Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamień naturalny we wnętrzach: fakty i mity

mat. prasowe

W obiegowej opinii kamień naturalny jest problematyczny w montażu, kosztowny, a do tego kłopotliwy w pielęgnacji. A jak jest naprawdę? Specjaliści firmy Interstone, która od ponad 20 lat sprowadza do Polski kamienie z całego świata, rozprawiają się z najczęściej rozpowszechnianymi mitami na temat tego wyjątkowego materiału i przedstawiają kluczowe fakty.

Interstone – kwarcyt Patagonia
Interstone – kwarcyt Patagonia
mat. prasowe

MIT 1. Kamień naturalny jest drogi

Kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku kamienia, rozmiarów płyty oraz jej grubości. Dużą rolę w kosztorysie odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni w bloku nie będą kosztowały tyle, ile marmurowa posadzka w wielkiej willi.

FAKT 1. Kamień pochodzenia naturalnego to mnogość kolorów, wzorów i faktur

Interstone posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz kamieni naturalnych z całego świata. Różnią się między sobą, ale i każdy slab kamienia jest inny. Zarówno naturalny układ żył czy pasów przebarwień, jak i sposób cięcia bloku różnicują wygląd gotowych płyt marmuru, granitu, kwarcytu czy onyksu. Z tego powodu materiał do planowanej realizacji najlepiej wybierać w hurtowni osobiście.

Interstone – kwarcyt Aracuja Verde
Interstone – kwarcyt Aracuja Verde
mat. prasowe

MIT 2. Kamień naturalny jako blat kuchenny to zły wybór

Ten materiał będzie doskonałym wyborem na blat, o ile zdecydujemy się na granit lub kwarcyt. Te kamienie charakteryzują się podobną odpornością - niegroźne są im: wysoka temperatura, wilgoć i woda, a także kwasy i zasady obecne w produktach żywnościowych. Odpowiednia impregnacja na etapie montażu sprawi, że będą długo i dobrze służyły. Dużą zaletą tych kamieni jest to, że można je wyfrezować w taki sposób, aby przy zlewie kuchennym powstał ociekacz. Takie rozwiązanie prezentuje się wyjątkowo elegancko i nowocześnie.

FAKT 2. W kuchni świetnie sprawdza się kwarcyt

Kwarcyt zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ z wyglądu przypomina marmur, ale deklasuje go pod względem wytrzymałości. Pod względem twardości jest jak granit, ponadto niepodatny na zarysowania czy ścieranie, odporny nawet na skrajne temperatury, od mrozu po żar. Z jednej strony świetnie sprawdza się więc na tarasach i balkonach, z drugiej – jako oprawa kominkowa. Nadaje się na blaty zabudowy kuchennej i innych mebli, ponadto na parapety, okładziny ścienne, posadzki, schody, a nawet elewacje budynków.

Realizacja Rafael Kroth Arquitetura, Perla Santana, fot. Walter Dias - kwarcyt Perla Santana
Realizacja Rafael Kroth Arquitetura, Perla Santana, fot. Walter Dias - kwarcyt Perla Santana
mat. prasowe

MIT 3. Kamień naturalny na podłodze = ślizgawka

Niebezpieczna może być polerowana granitowa powierzchnia pod śniegiem lub po deszczu - wtedy kamień staje się bardzo śliski. Wystarczy jednak zmienić sposób wykończenia powierzchni, a łazienka, taras czy droga do domu będą całkowicie bezpieczne. Świetnie sprawdzi się tam np. płomieniowanie, które pozwala na uzyskanie faktury o walorach antypoślizgowych. Marka Interstone oferuje kamienie w wielu wykończeniach.

FAKT 3. Kamień naturalny jest praktyczny i piękny

Wybór m.in. płomieniowania, szczotkowania (satyny) i poleru poszerza zakres możliwych do uzyskania efektów, od chłodnej elegancji połyskliwego białego lub czarnego marmuru po zadziwiające ciepło, jakie bije od szczotkowanych kwarcytów w odcieniach beżu. Marmur idealnie sprawdza się na posadzkach. Granit oferuje bogatą paletę kolorów i wzorów, również wpisujących się w przytulną atmosferę domu. A każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym.

Realizacja Priscilla Mendes, D_Marmores - kwarcyt Negresco
Realizacja Priscilla Mendes, D_Marmores - kwarcyt Negresco
mat. prasowe

MIT 4. Kamień naturalny wymaga ciągłej pielęgnacji

Kamienie naturalne są wykorzystywane do budowy nagrobków, wykłada się nimi posadzki w budynkach użyteczności publicznej, a także elewacje - i nie wymagają one nadmiernej troski. To kolejna sytuacja, która pokazuje, jak wiele zależy od dopasowania gatunku kamienia do konkretnych potrzeb. A nawet o najbardziej delikatne gatunki, z modnym marmurem na czele, można w domu zadbać bez wielkiego trudu.

FAKT 4. Dbanie o kamienne okładziny jest proste!

W domach prywatnych z kamienia najczęściej wykonuje się blaty kuchenne i łazienkowe, a ponadto parapety, obudowy wysp kuchennych, okładziny ścian, niekiedy też podłogi. Do codziennej pielęgnacji wystarcza zwykle wilgotna ściereczka i woda. A jeśli powstaną trudniejsze zabrudzenia, z pomocą przyjdą łatwo dostępne preparaty do czyszczenia kamieni.

Realizacja Renata Santarosa, fot. Andrew Franca – kwarcyt Perla Santana
Realizacja Renata Santarosa, fot. Andrew Franca – kwarcyt Perla Santana
mat. prasowe

MIT 5. Kamień we wnętrzu wizualnie ochładza

Pod posadzką z kwarcytu, granitu lub marmuru można zainstalować ogrzewanie podłogowe. Kamień przyjemnie się nagrzeje i będzie to ciepło długo oddawał – nawet po wyłączeniu ogrzewania. Przede wszystkim jednak różnego typu kamienie oferują również ciepłe kolory, jak beże i śmietankowe biele wielu marmurów oraz kwarcytów, a także rudości, czerwienie, brązy kwarcytów i granitów. Są one szczególnie przyjazne, gdy uzyskają szczotkowaną (satynowaną) powierzchnię.

FAKT 5. Kamień naturalny daje różnorodne efekty dekoracyjne

Oprócz blatów, parapetów i podłóg z odpowiednio dobranego kamienia warto wykonać np. ścianę za wezgłowiem łóżka, kanapą, telewizorem. Płyta kamienia naturalnego nada stylu przestrzeni, w której brak miejsca np. na mebel czy obraz – choćby w wąskim korytarzu lub pod prysznicem. A niektóre marmury, onyksy, jasne kwarcyty i zachwycające agaty wspaniale wyglądają podświetlone od spodu!

Realizacja Studio Colnaghi, fot. Marcelo Donadussi - kwarcyt Perla Santana
Realizacja Studio Colnaghi, fot. Marcelo Donadussi - kwarcyt Perla Santana
mat. prasowe

Aby poznać ofertę Interstone, warto zajrzeć na www.interstone.pl. Można tu obejrzeć konkretne slaby kamienia, które są dostępne we wszystkich magazynach w kraju - i dzięki temu wybrać dla siebie ten najpiękniejszy. A jeszcze lepiej udać się do któregoś z oddziałów Interstone – w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie - lub do Showroomu Kamienia w Warszawie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów i projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Na miejscu czekają eksperci, którzy chętnie doradzą, rozwieją wszelkie wątpliwości i znajdą rozwiązanie do każdej sytuacji. 

Interstone - kwarcyt Patagonia
Interstone - kwarcyt Patagonia
mat. prasowe
Realizacja Deborah Nazareth, Pedrasul Pedras Revestimentos - kwarcyt Perla Santana
Realizacja Deborah Nazareth, Pedrasul Pedras Revestimentos - kwarcyt Perla Santana
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Kamień naturalny we wnętrzach: fakty i mity