Stolik z palet - instrukcja wykonania stolika kawowego
Kto powiedział, że meble z europalet najlepiej wyglądają w loftowych wnętrzach? Proponujemy zrobić stolik, który będzie pasował również do tradycyjnie urządzonego salonu.
Stolik kawowy - kawa na palecie
Wydawać by się mogło, że drewniane palety wykorzystywane przy transporcie mają tylko to jedno zastosowanie. Tymczasem świetnie nadają się one do recyklingu. Co więcej - są wręcz na topie! Na tarasach i w ogrodach, nie wyłączając nawet tych ekskluzywnych, co raz częściej można spotkać sprzęty wyczarowane z palet. My zdecydowaliśmy się na prosty, lecz efektowny stolik. Do jego wykonania wystarczyła jedna paleta! Pracę trzeba rzecz jasna zacząć od zgromadzenia palet. Jeśli nie zostały nam one np. poukładaniu ogrodowej ścieżki czy podjazdu z kostek (które często są na nich transportowane), poszukajmy ich w magazynach, składach budowlanych lub w skupach. Naprawdę warto - zakup palety to koszt rzędu 20-25 zł za sztukę! Najtańsze(ok. 10 zł za sztukę) są palety z odzysku.
Stolik z palet: potrzebne materiały i narzędzia
Do zrobienia stolika z palety potrzebne będą:
- Europaleta 120 x 80 cm (zakupu nawet pojedynczej palety dokonamy w składach palet),
- płyta OSB gr. 12 mm, 125 x 250 cm,
- 4 toczone nóżki o wys. 25 cm (można je zamówić u stolarza), zamiennie można zastosować duże kółka meblowe,
- farba akrylowa w dwóch kolorach,
- płyta HDF, 2 prostokąty o wymiarach 37 x 39 cm i 37 x 10 cm,
- wiertarka z regulacją obrotów lub wiertarko-wkrętarka,
- wiertło do drewna o śr. 0,3 cm,
- 21 wkrętów do drewna 0,42 x 0,7 cm, 8 wkrętów 0,35 x 0, 45 cm,
- uchwyt meblowy,
- kawałek tkaniny,
- klej do drewna,
- papier ścierny drobnoziarnisty i gruboziarnisty.
Stolik z palet. KROK 1.
Wykonanie stolika zaczynamy od obróbki płyty. Płytę OSB docinamy do wymiarów europalety, czyli 120 x 80 cm (można to zlecić w sklepie) - w razie potrzeby szlifujemy krawędzie papierem ściernym. W rogach rozmieszczamy nóżki (w równych odległościach od brzegów płyty) i obrysowujemy je ołówkiem. Na środku każdego okręgu wyznaczamy punkt na wkręt.
Stolik z palet. KROK 2.
Przewiercamy zaznaczone punkty, na środku górnej części nóżek robimy niezbyt głęboki otwór. Mocujemy wkrętami nóżki do płyty. Żeby lepiej się trzymały, każdą z nich łączymy z płytą dwoma dodatkowymi wkrętami.
Stolik z palet. KROK 3.
Malowanie palet zawsze musi poprzedzić szlifowanie powierzchni. Paletę szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie malujemy farbą akrylową. Po wyschnięciu całość przecieramy drobnoziarnistym papierem i kładziemy drugą warstwę farby. Nóżki malujemy na inny kolor.
Stolik kawowy z palet. KROK 4.
Na palecie ułożonej do góry nogami układamy płytę z nóżkami. W czterech rogach (tam gdzie płyta styka się z klockami europalety) wiercimy otwory na wkręty, którymi następnie łączymy obie części stolika.
Stolik kawowy z palet. KROK 5.
Z płyty OSB (boki) i płyty HDF (front i dno) robimy szufladę o wymiarach 37 x 39 cm i wys. 10 cm; elementy łączymy małymi wkrętami. Front i boki szuflady malujemy na kolor palety.
Stolik kawowy z palet. KROK 6.
Wnętrze szuflady oklejamy tkaniną. Na koniec montujemy uchwyt i wsuwamy szufladę w paletę. W razie potrzeby można dołożyć na wierzchu szklany blat - kawałek szkła przycięty na wymiar, z fazowanymi krawędziami. Można też farbę zastąpić bezbarwnym impregnatem, jeśli pomysł na aranżację wnętrza tego wymaga. W przypadku stolika kawowego wykonanego ze starych, nieco zniszczonych palet, możemy uzupełnić ubytki w materiale specjalną masą szpachlową.
Stolik z palet - GOTOWY!
Za udostępnienie wnętrz do sesji dziękujemy warszawskiemu sklepowi Inne Meble.
- Więcej o:
Kanapa z palet, sofa z palet
10 sposobów na odświeżenie mebli. Będą jak nowe za grosze!
Efekt ombre na ścianach – subtelna gra kolorem
Zrób to sam: zagłówek łóżka
Zmień wnętrze za pomocą tekstyliów
Jak zrobić tabletki do zmywarki?
Haftowane zawieszki – subtelna ozdoba wnętrz z duszą
Płatki śniegu na prezenty - pomysły na zimowe dekoracje i rękodzieło