Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia

Jolanta Trytko- Warczak, specjalista ds. kamienia naturalnego w Grupie EGA

Trwa moda na kamień naturalny we wnętrzach - domy uszlachetnia marmur, granit lub piaskowiec: dzięki nim nawet zwykłe parapety, blaty i posadzki staja się eleganckim dopełnieniem wystroju. Jak zabezpieczać oraz pielęgnować kamienne elementy, żeby cieszyć się ich pięknem przez długie lata?

Marmur jest wyjątkowo wrażliwy na przebarwienia. Przy jego czyszczeniu najlepiej unikać detergentów
Marmur jest wyjątkowo wrażliwy na przebarwienia. Przy jego czyszczeniu najlepiej unikać detergentów
Fot. Grupa EGA

Wszystkie elementy z naturalnego kamienia wymagają zabezpieczenia. Impregnacja powierzchni kamienia jest niezbędna do tego, aby kamienne podłogi, blaty i inne elementy służyły nam przez wiele lat i ciągle dobrze wyglądały. Impregnowanie kamienia chroni go przed zabrudzeniami i szkodliwym wpływem wilgoci. Brak zabezpieczenia odpowiednimi środkami sprawia, że znacznie wzrasta ryzyko powstawania trudnych bądź niemożliwych do usunięcia śladów: plam i przebarwień.
Decydując się na impregnację, należy pamiętać o tym, że struktura kamienia nie pozwala na pełną ochronę powierzchni. Skoro nie da się całkowicie zabezpieczyć materiału, dlaczego i tak warto to robić? Odpowiedź jest prosta: aby zyskać czas na usunięcie z powierzchni wszystkiego, co może uszkodzić kamień: wody, kawy, herbaty, soków z warzyw i owoców, które zawierają szkodliwe kwasy. Uda się je zetrzeć bez śladu z zaimpregnowanej powierzchni, o ile tylko nie będą miały styczności z nim za długo.

Akcja impregnacja

Niestety, choć na rynku nie brak preparatów do samodzielnej impregnacji, w warunkach domowych trudno o prawidłowe wykonanie tego zabiegu. Czasem najlepiej zlecić ten proces impregnacji specjalistycznej firmie, która zorganizuje wszystko maszynowo i weźmie odpowiedzialność za prace, których się podejmuje. Niezależnie od tego, czy o kamień dba się samodzielnie czy zleca takie prace specjalistom – warto to robić, bo tylko dzięki odpowiedniej ochronie i pielęgnacji można cieszyć się jego urokiem przez długie lata. Impregnację trzeba regularnie powtarzać.

Marmur

Marmur jest cennym materiałem architektonicznym, dlatego często wykorzystuje się go przy produkcji elementów do luksusowych wnętrz. Coraz częściej wybierany jest także jako materiał na parapety, blaty, ściany oraz podłogi. Jedną z istotnych cech marmuru jest jego porowatość – to ona sprawia, że materiał jest wyjątkowo podatny na szkodliwe działanie różnych cieczy.

Impregnację marmuru wykonuje się odpowiednimi, przeznaczonymi do tego środkami. Powierzchnia, którą chcemy zabezpieczyć, powinna być wcześniej gruntownie oczyszczona, a impregnat należy nałożyć bardzo dokładnie i równomiernie.
Codzienna pielęgnacja marmuru nie jest trudna. Obowiązują w niej dwie ważne zasady: marmurowa powierzchnia nie powinna mieć styczności z kwasami, a po drugie po zachlapaniu jakimkolwiek płynem trzeba ją jak najszybciej wytrzeć. Przecieranie miękką, wilgotną szmatką powinno wystarczyć; ta metoda jest niezastąpiona w przypadku niezbyt zabrudzonych powierzchni. Starajmy się nie dopuszczać do powstania większych zabrudzeń, które trzeba usuwać detergentami. Jeśli ich zastosowanie jest konieczne – po użyciu środków chemicznych trzeba zebrać ich nadmiar, przecierając powierzchnię ściereczką zwilżoną wodą, a po myciu od razu przetrzeć kamień na sucho. Uda się wtedy uniknąć zacieków na marmurowej powierzchni. To najlepsza metoda, żeby cieszyć się naturalnym połyskiem kamienia. Zmatowionemu marmurowi blask można przywrócić poprzez polerowanie.

Granit

Podobnie jak marmur, granit jest popularnym materiałem, który bardzo chętnie wykorzystywany jest we wnętrzach. Jest dosyć drogi, ale bardzo efektowny i praktyczny. Od marmuru różni go trwałość: jest dużo twardszy, mniej porowaty i bardziej odporny na zarysowania oraz wpływ płynów, kwasów i tłuszczów. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie marmur zbyt łatwo mógłby ulec uszkodzeniom: jest doskonały w kuchni i łazience, a także jako podłoga w mocno eksploatowanych ciągach komunikacyjnych. Nie jest to zbytnio wymagający materiał, ale jako kamień naturalny ma swoją specyfikę. Jego impregnacja i codzienna pielęgnacja nie różni się zbytnio od tej związanej z marmurem: podobnie jak marmur, granit warto co jakiś czas zaimpregnować, a przy codziennej pielęgnacji warto obchodzić się z nim delikatnie. Chociaż jego porowatość jest mniejsza, a odporność na kwasy i tłuszcze dużo wyższa, nie oznacza, że granit może być wystawiany na ciężkie próby. Lepiej nie narażać go na długotrwały kontakt z płynami. Zwłaszcza te o odczynie kwaśnym mogą sprawić, że błyszcząca powierzchnia granitu stanie się matowa.

Piaskowiec

Piaskowiec często pojawia się na zewnątrz budynków, najczęściej w elewacjach budynków. We wnętrzach wykorzystuje się go rzadziej; bywa stosowany jest jako okładzina ścian i kominków. Niektóre rodzaje piaskowca nadają się również do wykonania schodów i posadzek. Ten miękki kamień charakteryzuje się dużą ścieralnością i nasiąkliwością. Jest materiałem stosunkowo plastycznym, co pozwala na formowanie go na wiele sposobów, jednak zupełnie nie nadaje się do szlifowania i polerowania. Jego właściwości mechaniczne sprawiają, że nie nadaje się do czyszczenia twardą szczotką ani myjką ciśnieniową: powstają w nim rysy, a duże ciśnienie wody sprawia, że piaskowiec pęka.

Piaskowiec należy odpowiednio pielęgnować – tak jak inne kamienie naturalne. Impregnacja odbywa się za sprawą specjalistycznych środków, a pielęgnacja tego kamienia zakłada codzienne przecieranie powierzchni miękką szmatką. Do usuwania trudniejszych zabrudzeń – zwłaszcza na podłodze – polecane są specjalne mączki do zamiatania.

Trawertyn

Trawertyn to materiał, który ma bardzo wiele zastosowań: nadaje się nie tylko na podłogi, ściany, kominki i schody, ale również blaty łazienkowe, a nawet wanny, umywalki i stoły. Zastosowanie go w kuchni wymaga od posiadaczy wyjątkowej troski – wapienna powierzchnia trawertynu, podobnie jak marmuru, źle znosi kontakt z kwaśnym środowiskiem, a wiele produktów spożywczych i środków czystości ma właśnie kwaśny odczyn.

Do wnętrz stosuje się wyłącznie trawertyn w postaci oszlifowanej i wypolerowanej. Nieobrobiony trawertyn ma mocno porowatą strukturę, dlatego powinien być zaszpachlowany zaprawą cementową. Pierwsze czyszczenie powinno odbyć się z użyciem lekko alkalicznych środków. Można również zaryzykować ostrożne użycie preparatów kwaśnych, aby usunąć resztki cementu. Po takim zabiegu należy wielokrotnie przemyć powierzchnię czystą wodą, aby zmyć resztki preparatów. Dopiero później można przystąpić do akrylowania, woskowania lub polimerowania – by odpowiednio nabłyszczyć powierzchnię.

    Więcej o:

Skomentuj:

Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia