Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stokrotki: stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) i stokrotka pospolita (Bellis perennis)

tekst: Wiesław Gawryś, Magdalena Narkiewicz, KJT,

Stokrotka rosła polna......a nad nią szumiał gaj... Słowa tej starej piosenki są jednak mylące, bo stokrotki nie rosną pod drzewami - wolą słoneczne i wilgotne łąki, gdzie moszczą się pośród kępek trawy i ziół.

22583632 https bi
Fot. Shutterstock/Predrag Lukic

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis)

Odmiany oferowane do sprzedaży mają krzewiasty i zwarty pokrój. Dorastają do 30-50 cm. Kwiatostany w formie koszyczków występują w wielu różnych kolorach: białym, różowym, fioletowym, amarantowym, żółtym i pomarańczowym. Gdy przekwitną, trzeba je usunąć. Roślina kwitnie do jesiennych przymrozków.

Stokrotki. Idealne rośliny na balkon

Uprawa stokrotki afrykańskiej

Najwięcej słońca dociera do kwiatów na balkonach i tarasach o ekspozycji południowej oraz południowo- -zachodniej. Tutaj najlepsze warunki do rozwoju mają gatunki z natury światłolubne, a jednocześnie dobrze znoszące upały. Stokrotki choć potrafią przez jakiś czas tolerować niedostatek wody, w takich miejscach musimy szczególnie dbać o ich podlewanie. Rośliny te zazwyczaj silnie rosną i obficie kwitną, a to oznacza, że potrzebują regularnego dokarmiania, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla gatunków balkonowych. Jeśli dodatkowo balkon jest wysoko położony i w związku z tym dosyć wietrzny, najlepiej posadzić rośliny niskie i o zwartym pokroju, a przy tym dość odporne na złamanie takie jak stokrotki.

Stokrotka pospolita (Bellis perennis)

To roślina znana każdemu, symbol prostoty i skromności. Nazwa łacińska stokrotki - Bellis - wywodzi się od łacińskiego słowa bellus - piękny, śliczny. Można się zastanawiać, czy jest ona odpowiednia, jeśli patrzymy na pojedynczą roślinę. 

Stokrotka pospolita encyklopedia roślin

Jak wyglądają kwiaty stokrotki

W ogrodach uprawiamy najczęściej jej odmiany z dużymi i pełnymi kwiatami, natomiast w naturze spotykamy formę dziką, która jest niską (zaledwie 15 cm) byliną. Jej łopatkowate liście są zebrane w niziutką rozetę, z której wyrastają bezlistne łodyżki zakończone kwiatostanem – koszyczkiem o średnicy ok. 3 cm. Okalające go kwiaty języczkowe są białe, niekiedy zaróżowione, a środkowe kwiaty rurkowe – żółte. Stokrotka to rekordzistka – rozpoczyna kwitnienie już w marcu, kontynuuje je latem i przedłuża aż do listopada, jeśli jest ciepły. I jak jej za to nie kochać!

Gdzie rosną stokrotki

Stokrotka występuje na terenie całego kraju, a w górach aż po piętro kosodrzewiny. Najczęściej można ją spotkać na pastwiskach, łąkach, trawnikach i przydrożach, gdzie tworzy rozrośnięte kępy.

Gdzie posiać stokrotkę w ogrodzie

W ogrodzie stokrotkę wysiewamy na trawniku, gdzie radzi sobie świetnie pomimo koszenia. Często też krzyżuje się z odmianami ogrodowymi, wydając okazy o kwiatach różnej wielkości. Stokrotki uprawiamy w ogrodzie w słonecznych miejscach. Lubią podłoże żyzne i wilgotne. Od połowy sezonu stokrotki można sadzić w pustych miejscach po wczesnych gatunkach. Nie ma co ich sadzić na suchych, jałowych piaskach, z których słońce szybko wysysa wodę, bo zmarnieją.

Stokrotka na rabaty i obwódki

Przez cały sezon kwitną i utrzymują stałą wysokość. Nie zasłaniają więc innych roślin, a w grupie niełatwo dają się zagłuszyć. Idealnie nadają się na obwódki rabat oraz do tworzenia wzorów na klombach i kwietnych kobiercach. Wiosną wypełnia się stokrotkami rabaty, na których nieco później pojawiają się np. hosty, dalie czy letnie byliny cebulowe.

Bratki, hiacynty, stokrotki. Kwiatami powitaj wiosnę. Kwiaty na balkon i do ogrodu

Stokrotka na balkony i tarasy

Doskonale prezentują się w balkonowych skrzynkach i tarasowych pojemnikach, a ich bukieciki - w wazonach. Co więcej, stokrotki można jeść! Drobniutkie koszyczki są świetnym, lekko pikantnym dodatkiem do sałatek, większe mogą przystrajać desery.

Jak rozmnożyć stokrotki

Możemy je pozyskać z łąki, wykopując kilka sztuk, bądź wysiać nasiona.

Podczas koszenia trawnika ze stokrotkami ostrze kosiarki ustawiamy na wys. 5–7 cm. Aby rośliny się rozsiały, opóźniamy jedno koszenie do czasu, aż wysypią się dojrzałe nasiona.

Gdzie można kupić stokrotki

Wiosną można bez trudu kupić ich dorodną rozsadę sprzedawaną w doniczkach. W zależności od odmiany zaleca się zachowanie odległości 15-30 cm. Gęściejsze sadzenie można stosować wtedy, gdy stokrotki mają wypełnić rabaty tylko okresowo, na przykład do czasu pojawienia się późnych bylin.

Rozsada kupowana u ogrodników jest dobrze zahartowana, więc w ogrodzie może znieść przymrozki. Jednak gdy spodziewane jest ich nadejście, lepiej rośliny osłonić, np. gałęziami iglaków. Jeżeli mają kwitnąć do jesieni, od czasu do czasu trzeba im podrzucić sporą garść kompostu lub delikatnie zasilać ziemię nawozem wieloskładnikowym. Nie można także dopuścić, żeby gleba mocno wyschła.

Kiedy wysiewamy stokrotki

Jeśli potrzebujemy dużej ilości roślin, warto zrobić własną rozsadę. Nasiona wysiewamy od czerwca do połowy lipca na rozsadniku. Siewki pojawiają się już po kilku dniach. Gdy nieco podrosną, trzeba je rozpikować. Na zimę wymagają lekkiego okrycia. Na miejsce stałe sadzimy je zwykle dopiero wiosną, ale można to także zrobić jesienią.

Stokrotka roślina dwuletnia

Z natury stokrotka jest krótkowieczną byliną. Ponieważ jednak najpiękniej kwitnie w drugim sezonie po siewie, uprawia się ją jako roślinę dwuletnią. Starsze okazy można też odmładzać, rozsadzając ich okazałe kępy.

Stokrotki zimą

Murawa jest także ich ochroną w czasie mroźnej zimy. Chłód stymuluje kwitnienie tych roślin. Gdy więc tylko stopnieją śniegi, stokrotki tuż przy ziemi rozwijają swe koszyczki. Wystarczą 3-4 cieplejsze dni, aby ukazały się one nawet w zimie. Mimo że samosiejki są drobne, to i tak na trawniku wyglądają bardzo wdzięcznie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stokrotki: stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) i stokrotka pospolita (Bellis perennis)