Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wąska łazienka - jak ją urządzić? Aranżacja wąskiej łazienki

Redakcja

Problem wąskiej łazienki nie dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych - projektanci odchodzą już od takich rozwiązań. Za to właściciele mieszkań w blokach, bądź starych kamienicach, często muszą liczyć się z niewielkim metrażem, który trudno urządzić. Jak sprawić, że wąska łazienka będzie funkcjonalna i wygodna?

Wąska łazienka
Wąska łazienka
anatoliy_gleb/Shutterstock

Wąska łazienka może być funkcjonalna

Każdą łazienkę, nawet niewielką, można urządzić funkcjonalnie. Konieczne jest jednak zachowanie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, by korzystanie z nich było komfortowe. Przed umywalką, kabiną prysznicową i wanną powinniśmy pozostawić około 0,7 m kw. wolnej przestrzeni, natomiast przed miską ustępową około 0,5 m kw. Decydując się na umieszczenie pralki w łazience trzeba doliczyć dodatkowo około 0,8 m kw. przestrzeni.

Wyzwaniem staje się aranżacja wąskiej łazienki, której nietypowy kształt może wykluczać rozwiązania będące naturalnym wyborem w standardowej przestrzeni. Często musimy w niej nie tylko rezygnować z wanny, ale i dobrze przemyśleć wybór kabiny prysznicowej. Jeśli dostępne w sklepach modele wydają się zajmować zbyt wiele miejsca, dobrą opcją będzie rezygnacja z brodzika i montaż kabiny ze składanymi (łamanymi) ściankami. Po zakończonym prysznicu "złamanie" ścianek powoduje, że strefa prysznicowa niemal przestaje istnieć, szczególnie, jeśli zamiast brodzika zrobimy spadek w posadzce w kierunku odpływu liniowego. W bardziej ekonomicznej wersji ścianki można zastąpić zasłonką prysznicową.

Wąska łazienka nie wyklucza wygodnej umywalki - pod warunkiem zastosowania kilku trików. Przede wszystkim warto postawić na baterię podtynkową - kran zamocowany w ścianie pozwoli na zakup bardziej pojemnej misy umywalkowej. Najlepszy będzie model z wąskim rantem, który dosuniemy na szafce do samej ściany - wtedy zaoszczędzimy więcej miejsca. Ciekawą opcją jest prostokątna umywalka zintegrowana z szafką i baterią z boku - idealne rozwiązanie do wąskiej łazienki.

Zobacz także:

Wąska łazienka: pomysł na płytki i kolory

Płytki ceramiczne i gresowe to najczęściej wybierane materiały w projektowaniu aranżacji łazienki. Nie tylko ułatwiają utrzymanie czystości oraz zabezpieczają ściany i podłogi przed kontaktem z wodą. Służą też do udekorowania wnętrza oraz do wizualnej zmiany jego proporcji, jeśli zachodzi taka potrzeba. Odpowiednio dobrane i położone mogą wizualnie poszerzyć lub wydłużyć pomieszczenie, a także podnieść zbyt niski lub obniżyć zbyt wysoki sufit. Wąska łazienka również wymaga podjęcia takich kroków. Wbrew pozorom nie musimy jednak stawiać na małe płytki – duże również można wykorzystać, pod warunkiem takiego dopasowania fugi, aby podziały między płytkami były jak najmniej widoczne. Lepiej też wybierać gładkie kafle o jednolitej, jasnej kolorystyce, dzięki którym wąska łazienka stanie się optycznie większa. Co do wykończenia podłogi, postawmy na podłużne płytki - na przykład drewnopodobne, które przypominają deski kolorystyką i wymiarami. Ułożenie ich równolegle do krótszej ściany sprawi, że wąska łazienka ulegnie optycznemu poszerzeniu.

Wąska łazienka: lustra

Na ścianach, gdzie nie przewidujemy ekspozycji na wodę, można wykorzystać płytki o lustrzanej powierzchni - lub wręcz tafle lustra. To najprostszy sposób na wizualną manipulację przestrzenią. Lustra w wąskiej łazience nie tylko ją powiększą - będą też odbijały światło, co dodatkowo spotęguje to wrażenie. We wnętrzu utrzymanym w stylu minimalistycznym wystarczy wkleić lustro na ścianę pomiędzy płytkami - taflę można zamówić na wymiar u szklarza, pamiętając o fazowaniu krawędzi (dla bezpieczeństwa i estetyki wykonania). Jeśli z kolei planujemy dekoracje lub np. styl glamour czy rustykalny, możemy dodać ramę - drewnianą lub stylizowaną, z tworzywa sztucznego (naklejamy ją na ścianę wokół lustra). Wąska łazienka nie zawsze pozwala na umieszczenia kinkietów na ścianie w strefie umywalkowej - alternatywą będzie lustro z wbudowanym oświetleniem, najlepiej liniowym, wzdłuż krawędzi.

Zobacz także:

Wąska łazienka: dobre oświetlenie

Światło w wąskiej łazience - oraz w innych pomieszczeniach - ogrywa niezwykle ważną rolę - zarówno sztuczne, jak i naturalne. Łazienki są tego drugiego najczęściej pozbawione, szczególnie, gdy mamy do czynienia z mieszkaniem w bloku. Dlatego należy dobierać oprawy oświetleniowe ze szczególną starannością. Aby zapewnić wystarczającą ilość światła, najlepiej postawić na 4-6 mniejszych jego źródeł niż jedno większe. Mogą to być przykładowo metalowe tuby z punktami świetlnymi lub "oczka" w suficie podwieszanym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oświetlenia w wąskiej łazience - i nie tylko? Przeczytasz tutaj: Oświetlenie łazienki: o czym warto pamiętać? >>

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Wąska łazienka - jak ją urządzić? Aranżacja wąskiej łazienki