Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu
Pogoda póki co jeszcze nas nie zachęca do prac w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, ale warto już zacząć je planować. Podczas wiosennych porządków nie zapomnijcie uważnie obejrzeć ogrodu pod kątem szkodników i chorób roślin.
Kalendarz ogrodnika na kwiecień - o czym warto pamiętać?
Posprzątaj po zimie
Pierwszym, najważniejszym krokiem koniecznym do wykonania w kwietniu jest zdjęcie okryć z bylin, wygrabienie resztek nieczystości, spulchnienie gleby i nawożenie. W tym momencie można również zająć się rozmnażaniem roślin poprzez podział bylin, które kwitną późnym latem i jesienią. Aby zrobić to prawidłowo, po wykopaniu kępy byliny należy rozciąć ją łopatą na pół i rozerwać rękami.
Rabaty
Zasilamy rośliny wieloletnie rośliny ozdobne. Nawozy wolno działające rozsypujemy tylko raz, natomiast łatwo rozpuszczalne - po raz pierwszy tuż po ukazaniu się liści, drugi zaś - w 2 lub 3 tygodnie po pierwszym zabiegu (w dawkach według wskazań producenta nawozu). Wysiewamy na miejsca stałe te gatunki roślin jednorocznych i bylin, które źle znoszą przesadzanie (np. łyszczec, łubin, mak wschodni). Inne byliny wygodniej wysiać w inspekcie, by latem na rabaty wysadzić podrośnięte już egzemplarze. Dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią (astry wieloletnie, dzielżany, floksy wiechowate).
Oczko wodne
Usuwamy gnijące szczątki. Przerzedzamy rośliny, które w poprzednim roku pokryły więcej niż 1/3 powierzchni zbiornika. Gdy temperatura wody podniesie się powyżej 10°C, możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Rozpoczynamy dokarmianie ryb. Sypiemy im niewielkie porcje karmy, tak by wszystko zostało zjedzone.
Wiosenne gatunki, które w pełnym rozkwicie trafiają do sprzedaży, warto wysadzić w ogrodzie, np. wzdłuż ścieżki przy domu.
Montujemy urządzenia filtrujące i fontanny. Jeśli rośliny w zbiorniku nadmiernie się rozrosły i jesienią pokrywały więcej niż 1/3 powierzchni wody, część z nich usuwamy.
Nawożenie roślin
Jeżeli gleba w ogrodzie już porządnie rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. W kwietniu warto siać nawozy zielone mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby).
Szklarenka
Podnosimy odporność roślin, opryskując je preparatem Biosept Active lub Septovital 200 SL. Zwalczamy w ziemi ziemiórki (Entonem), a na roślinach przędziorki (Spical Plus z dobroczynkiem kalifornijskim). Ograniczamy występowanie mszyc, mączlika, wciornastków i przędziorków (Emulpar 940 EC). Wyłapujemy owady fruwające (pułapki lepowe).
Sprzęt
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, oddajemy do serwisu kosiarki. Wszystkie wymagają ostrzenia i wyczyszczenia, a w spalinowych trzeba również wymienić olej, filtr powietrza i świecę.
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w kwietniu?
Sadzimy kwiaty
Do umytych pojemników wypełnionych nową ziemią ogrodniczą wysadzamy wiosenne kwiaty. Żeby kompozycje były okazalsze, możemy je przybrać np. kolorowymi pędami dereni i wierzb.
Podlewamy, zasilamy
W okresach, gdy nie ma deszczu, rośliny podlewamy mocno rozcieńczonym roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Pielęgnujemy rośliny
Rośliny po zimie wymagają zmiany ziemi, ewentualnie przesadzenia do większej doniczki. Można je dzielić i rozsadzać. Trzeba też zmienić im dietę. Dokładnie piszemy o tym na stronach 68-69.
Kontrolujemy światło
Odsuwamy od szyby na oknach o ekspozycji południowej rośliny osłabione przez zimę. Wiosenne słońce bywa bardzo silne i może powodować powstawanie na liściach plam poparzeniowych. Doniczki z roślinami, które kierują się w stronę okna, co 2 tygodnie nieco przekręcamy, by pędy rosły prosto.
Rozmnażanie i rozsada
Stawiamy w jak najjaśniejszym miejscu i uszczykujemy ukorzenione sadzonki pelargonii, koleusa i innych roślin balkonowych. Żeby z powodu zbyt wysokiej temperatury nadmiernie się nie wyciągały, w pomieszczeniu uchylamy okno, zwłaszcza nocą.
Uprawiamy kiełki
Wysiewamy nasiona na kiełki, ale wyłącznie tych roślin, które nadają się do tego celu, np. brokułu, rzodkiewki, pszenicy, rzeżuchy. Pamiętajmy, że kiełki roślin psiankowatych np. bakłażana i pomidora, są szkodliwe!
Kwiecień w ogrodzie - sadzenie, rozmnażanie i cięcie drzew i krzewów owocowych
Jeśli mamy drzewa owocowe możemy jeszcze dokończyć przycinanie pielęgnacyjne gatunków najmniej odpornych na mróz (jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu)
Cięcie krzewów ozdobnych: Grubszych gałęzi starajmy się nie usuwać jednym cięciem, bo możemy poważnie okaleczyć drzewo. Lepiej to robić etapami. Najpierw podcinamy konar od dołu, potem piłujemy od góry, trochę bliżej pnia. Dzięki temu gałąź się nie wyłamie, a z pnia nie odedrze się płat kory. Przy takim sposobie cięcia przy pniu pozostaje tzw. obrączka (kilkucentymetrowy odcinek gałęzi), co ułatwia gojenie się rany. Na koniec jej powierzchnię trzeba wyrównać ostrym nożem. Duże rany zabezpieczamy pastą grzybobójczą.
Przez cały miesiąc można sadzić krzewy róż - sadzenie wiosenne jest najbardziej optymalne dla tych pięknych roślin. Przycinamy róże, rozgarniamy kopczyki ziemi.
Przycinamy przekwitłe wierzby.
Ściółkujemy glebę, zwłaszcza wokół azalii, różaneczników, iglaków i wrzosów.
Sadzimy iglaki wykopywane z ziemi i krzewy ozdobne z odkrytym korzeniem, , ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać.
Ogród w kwietniu – drzewa iglaste, liściaste i owocowe
Drzewa i krzewy
Całkowicie zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. W razie zapowiedzi większych przymrozków najwrażliwsze gatunki okrywamy na noc. Z ziemi wokół drzew i krzewów wygrabiamy resztki opadłych liści. Pod koronami rozrzucamy nawóz wieloskładnikowy, ziemię podlewamy i przykrywamy warstwą ściółki. Skracamy pędy róż, które przezimowały w ogrodzie, z wyjątkiem odmian pnących i okrywowych. Sadzimy nowe krzewy, a następnie przycinamy je na wysokość 25-30 cm. Nowo posadzone róże należy obsypać niskim kopczykiem ziemi, co uchroni pędy przed wysychaniem. Wszystkie krzewy możemy teraz rozmnożyć przez odkłady. W tym celu ich młode gałązki przyginamy do ziemi i przysypujemy podłożem. Do jesieni wytworzą korzenie i nowe pędy.
Zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. Gatunki najwrażliwsze (hortensje ogrodowe, budleje i niektóre odmiany rododendronów) odkrywamy dopiero pod koniec miesiąca, a gdy zapowiadane są większe przymrozki, na noc nadal je osłaniamy.
Sadzimy róże. Po posadzeniu pędy przycinamy na wysokość 25-30 cm. Skracamy też gałęzie róż rosnących już w ogrodzie, z wyjątkiem gatunków pnących i okrywowych, które tego nie wymagają.
Rozmnażamy krzewy przez odkłady . Elastyczne jednoroczne gałązki przyginamy do ziemi i przysypujemy podłożem. Po kilku miesiącach roślina wytworzy w tym miejscu korzenie i wypuści nowe pędy. Jesienią młody krzew będzie można oddzielić i posadzić w innym miejscu.
Iglaki
Podlewamy, opłukujemy krzewy . Jeśli wiosna jest sucha, zakurzonym po zimie roślinom warto zrobić solidny prysznic.
Starannie oglądamy igły i łuski , aby nie przeoczyć szkodników lub śladów chorób grzybowych. W razie potrzeby jak najszybciej opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem. Na moich modrzewiach i świerkach co roku pojawiają się ochojniki (na tych pierwszych wyglądają jak kłębki białego woskowatego puchu, a na drugich jak drobniutkie szyszki). Zanim zaczną pękać pąki, opryskuję drzewa preparatem Promanal 60 EC (2 proc.). W maju stosuję Fastac 100 EC (0,02 proc.) i Mospilan 20 SP (0,02 proc.) lub Confidor 200 SL (0,04 proc.). Zabiegi ograniczają żerowanie szkodników i ratują iglaki przed obumarciem. Wcześniej, kiedy nie stosowałam oprysków, kilka młodych okazów straciłam.
Drzewa i krzewy owocowe
Sadzimy drzewa. Tylko na początku miesiąca możemy jeszcze sadzić nowe drzewka - muszą zdążyć się przyjąć, zanim zaczną wypuszczać liście.
Sadzonki z gałązek . Umieszczamy w ziemi przygotowane zimą sadzonki porzeczek i winorośli tak, by tylko jeden pąk znajdował się nad podłożem. Uważajmy, by nie sadzić ich do góry nogami! Ziemię wokół pędów dobrze uciskamy lub udeptujemy. Wystarczy zostawić między nimi odstępy 8-10 cm; gdy się przyjmą i zaczną rosnąć, jesienią rozsadzimy je luźniej.
Nadal formujemy i prześwietlamy korony jabłoni i grusz, a w drugiej połowie miesiąca brzoskwiń w fazie różowego pąka (wiśnie, czereśnie i śliwy przycinamy po zbiorze owoców.)
Odmładzamy porzeczki i agrest.
Młode okazy zasilamy nawozem z azotem.
Opryski w kwietniu - co możesz zastosować?
Roślinom usuwamy przemarznięte pędy, a pozostałe wzmacniamy preparatem stymulującym (Asahi SL lub Septovital 200 SL). Wieczorami, gdy chrząszcze (np. pierwsze chrabąszcze majowe, guniaki czerwczyki, opuchlaki) wychodzą z kryjówek na nocne żerowanie, zwalczamy je opryskami (Septovital 200 SL, Karate Zeon 050 CS lub Sumi-Alpha 050 EC).
Niszczymy wylęgające się mszyce oraz ich krewne miodownice i miodówki (Polysect 002 EW, Decis Ogród 015 EW lub Kung-Fu 050 CS), przędziorki (Envidor 240 SC, Magus 200 SC lub Polysect Hobby K AL), a także gąsienice zjadające liście, głównie aktywnej teraz zwójki (Decis Ogród 015 EW lub Kung-Fu 050 CS).
W czasie przewlekłych opadów pąki, zwłaszcza azalii i rododendronów, atakuje szara pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC lub Topsin M 500 SC). Na młodych liściach mogą pojawić się mączniak prawdziwy - porażone pędy wycinamy, a roślinę opryskujemy (Baymat Ultra 0,015 AE lub Domark 100 EC) - albo parch (Syllit/Carpene 65 WP, Nordox 75 WG lub Captan 50 WP).
Na jałowcach, cyprysikach zwalczamy zamieraniepędów i szarą pleśń. Chore pędy wycinamy i palimy, a krzew opryskujemy (Rovral Aquaflo 500 SC).
Jeśli w ubiegłym roku występowały na krzewach i drzewach szpeciele, to rośliny te opryskujemy w fazie rozwijających się liści (Karate Zeon 050 CS, Talstar 100 EC lub Polysect Hobby K AL).
Dopiero kilkunastoletnie świerki tworzą szyszki. Jeśli wiosną na gałązkach młodych drzew pojawią się okrągłe zgrubienia (tzw. galasy) przypominające małe szyszki, to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez ochojnika. Owad żeruje na świerkach i modrzewiach. W galasach dojrzewają jego larwy, dlatego "szyszeczki" trzeba usuwać. Wiosną warto opryskać świerki niszczącym larwy preparatem olejowym Promanal.
Na wrzoścach zwalczamy wciornastki (Emulpar Spray lub Karate Gold) i zapobiegamy fytoftorozie (Polyversum WP, Ridomil Gold MZ, Pepite 67,8 WG). Zabezpieczamy rany gałęzi (Fito Plaster Spray, Maść ogrodnicza Natural lub Fito Plaster Emulsja).
Przed sadzeniem zaprawiamy bulwy mieczyków (Zaprawa nasienna T 75 DS/WS).
Tulipany opryskujemy przeciwko szarej pleśni (Rovral Aquaflo 500 SC lub Signum 33 WG) i wzmacniamy je (Biosept Active).
Wycinamy pędy porzeczek z wielkopąkowcem oraz jabłoni, porzeczki i agrestu z objawami mączniaka, a silnie porażone rośliny opryskujemy (Topaz 100 EC).
Zwalczamy: parch jabłoni i gruszy (Mythos 300 SC, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC lub Zato 50 WG); przed nabrzmiewaniem pąków zwalczamy torbiel śliw i kędzierzawość na brzoskwiniach (Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP lub Syllit/Carpene 65 WP); do czasu pękania pąków - kwieciaka na jabłoni i gruszy; a do pory kwitnienia - mszyce, miodówki i gąsienice (Decis Ogród 015 EW, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS).
Wyłapujemy z warzyw pchełki (żółte tablice lepowe). Wykładamy Żel przeciw ślimakom.
Czy pielęgnacja roślin ozdobnych w kwietniu to dobry pomysł?
Na rabatach spulchniamy glebę i rozrzucamy kompost. Byliny zasilamy także nawozem mineralnym, bo intensywnie rosnąc, mają wielkie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym azotowe. Jeśli użyjemy nawozu długo działającego, nie przekarmimy roślin i zaoszczędzimy sobie pracy, bo zabiegu nie trzeba będzie powtarzać.
Wysadzamy kwitnące stokrotki, bratki i pierwiosnki. Mogą wypełniać miejsca pomiędzy bylinami i krzewami późno rozpoczynającymi wegetację. Dzielimy kępy przebiśniegów, zanim zżółkną im liście, i od razu sadzimy je w nowym miejscu. Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Jeśli nasiona umieszczamy gniazdowo, np. pomiędzy kępami narcyzów, zaznaczmy te miejsca, by wschodzących siewek przypadkowo nie zniszczyć w czasie pielęgnacji rabaty. Doskonale nadają się do tego kolorowe patyczki.
Rośliny jednoroczne
Posadzenie roślin jednorocznych wymaga ich wcześniejszego wysiania, które w kwietniu pozwala na pikowanie roślin. Można też zdecydować się na uszczykiwanie – 3-4 par listków i poczekać do ich rozkrzewienia.
Pod koniec kwietnia warto rozpocząć hartowanie sadzonek przed ich wysadzeniem do gruntu. Polecamy wystawiać je na świeże powietrze przez około tydzień – każdego dnia odrobinę dłużej. Jeśli kwiecień nie będzie zbyt chłodny można rozpocząć wysiewanie roślin jednorocznych takich jak groszek pachnący, nagietek, nasturcja, słonecznik, wilca, smagliczki czy też godecja. W przypadku zimniejszego czasu można wysiać aksamitki, aster chiński czy też cynie.
Hartujemy rozsadę przygotowaną w domu: codziennie na kilka godzin wystawiamy ją na zewnątrz. U mnie najlepszym miejscem jest balkon. Najpierw ustawiam pojemniki z rozsadą w miejscu ocienionym, a po kilku dniach bezpośrednio na słońcu. Gdy nie ma przymrozków, zostawiam rośliny na balkonie na noc.
Wysiewamy na rabatach : maciejkę, maczki kalifornijskie, smagliczkę nadmorską, groszek pachnący i nagietki - nie boją się przymrozków, a zaszkodzić im może jedynie brak wilgoci.
Rośliny cebulowe - jakie cebulki sadzimy w kwietniu?
Rośliny niezimujące w gruncie można sadzić w ogrodzie od połowy kwietnia. Zaliczamy do nich mieczyki, zawilec wieńcowa ty, błonczatke, galtonie czy też krok somie ogrodową. Z kolei rośliny cebulowe takie jak szafrany, tulipany czy też hiacynty, które rosną wczesną wiosną należy ogławić i usunąć pozostałości kwiatostanu.
Wykonując wskazane prace należy uważać by pozostawić łodygę i liście, które sprawią, że procesy życiowe rośliny nie zostaną zahamowane tj. cebula nadal będzie mogła rosnąć.
Jakie rośliny kwitną w kwietniu w ogrodzie?
Właśnie zakwitają posadzone jesienią na murawie kwiaty cebulowe. Jeśli jest ciepło, trawa zaczyna szybko rosnąć. Dwa, trzy tygodnie później nadaje się do pierwszego koszenia. Ale uwaga! Jeśli to możliwe, wstrzymajmy się z użyciem kosiarki do momentu, gdy rośliny cebulowe przekwitną, a ich liście zżółkną, albo manewrujmy maszyną ostrożnie, omijając kwitnące miejsca. Liście krokusów i narcyzów powinny zaschnąć, aby rośliny mogły zgromadzić w cebuli wystarczającą ilość składników odżywczych, co pozwoli im pięknie zakwitnąć w przyszłym roku.
Jeszcze złocą się pędy forsycji, ale w drugiej połowie miesiąca pojawiają się kwiaty magnolii, pigwowca, złotlinu, mahonii pospolitej, barwinka, tawuły brzozolistnej i szarej oraz porzeczki krwistej.
Jakie prace warto wykonać w warzywniku?
W ogrodzie warzywnym siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, a pod koniec miesiąca por, cebulę, fasolę i rośliny przyprawowe: kminek, majeranek, cząber i bazylię. Wysadzamy zahartowaną rozsadę porów, selerów, sałaty i roślin kapustnych. W inspekcie pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy ogórki, cukinie i patisony. Truskawkom usuwamy suche liście, wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę na głębokość 3 cm. Krzaczki, które zostały "wysadzone" przez mróz, obsypujemy i wciskamy w ziemię. Zakładamy nowe zagony. Przed kwitnieniem międzyrzędzia ściółkujemy, najlepiej wiórami lub sieczką. Odkrywamy krzewy i odpowiednio je przycinamy. U starszych okazów winorośli pozostawiamy grube łozy z kilkoma pędami, a posadzone w zeszłym roku przycinamy nad 3. oczkiem. Jeżynie bezkolcowej usuwamy stare pędy.
Wczesne wiosenne zasiewy przykrywamy folią perforowaną (100 otworów na 1 m2) lub agrowłókniną (17 g/m2). Ochronimy rośliny, np. rzodkiewkę, kalafiory, kapustę, sałatę, przed dużymi spadkami temperatury w nocy i przyspieszymy ich zbiór. Pietruszkę wysiewamy dopiero wtedy, gdy ziemia dobrze się nagrzeje, bo w zbyt zimnym podłożu nie wzejdzie. Co 7-10 dni powtarzamy siew małych ilości nasion rzodkiewki, by przez dłuższy czas móc zbierać jej delikatne nieprzerośnięte korzonki.
Podlewamy i odchwaszczamy grządki, wzruszamy ziemię wokół warzyw.
Pielęgnacja trawnika w kwietniu - na co zwrócić uwagę?
Wyczesujemy z murawy zaschłe resztki i mech, napowietrzamy ją i nawozimy. Usuwamy mniszek i inne wieloletnie chwasty za pomocą chwastownika, a gdy jest ich dużo, możemy użyć preparatu Bofix, Mniszek Ultra lub Starane.
Nawozimy. Zasilamy trawnik mieszanką nawozową, a gdy trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie. Zwykle zbiega się to z kwitnieniem forsycji.
Zakładamy nowe trawniki . Kwiecień to najlepsza pora na zakładanie nowych trawników. Kiełkowaniu sprzyja zapas wilgoci w glebie i niezbyt wysoka temperatura (optymalna to 15-18° C).
Co w kwietniu można siać
Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki,
Do gruntu
warzywa: burak, cebula, koper, marchew, pietruszka, por, rzodkiew, sałata, cebula siedmiolatka, bób
kwiaty: aster chiński, czarnuszka, godecja, maciejka, maczek kalifornijski, klarkia, ubiorek
W inspekcie
warzywa: sałata, kalarepa, kalafior, brokuł, brukselka
kwiaty: celozja, cynia, gazania, goździk chiński, lwia paszcza, mietelnik, nemezja, portulaka, szarłat, tytoń
W pomieszczeniu
warzywa: (pojedynczo lub po dwa nasiona w doniczce): ogórek, dynia, kabaczek, melon, kukurydza cukrowa
Skomentuj:
Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu