Ogrodzenia z gabionów

Małgorzata Krośnicka
10.07.2017 10:34
A A A
Murek gabionowy Zenturo, cena ok. 2000 zł za komplet paneli, słupków i złączek na murek o wym. 4 × 2 m, bez materiału wypełniającego, BETAFENCE

Murek gabionowy Zenturo, cena ok. 2000 zł za komplet paneli, słupków i złączek na murek o wym. 4 × 2 m, bez materiału wypełniającego, BETAFENCE (Fot. producent)

Gabiony pierwotnie służyły do umacniania skarp i falochronów - metalowe siatki wypełnione kamieniami skutecznie opierają się naporowi ziemi i wody. Ale architekci dostrzegli też ich urodę, a za nimi coraz większe grono inwestorów budujących ogrodzenia.

Zaletą masywnych murów gabionowych jest ich dźwiękochłonność, wadą natomiast ich nieprzejrzystość, jeśli do wypełnienia użyjemy kruszywa.

Gabionowe murki to ażurowe „skrzynki” wykonane z metalowego drutu, które wypełnia się dekoracyjnym materiałem, który jednocześnie usztywnia konstrukcję.

Z czego wykonane są gabiony?

Siatki na gabiony wykonuje się ze stalowego, zgrzewanego drutu. Mogą one mieć oczka o różnej wielkości, dostosowuje się je do rodzaju planowanego wypełnienia, ale można też używać specjalnych taśm, które zapobiegną wysypywaniu się zawartości.

Murki gabionowe efektownie wyglądają połączone z przęsłami z siatki ze stalowego drutu lub bardziej masywnymi elementami metalowymi. Można je też podświetlić.

Nowoczesne ogrodzenie do ogrodu z gabionów

Czym wypełniać gabiony?

Gabiony można wypełniać m.in. otoczakami, odłamkami lawy, szarym wapieniem, szkłem z recyklingu, cegłami, dachówkami, korą drzewa, pniakami, liśćmi,
gałęziami, bambusem czy skorupami orzecha kokosowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Zobacz także
  • Gabiony mogą służyć do budowy niskich ogrodowych murków, np. oddzielających trawnik od tarasu Dekoracyjne gabiony
  • Cegła Riva Murki oporowe - sposób na nierówności w ogrodzie
  • Imola/LIBET
Kostki o melanżowych barwach wymiary: 21,9; 32,9; 43,9; 54,9/32,9 cm, gr. 6 cm kolory: karbonowy, muszelkowy, tytanowy, pastello, kasztanowy. Cena: 66,42 zł/m2, www.libet.pl Kostka brukowa: do wyboru, do koloru [CENY]

budowa na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX