Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Stokrotka afrykańska - Osteospermum

Alicja Gawryś, KJ

Stokrotka afrykańska?Jedni nazywają osteospermum ogrodową gerberą, inni stokrotką z Afryki. W tym roku firmy ogrodnicze polecają tę roślinę na słoneczne balkony i rabaty. Ta sezonowa roślina rozpoczęła światową karierę pod koniec ubiegłego wieku, ale u nas dopiero od niedawna zyskuje popularność.

Stokrotka afrykańska opis

Łacińska nazwa osteospermum wywodzi się od greckiego słowa osteon - kość oraz łacińskiego spermum - nasienie i odnosi się do twardych nasion.

Roślina ta należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie występuje na terenach górskich. Odnaleziono tam około 70 gatunków: jednorocznych, bylin i niskich krzewów. Odmiany uprawiane jako rośliny sezonowe wywodzą się głównie od Osteospermum eclonis.

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) i stokrotka pospolita (Bellis perennis)

Stokrotka afrykańska sadzonki

Jej sadzonki można kupić zwykle w połowie maja, gdy rozwijają się na nich pierwsze kwiatostany. Choć budową przypominają stokrotki, są od nich znacznie większe: ich średnica wynosi 6-8 cm, a u niektórych odmian nawet 10 cm. Poza tym mają bardzo różne barwy. Pośród wąskich liści można zauważyć liczne pączki, zapowiadające długi okres kwitnienia, który trwa aż do jesieni.
 
Stokrotka pospolita - encyklopedia

Stokrotka afrykańska na balkon

Osteospermum jest wręcz idealne na słoneczne balkony. Nie grozi mu przypalenie kwiatów, nawet podczas upału. Nic dziwnego, przecież jego ojczyzną jest Afryka! Dzikie gatunki tej rośliny są tak uzależnione od dużej ilości światła, że w dni pochmurne - a także na noc - stulają płatki (nowe odmiany uzyskane przez hodowców przejawiają tę cechę w mniejszym stopniu). Wtedy zresztą też prezentują się ciekawie, bo można podziwiać kolory na spodzie płatków.
 
Stokrotki. Idealne rośliny na balkon

Stokrotka afrykańska odmiany

Stokrotka afrykańska uprawa

Osteospermum kupujemy zazwyczaj w drugiej połowie maja. Oprócz słonecznego, zacisznego stanowiska trzeba mu zapewnić przepuszczalne podłoże, jest bowiem bardzo wrażliwe na zalanie korzeni. Jeżeli sadzimy roślinę w pojemniku, dajmy grubą warstwę drenażu i ziemię dla kwiatów balkonowych. Jeśli natomiast chcemy umieścić osteospermum na rabacie, sprawdźmy, czy gleba nie jest gliniasta i ciężka. W razie potrzeby wymieszajmy ją ze żwirem i piaskiem.

Przez dwa tygodnie po posadzeniu pilnujmy, by ziemia nie wyschła. Latem podlewamy rośliny regularnie, ale niezbyt obficie. Osteospermum zasilamy co tydzień nawozem dla roślin kwitnących, jak np. Nawomix bądź Planton K.

Kiedy kwiaty zamierają, warto je wycinać, bo dzięki temu roślina zawiązuje nowe pączki, obficiej kwitnie i bardziej się rozkrzewia.

Jeśli latem panują długotrwałe upały, starsze odmiany osteospermum (np. z serii Springstar) na pewien czas przestają kwitnąć. Nie martwmy się - we wrześniu znów rozwiną mnóstwo kolorowych koszyczków. Dzieje się tak dlatego, że roślina ta najlepiej tworzy pąki kwiatowe podczas chłodnych nocy. Naukowcy pracują nad wyeliminowaniem tej niezbyt korzystnej cechy, co udało się już w przypadku serii Symphony i Jamboana.

Często, gdy jesienią jest ciepło i słonecznie, kwitnienie przedłuża się do początku października. Roślinie tej nie szkodzą niewielkie przymrozki, ginie dopiero po nadejściu silniejszych mrozów.

Stokrotka afrykańska sadzonki

Kto chciałby przechować osteospermum do następnego roku, może przed nadejściem przymrozków przenieść je do pomieszczenia o temperaturze 9-12 st. C. Po dwóch tygodniach trzeba pobrać sadzonki, odcinając wierzchołki pędów. Umieszcza się je w mieszance torfu z piaskiem. W temperaturze 18-20 st. C, często zraszane, ukorzenią się po miesiącu.

Stokrotka afrykańska nasiona, wysiew

Osteospermum dostępne jest na rynku także w postaci nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu, najlepiej w szklarni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

Skomentuj:

Stokrotka afrykańska - Osteospermum

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej