marmur na podłodze i bardzo żałuję, ponieważ jestem wielką fanką tego materiału. Jednakże znalazłam złoty środek, ponieważ kupiłam stolik z marmurowym blatem polskiej marki ABSYNTH i bardzo mi się podoba i jakość i jego dizajn :) Pozdrawiam :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX