10 ikon polskiego designu, które powinien znać każdy wielbiciel wzornictwa

Polski design ma się dobrze, zarówno ten z ubiegłego wieku jak i obecny, reprezentowany przez młodych twórców. Wiele przedmiotów zaprojektowanych w kraju nad Wisłą docenionych zostało na świecie. Zobaczcie, które z nich warto znać.
Stołek Plopp Stołek Plopp Fot. mat. prasowe

Rodzina stołków Ploop

Tylko z pozoru przypominają nietrwałe dmuchane zabawki, tak naprawdę są ze stali, a swój wygląd zawdzięczają opracowanej przez ich twórcę, Oskara Zietę, technologii dmuchania stali. Na wystawie Young Creative Polish Designers we wrześniu 2009 roku, gdzie zostały zaprezentowane po raz pierwszy, wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Krzesło Muszelka projektu Teresy Kruszewskiej z 1956 r. Krzesło Muszelka projektu Teresy Kruszewskiej z 1956 r. fot. mnw.art.pl

Krzesło Muszelka

Niedocenione przez ówczesnych producentów, a jednak uznane jako dobry projekt, krzesło Muszelka autorstwa Teresy Kruszewskiej nigdy nie weszło do masowej produkcji. Projekt z roku 1956.

Skuter Osa

Przeszło 60 lat temu był marzeniem wielu młodych ludzi, jednak w 1965 roku zaprzestano jego produkcji. Z linii produkcyjnej zjechało tylko 25 tysięcy egzemplarzy. Może właśnie dlatego, a może ze względu na jego wyjątkową urodę, jest nadal obiektem pożądania wielu pasjonatów, a jego ceny osiągają wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Projekt z roku 1959.

Pralka Frania Pralka Frania Darekm135/ Creative Commons license

Pralka Frania

Co nasze mamy i babcie by bez niej zrobiły? Niezwykle pomocna, jest zdecydowanie przykładem dobrego, funkcjonalnego designu. Dzięki zaokrąglonemu kształtowi pralkę łatwo można było przetoczyć z miejsca na miejsce, by. np. schować ją. Ciekawostką może być fakt, że produkuje się ją do dziś, a sam projekt powstał 1962 roku.

Samochód Syrena Samochód Syrena fot. pixabay.com

Samochód Syrena

Miał być autem dla każdego Polaka i służyć mu zarówno do pracy i jak rekreacji. Tak też się stało, Syrenę produkowano zarówno w wersji osobowej jak i osobowo-dostawczej. Zaprojektowano też wiele prototypów np. wersje Mikrobus, Sport, Kombi. Pierwszy projekt powstał w 1955 roku, a ostatni egzemplarz wyjechał z fabryki w 1983 roku.

Siedząca dziewczyna, Henryk Jędrasiak, proj. 1958
Siedząca dziewczyna, Henryk Jędrasiak, proj. 1958 fot. mat. prasowe

Figurki z Ćmielowa

Obecnie produkowane są przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów, która kontynuuje tradycje wytwórni Świt. Część wzorów figurek pochodzi z lat 50. i 60. ubiegłego wieku - zaprojektowali je artyści z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Część to dzieła późniejszych twórców, np. Lubomira Tomaszewskiego. Na zdjęciu Dziewczyna siedząca, proj. Henryk Jędrasiak, 1958.

Klasyczny, lakierowany na wysoki połysk fotel można kupić w 4 kolorach (do wyboru: czerwony, czarny, biały, zielony, żółty). Matowy mebel może być czerwony, czarny, antracytowy, jasno szary, gołębi i turkusowy. Fotel projektu Romana Modzelewskiego dostępny jest na zamówienie. W sklepie sopolish.pl lakierowany fotel kosztuje 2,775 zł. W wersji matowej to wydatek 1,680 zł. Klasyczny, lakierowany na wysoki połysk fotel można kupić w 4 kolorach (do wyboru: czerwony, czarny, biały, zielony, żółty). Matowy mebel może być czerwony, czarny, antracytowy, jasno szary, gołębi i turkusowy. Fotel projektu Romana Modzelewskiego dostępny jest na zamówienie. W sklepie sopolish.pl lakierowany fotel kosztuje 2,775 zł. W wersji matowej to wydatek 1,680 zł. vzor.pl

Fotel RM 58

Nazwa pochodzi od inicjałów projektanta - Romana Modzelewskiego. Niezwykłą bryłę fotel zawdzięcza tworzywu, z którego został wykonany - laminatu poliestrowo-szklanego. Modzelewski jako pierwszy w Polsce zaczął używać tego materiału. Dziś jego fotel doczekał się reedycji i jest produkowany przez markę Vzór.

Lapa Lapa "Berga", nazwa w dialekcie śląskim znaczy "bryła". Projekt i wykonanie: Kafti Design. fot. design.domosfera.pl

Lampa Berga

Powstała w 2008 roku w pracowni Kafti Design, którą tworzy duet młodych projektantek - Monika Brauntsch, Sonia Słaboń. "Berga" to w śląskim dialekcie "bryła", a inspiracją dla projektantek była właśnie bryła węgla.

WZORY - PROJEKTY. Wygodny metal. Krzesła inspirowane techniką origami mają siedziska z blachy aluminiowej ? w siedmiu kolorach do wyboru. Zostały wyróżnione w plebiscycie must have na Łódź Design Festival. Krzesło Diago, 1100 zł, Product Placement WZORY - PROJEKTY. Wygodny metal. Krzesła inspirowane techniką origami mają siedziska z blachy aluminiowej ? w siedmiu kolorach do wyboru. Zostały wyróżnione w plebiscycie must have na Łódź Design Festival. Krzesło Diago, 1100 zł, Product Placement Fot. producent

Krzesło Diago

Grupę Tabanda, twórców krzesła Diago, zainspirowała sztuka origami, stąd siedzisko wyglądające jak ze złożonej kartki papieru. Połączenie Siedzisko wykonane jest z cienkiej blachy aluminiowej, a surowość mebla łagodzą drewniane nogi.

Pieńki Pieńki Fot. materiały prasowe

Stołki Pieńki

Nierówna struktura drewna zamknięta w gładkiej stali, to pomysł Malafor (Małego Laboratorium Formy), za którym stoi Agata Kulik i Paweł Pomorski. Projekt z 2005 roku stał się na tyle oryginalny, że do dziś ma wielu nabywców. Kupić je można m.in. euforma.pl

Więcej o: