Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie

Piotr Syga, Katarzyna Jodłowska

Delikatne i zwiewne trawy ugruntowały już swoją pozycję na rabatach. Warto więc zrobić kolejny krok i tworzyć z nich efektowne kompozycje w balkonowych i tarasowych pojemnikach. Rosnąca trawy to piękne, eleganckie rośliny, które coraz częściej spotykamy, już nie tylko w ogrodach, parkach i na obszarach miejskiej zieleni, ale również na balkonach i tarasach.

Trawy ozdobne w donicy
Trawy ozdobne w donicy
Fot. Shutterstock/Molly Shannon

Dzięki różnorodności form i kolorów trawy ozdobne są niezmiernie atrakcyjne i uniwersalne pod względem zastosowania. Tam, gdzie brakuje miejsca i prawdziwego gruntu pod nogami, warto sadzić je w pojemnikach. Dodając je do jakiejkolwiek roślinnej kompozycji, możemy mieć pewność, że wyjdzie jej to na dobre. Pod tym względem trawy są wyjątkowe. Kępy ich długich wąskich liści wyglądają lekko, a zarazem dynamicznie i stanowią mocny kontrast dla innych grup roślin. Fenomenem jest też to, że efektowne kompozycje można tworzyć z samych traw.

Jak rozpocząć przygodę z uprawą traw na balkonie?

Na początek należy odpowiednio dobrać, do gatunku trawy, pojemnik. Może nim być ceramiczna, plastikowa lub wykonana z technorattanu donica. Sprawdzą się też drewniane lub plastikowe skrzynie. Pojemnik powinien być tym większy i cięższy, im wyższe rośliny chcemy w nim posadzić (niektóre trawy dorastają do 2,5- 3 m wysokości). Na dnie wysypujemy 3-5 cm warstwę drenażową, w postaci keramzytu, żwiru lub drobnych kamieni. Trawy lubią żyzne, przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowiska. Jeśli będą postawione w cieniu nie wybarwią się w pełni.

Trawy wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania (woda nie powinna stać w doniczkach, bo korzenie mogą zacząć gnić). Gatunki wieloletnie wymagają nawożenia, w okresie od marca/kwietnia do końca lipca. Zeschnięte jesienią źdźbła traw należy zostawić aż do wiosny. Ścinamy je dopiero w kwietniu, na wysokości około 20 cm lub niżej, w zależności od gatunku.  

Trawy ozdobne na balkon dla początkujących ogrodników

Jeśli dopiero zaczynacie Waszą ogrodniczą przygodę z trawami i chcecie je posadzić, aby sprawdzić, czy ten eksperyment przerodzi się w wieloletnia przyjaźń, to proponuję gatunki jednoroczne, np.

  • pochodzącą z Azji trawę cytrynową (właściwa nazwa to palczatka  cytrynowa (Cymbopogon citratus), o ostro zakończonych liściach i  pięknym, cytrynowym zapachu. Palczatka cytrynowa dorasta do 80 cm wysokości, lubi słoneczne miejsca i obfite podlewanie.
  • W warunkach uprawy balkonowej świetnie sprawdzi się również, dorastająca do około 1 m wysokości, włośnica wielkokłosowa, o oryginalnych kwiatostanach w formie kłosów, a także pochodzący z rejonu Morza śródziemnego dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus). Oba gatunki lubią ciepłe, słoneczne stanowiska i lekką, przepuszczalną glebę.

Trawy ozdobne na tarasie

Trawy ozdobne w donicach na taras 

Na balkonach i tarasach, zwłaszcza tych na wysokich piętrach, panują bardzo trudne warunki. Przeważnie jest wietrznie, a latem doskwiera upał, zimą zaś mróz. Żadne inne rośliny nie poradzą sobie tam lepiej niż trawy, które wręcz zostały stworzone do tego, aby szarpały je wichury, a słońce paliło źdźbła. Ponadto obsadzone nimi pojemniki są ozdobą przez cały rok. Trawy bowiem zasychają na zimę, nabierając ciepłego słomkowego koloru i w niezmienionej formie pozostają do wiosny, często też nie tracąc pióropuszy swoich kwiatostanów. Ich zimowa szata jest więc bardzo efektowna. Do sadzenia traw nadają się wszelkie pojemniki. Powinny być jednak dobrane do wielkości roślin. Dlatego największe egzemplarze, np. miskanty najlepiej sadzić do ciężkich donic lub drewnianych skrzyń. Zwarta masa sztywnych łodyg jest bowiem jak żagiel na wietrze i przy silniejszych podmuchach zbyt lekkie doniczki mogłyby się wywracać. Niewielkie gatunki traw uroczo wyglądają sadzone grupowo, np. w płytkich, obszernych misach, w których podłoże zostało przysypane ozdobnym żwirem i kamieniami.
 

Trawy ozdobne w doniczkach 

Uroda niektórych liści jest wyjątkowa. Dotyczy to szczególnie odmian od wiosny nieustannie zmieniających barwę, by pod koniec sezonu osiągnąć maksimum urody. Taka jest np. imperata 'Red Baron', która pod koniec lata przypomina strzelające z donic płomienie. Oryginalną kolorystyką i formą wyróżnia się też turzyca 'Bronze Form'. Ma bardzo wąskie liście do 1 m długości, które sprawiają wrażenie lekko zaschniętych. Jednak ich przewieszające się z pojemników kępy prezentują się świetnie. Kolejnym oryginałem jest tatarak trawiasty, który często błędnie uważamy za trawę. Ta nieduża roślina łatwo wpada w oko dzięki charakterystycznym liściom. Ich wachlarzowaty układ odbiega wyglądem od gatunków tworzących poduchowate kępki lub mających wyprostowany pokrój. Jeszcze większym oryginałem jest sit. Traw nie zdobią same liście, lecz również kwiaty. Najpiękniejsze pod tym względem są rozplenice. Mają puszyste niczym wierzbowe kotki i, w zależności od odmiany, różnie zabarwione kwiatostany. Są tak efektowne, że wykorzystuje się je na kwiat cięty jako dodatek do rozmaitych kwiatowych kompozycji.
 

Trawy ozdobne w donicach - pielęgnacja 

Trawy z nielicznymi wyjątkami wręcz uwielbiają rosnąć na słonecznych stanowiskach. W miejscach, gdzie dociera mniej światła, nie wybarwiają się w pełni, a po obfitych opadach mogą zagniwać. Dotyczy to przede wszystkim gatunków lubiących przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże, np. kostrzew. Rosnące w pojemnikach dobrze odżywione okazy są bowiem jędrne i okazałe, cieszą więc swoim wyglądem. Mogą jednak okazać się bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur. Dlatego trawy, które cały rok spędzają na balkonie trzeba nawozić, lecz nie dłużej niż do końca lipca. Zaschnięte jesienią źdźbła pozostawiamy do wiosny. Ścinamy je dopiero w kwietniu. Wysokie miskanty tniemy mniej więcej 20 cm nad ziemią, odmiany mniejsze, odpowiednio niżej. Warto też wiosną skracać blisko o połowę liście kostrzewy, bo po cięciu kępy będą jeszcze ładniejsze i gęściejsze. Kostrzewy możemy przycinać także w ciągu sezonu.

Trawy ozdobne w donicach - jaka ziemia?

Pozostałe powinno się jednak sadzić w podłożach utrzymujących wilgoć, a przy tym żyznych.

Trawy ozdobne w donicach - zimowanie 

Większość oferowanych w sprzedaży traw to gatunki i odmiany wieloletnie, które mogą zimować. Dotyczy to jednak uprawy w gruncie. Egzemplarze, które sadzimy w donicach, mają zimą znacznie gorsze warunki. Dlatego trawy średnio odporne na mrozy, jak np. niektóre rozplenice, w pojemnikach zwykle zimy nie są w stanie przetrwać. Można temu zapobiegać, sadząc takie rośliny w obszernych skrzyniach o izolowanych ściankach, np. płytami styropianowymi. Jesienią podłoże trzeba też grubo ściółkować korą, a źdźbła związywać w pęki przypominające snopki. Zewnętrzne ich części będą chroniły wnętrze kępy, a przy tym rośliny uzyskają oryginalny wygląd. Jest też inne podejście. Wrażliwe na chłody odmiany traktujmy jako rośliny sezonowe. Ma to tę zaletę, że wówczas pojemnikowy ogródek co roku może wyglądać zupełnie inaczej, nie opatrzy się więc i unikniemy monotonii.

Ozdobne trawy mrozoodporne

Jeśli już zaprzyjaźnicie się na dłużej z trawami ozdobnymi, to warto pomyśleć o posadzeniu na balkonie lub tarasie gatunków wieloletnich i mrozoodpornych. Najlepiej sprawdzą się trawy rodzime lub takie, które rosną w warunkach klimatycznych zbliżonych do naszych.

W tej grupie traw chyba najpopularniejsza jest. To niska, dorastająca do około 30 cm wysokości, trawa, o charakterystycznych niebiesko-zielonych liścia kostrzewa sina (Festuca glauca)ch. Często występuję w nowoczesnych aranżacjach zieleni miejskiej, w  ogrodach japońskich lub posadzona w żwirze. Na balkonie lub tarasie można ją uprawiać również w skrzynkach zamocowanych na poręczy. W podobnych warunkach sprawdzą się również mniej znane odmiany kostrzewy, jak np. kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina), owcza (Festuca ovina) i nitkowata (Festuca filiformis). Piękną ozdobą balkonu mogą być zimozielone dorastające do 30 cm turzyce: brunatna (Carex brunnea)  i włosowa (Carex comans).

W dużych miastach, na wysokich balkonach i tarasach, warto posadzić owies wiecznie zielony. Jest on nie tylko dekoracyjny, ale również dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i przymrozki.

W podobnych warunkach sprawdzą się również, dorastająca do około 100 cm, nasza rodzima mozga trzcinowata ‘Picta’ (Phalaris Arundinacea 'Picta').

Wysokie trawy ozdobne na balkon

Jeśli już na dobre polubicie szum falujących traw za oknem i będziecie chcieli wprowadzić je na stałe do aranżacji balkonu lub tarasu, to warto pomyśleć o posadzeniu wysokich traw ozdobnych.

Jeśli potrzebujecie łatwej w uprawie, dobrze znoszącej suszę i w pełni mrozoodpornej trawy, o wysokości około 180 cm, to idealnie sprawdzi się trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster'. Ma zielone, błyszczące liście i bardzo dekoracyjne, bordowo-brązowe, puszyste kwiatostany.

Równie łatwy w uprawie jest jeszcze wyższy, bo dorastający aż do 2,5 m wysokości, jest miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus). Odporny na suszę i niskie temperatury (wytrzymuje mrozy nawet do  –30 st. C), ma długie, dekoracyjne, zielone liście, z bordowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu. Kwitnie wczesną jesienią, a jego długie, puszyste, srebrzystobiałe kwiatostany zdobią roślinę aż do zimy.

Ciekawą propozycją, dla tych którzy mają możliwość przezimowania skrzyń z roślinami w pomieszczeniu, jest trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Ta pochodząca ze stepów południowoamerykańskich roślina dorasta do 2-3 m wysokości. Ma długie, wąskie, sztywne liście i piękne, duże, puszyste, beżowe, białe lub różowe kwiatostany. Ciekawym elementem kompozycji roślinnych może być, dorastająca do 90 cm wysokości, trawa słoniowa, czyli rozplenica purpurowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo'.Jej zaletą  jest bardzo szybki wzrost i oryginalne, purpurowo-czarne liście. Nie jest mrozoodporna i wymaga zimowania w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie