Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murki oporowe - sposób na nierówności w ogrodzie

Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie Jadar

Murki oporowe to coraz bardziej popularny element małej architektury ogrodowej. Wykorzystywany jest głównie ze względu na swoją funkcjonalność, a także walory estetyczne.

Cegła Riva
Cegła Riva
Fot. Jadar

Murki doskonałe doskonale sprawdzają się na terenach o zróżnicowanym poziomie, służąc do umacniania skarp i nierówności terenu. Obsadzając je roślinnością można stworzyć niepowtarzalną zieloną ścianę.

Ogrodowe nierówności

Murki oporowe buduje się głównie w ogrodach, tam gdzie nachylenie skarpy jest duże, a ziemia ma tendencję do obsypywania się. Najczęściej są wykorzystywane do różnicowania poziomów gruntu. Pomagają umocnić skarpy i zapobiec osuwaniu się ziemi, a jednocześnie stanowią oryginalne urozmaicenie płaskiej przestrzeni. Murki oporowe jako modny element architektoniczny często są stosowane do aranżacji przestrzeni ogrodowej. Służą nie tylko do umacniania np. skarp wokół tarasów czy stabilizowania stopni schodowych, lecz także można je wykorzystać do stworzenia podwyższonych rabat. Decydując się na budowę murku musimy pamiętać o kilku ogólnych zasadach, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego wykonania konstrukcji.

W zależności od niwelacji wysokości terenu musimy przewidzieć ciężar naporu masy ziemi, jaki mur powinien podtrzymać. Im większa wysokość, tym silniejszy jest napór ziemi. Największe naciski masy oddziaływają u nasady każdego muru, dlatego tak ważny jest fundament pod konstrukcję. Zasada budowania murków oporowych jest dosyć prosta: wyznaczamy granicę miejsca, w którym chcemy przeprowadzić niwelację wysokości, określamy potrzebną nam wysokość, wylewamy fundament i możemy już stawiać mur.  Warto podjąć się samodzielnego wykonania konstrukcji, jeśli jego wysokość nie będzie przekraczała 1,2 m. Wyższy mur wymaga bowiem przygotowania precyzyjnych obliczeń oraz specjalnego zbrojenia i głębszego fundamentowania, co bezpieczniej jest zlecić fachowcowi.

Różne materiały

Do budowy murków oporowych można wykorzystać różnorodne materiały w zależności od charakteru ogrodu, m.in. kamień naturalny, cegłę, drewno oraz beton. Aby podkreślić naturalne piękno terenu należy zastosować materiały, odzwierciedlające klimat danego miejsca.  Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły Antyk, która swoją prostotą doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz oraz może stanowić przełamanie nowoczesnych aranżacji. Dla osób poszukujących produktów o wyjątkowym, nieregularnym kształcie stworzono cegłę ogrodową Riva,  która dzięki trapezowatej formie oraz dostępności w dwóch wariantach kolorystycznych i fakturowych pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt. Z prefabrykatów pustaków lub bloczków betonowych oraz kamieni ciosanych łatwo jest zbudować  również tzw. suche murki, wznoszone bez użycia zaprawy, które w razie potrzeby można bez problemu rozebrać.

Zielone ściany z donic

Murki mogą przyjąć też wygląd niezwykłej zielonej ściany. Wznosi się je z betonowych kształtek, które mają postać okrągłych lub prostokątnych donic bez dna. Do tego celu często wykorzystuje się specjalne donice L-ki. Ten betonowy produkt ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Poza podstawową funkcją niwelowania różnic wysokościowych pełni rolę elementu oddzielającego, podtrzymującego różnice poziomów oraz podparcia tarasów pod zabudowę. L-ka dzięki swojemu kształtowi utrzymuje ciężar naporu. Ustawiamy ją zawsze do środka, czyli w stronę nasypu ziemnego. Po ułożeniu L-ki możemy ją obłożyć materiałem elewacyjnym, np. bardzo modnymi płytami z betonu architektonicznego Symfonia, a donice wypełnić ziemią lub żwirem i obsadzić roślinnością.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Murki oporowe - sposób na nierówności w ogrodzie