Najlepsze kwiaty do łazienki

Alicja Gawryś
30.11.2016 12:04
A A A
SKRZYDŁOKWIAT potrzebuje światła rozproszonego i stale wilgotnego podłoża.

SKRZYDŁOKWIAT potrzebuje światła rozproszonego i stale wilgotnego podłoża. (Fot. Plant First Choice)

Kwiaty wbrew pozorom doskonale czują się w łazience. W wilgotnej atmosferze pięknie się rozrastają i kwitną nawet dłużej niż w pokojach. Zobaczcie jakie rośliny doniczkowe najlepiej się nadają do łazienki.
W mieszkaniach powietrze często jest zbyt suche, zwłaszcza gdy grzeją kaloryfery. Rośliny pochodzące z wilgotnych tropików źle znoszą takie warunki. Wówczas ich liście zasychają i brązowieją. Ratunkiem może być przeprowadzka do łazienki. Atmosfera przesycona parą wodną i panujące tam ciepło z pewnością podziałają na nie uzdrawiająco. A my, zażywając kąpieli, możemy cieszyć oczy ich soczystą zielenią i barwnymi kwiatami, a nawet poczuć się jak w tropikach.

Jak dopasować roślinę do łazienki?

W obszernej łazience zmieści się nawet duży okaz. Roślinę umieszczamy na podłodze lub kwietniku. Do niewielkiego pomieszczenia odpowiedniejsze będą gatunki osiągające niewielkie rozmiary. W łazienkach świetnie rosną wszelkie kwiaty doniczkowe. Można je powiesić przy oknie, tak by ich pędy zwisały, albo zapewnić im podporę. Inne rośliny będą się dobrze czuły na półkach. Zimą, gdy dni są krótkie, wszystkie okazy lepiej przestawić bliżej światła. Roślin nie możemy potrącać ani zasłaniać im światła rozwieszanym praniem. Nie wolno dopuścić, by miały kontakt ze środkami czyszczącymi. Wszystkie kwiaty podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami. Ze spryskiwania wodą można na ogół zrezygnować, bo wilgotność powietrza jest tu dostatecznie duża.

Łazienka bez okna

Możemy kupić dwa okazy odpornych gatunków: jeden trzymamy w ciemnej łazience, drugi na oknie, a po tygodniu zamieniamy je miejscami. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zainstalowanie lamp, które zastąpią światło słoneczne (muszą być włączone przez 10-14 godzin na dobę). W niektórych sklepach dostępne są modele przeznaczone specjalnie dla roślin. Światło zbliżone do naturalnego emitują też świetlówki kompaktowe - tzw. żarówki energooszczędne - oraz lampy sodowe i ledowe. Można też użyć zwykłych świetlówek (są najtańsze). Sztuczne światło montujemy tak, by promienie padały na rośliny od góry, z odległości 30-50 cm.

Najlepiej gdy mamy widną łazienkę

Wymarzonym miejscem dla roślin jest widna łazienka. Dobór gatunków uzależniamy od wielkości okna oraz od strony świata, na którą ono wychodzi. Od południa i zachodu ustawiamy gatunki światłolubne, np. różę chińską, kroton, kalanchoe. Przy oknie wschodnim i północnym dobrze będą rosły bromelie oraz maranty, kalatee i filodendrony. W głębi pomieszczenia, a także za matowymi szybami umieszczamy rośliny cieniolubne, takie jak bluszcz, zamiokulkas, aglonema.

Czy wiesz, że... Duża wilgotność powietrza, może sprzyjać chorobom grzybowym na roślinach. Ich rozwojowi zapobiega dobra wentylacja.Zobacz także
  • Łazienka w kwiatach
  • W tej jasnej łazience zamieszkały krotony, zielistka, dracena, bluszcz, maranta i peperomia. Zwraca uwagę staranny dobór osłonek do kolorystyki wnętrza. Rośliny w łazience
  • Dziecinny pokój na zielono

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE