Trawy ozdobne w różnych rozmiarach

Bez przycinania, w postaci naturalnych kęp możemy posadzić trawy właściwie w każdym ogrodzie. W towarzystwie bylin lub krzewów, na tle żwiru, blisko wody, a nawet jako rośliny zadarniające.
POSADZONE W DUŻEJ GRUPIE MISKANTY ładnie prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Latem tworzą zielony parawan, jesienią mają słomkowe liście i srebrzyste owocostany. POSADZONE W DUŻEJ GRUPIE MISKANTY ładnie prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Latem tworzą zielony parawan, jesienią mają słomkowe liście i srebrzyste owocostany. Fot. Tomek Ciesielski

Trawy w rozmiarze XL

Wielkie parawany z traw lub ogromne pojedyncze kępy to piękna dekoracja ogrodu. Wiosną powoli wyrastają z ziemi, by późnym latem osiągnąć nawet 2 m wysokości.

Do sadzenia pojedynczo nadaje się przede wszystkim trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Osiąga nawet 2,5 m wysokości i ma piękne, puszyste wiechy. Jest jednak bardzo wrażliwa na mróz. Najlepiej radzi sobie w ciepłych regionach Polski. Wymaga okrycia na zimę. W zimnych regionach często przemarza.

Do mniejszych ogrodów warto wybrać rozplenicę japońską wysokości ok. 1 m. Ma ciekawy pokrój i delikatne, puszyste kłosy osadzone na łukowato wygiętych łodygach.

Do 1,5-2 m rozrasta się większość odmian miskantów (Miscanthus). Rośliny te świetnie wyglądają w grupach, można z nich tworzyć sezonowe żywopłoty.

pr-dzSLOWA KLUCZOWE:detal domek funkia hosta jesien lampa latarnia miskant pien pieniek schron siedzisko trawnik trawy wrzosowiskoFot. Tomek Ciesielski

KĘPY MISKANTÓW doskonale nadają się do sadzenia przy tarasie; osłaniają przed wzrokiem ciekawskich.Fot. Lilianna Sokołowska

KĘPY MISKANTÓW doskonale nadają się do sadzenia przy tarasie; osłaniają przed wzrokiem ciekawskic

hr-aSLOWA KLUCZOWE:cortaderia_selloana trawa_pampasowaFot. Tomek Ciesielski

W sprzyjających warunkach trawy pampasowe osiągają nawet 2 m wysokości.

TRAWA PAMPASOWA (Cortaderia selloana) 'ROSEA' o różowych wiechach jest bardzo wrażliwa. Na zimę jej korzenie należy zabezpieczyć przed wodą i mrozem.Fot. www.hyzop.pl

TRAWA PAMPASOWA (Cortaderia selloana) 'ROSEA' o różowych wiechach jest bardzo wrażliwa. Na zimę jej korzenie należy zabezpieczyć przed wodą i mrozem.

hr-aFot. Tomek Ciesielski

ŹDŹBŁA ROZPLENICY (P. sataceum) 'RUBRUM' na początku lata ciemnieją, stają się burgundowoczerwone. Odmiana ta w naszych warunkach nie zimuje w gruncie.

ROZPLENICA JAPOŃSKA (Pennisetum alopecuroides) rozrasta się w drugiej połowie lata i tworzy szerokie, gęste kępy w kształcie rozet. Ma cienkie, łukowato wygięte źdźbła i charakterystyczne puszyste kwiatostany.Fot. Lilianna Sokołowska

ROZPLENICA JAPOŃSKA (Pennisetum alopecuroides) rozrasta się w drugiej połowie lata i tworzy szerokie, gęste kępy w kształcie rozet. Ma cienkie, łukowato wygięte źdźbła i charakterystyczne puszyste kwiatostany.

TRAWIASTA KOMPOZYCJA Pokładające się kępy spartyny, niziutka kostrzewa Gautiera i kwitnąca liliowo liatra o trawiastych liściach. TRAWIASTA KOMPOZYCJA Pokładające się kępy spartyny, niziutka kostrzewa Gautiera i kwitnąca liliowo liatra o trawiastych liściach. Fot. Tomek Ciesielski Tomek Ciesielski/bankfoto.net

Trawy tworzące łany

Efektowne kompozycje założymy z traw, które rozrastają się szeroko. Taki charakter ma nadająca się do półcienia kosmatka śnieżna (Luzula nivea) o białych kwiatostanach, metrowej wysokości miłka (Eragrostis trichodes) o czerwonawych wiechach, miłka okazała (E. spectabilis) i ostnica włosowata (S. capillata) o kłoskach z długimi sztywnymi wyrostkami. Na rabatach gatunki te sadzimy szerokimi pasami jako tło wyższych bylin lub mieszamy je z bylinami, np. z makami, krwawnikiem, rudbekiami, mikołajkiem i czosnkami ozdobnymi.

KOSTRZEWA SINA (Festuca glauca) o popielatych liściach zestawiona z bordowymi berberysami. KOSTRZEWA SINA (Festuca glauca) o popielatych liściach zestawiona z bordowymi berberysami. Fot. www.dobrepole.pl

Najniższe trawy

W roli roślin okrywowych mogą wystąpić kępkowe kostrzewy posadzone w pasach na żwirze czy żywozielona turzyca wiosenna (Carex caryophyllea) 'The Beatles' o pokładających się pędach.

 

Turzyca wiosenna 'The Beatles'Fot. www.dobrepole.pl

Ciekawą kompozycję stworzymy także, łącząc ze sobą zwiewne trawy z bukszpanami strzyżonymi do wysokości 20 cm. Jasny żwir jest też dobrym tłem do wyeksponowania traw o brunatnoczerwonych źdźbłach, np. turzycy Buchanana (C. buchananii) osiągającej 50 cm wysokości lub nieco jaśniejszej turzycy włosistej 'Bronze Form'.

W miejscach zacienionych sprawdzi się bardzo niska kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) 'Teddybar', która tworzy zwarte, kuliste zielone kępki. Trawa ta najciekawiej prezentuje się jako roślina okrywowa na tle kamieni lub żwiru.

Gigantyczne trawy pochodzą z daleka. Ojczyzną trawy pampasowej jest Argentyna. Miskant cukrowy w naturze spotkać można w Japonii i w rejonie jeziora Bajkał, zaś miskant chiński - w Chinach i Japonii.

Kępkowe kostrzewy posadzone w dużym zagęszczeniu spełnią funkcję roślin okrywowych. Nie wymagają przycinania i znoszą silne nasłonecznienie oraz długotrwałe niedobory wody.

PURPUROWE ROZPLENICE (Pennisetum) na tle żwiru kontrastują z rosnącymi z tyłu szarymi kostrzewami. PURPUROWE ROZPLENICE (Pennisetum) na tle żwiru kontrastują z rosnącymi z tyłu szarymi kostrzewami. Fot. Tomek Ciesielski Tomek Ciesielski / bankfoto.net

Czego potrzebują trawy

Kostrzewy Większość gatunków preferuje miejsca słoneczne, ciepłe i suche. Najlepiej rosną na lekkim, przepuszczalnym podłożu. W cieniu odmiany o szarych liściach zielenieją. Do cienia i półcienia nadaje się jedynie kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) o żywozielonej barwie.

Miskanty Powinny rosnąć na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych, np. w sąsiedztwie wysokich murów, w niewielkiej odległości od drzew, w narożnikach domów. Można je również sadzić na brzegach zbiorników wodnych. Miskant chiński (Miscanthus sinensis) i olbrzymi (M. giganteus) lubią żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Natomiast miskant cukrowy (M. sacchariflorus) może rosnąć na suchej glebie lub na podłożu umiarkowanie wilgotnym.

Trawy pampasowe Najlepiej się czują w miejscach słonecznych, na umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Są wrażliwe na mrozy i nie znoszą mokrej gleby zimą. Dlatego jesienią trawy pampasowe związujemy tak, by można było je okryć i stworzyć stożek, po którym woda będzie spływała, nie zalewając korzeni roślin. Korzenie w zasięgu rozety  przykrywamy liśćmi, torfem lub trocinami (warstwą o grubości 15-20 cm).

Rozplenice Należy je sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Lubią gleby wilgotne, próchniczne i zasobne w wapń, ale radzą sobie z glebami nawet lekko kwaśnymi. Są to rośliny wrażliwe na mrozy, dlatego na zimę wymagają okrycia. W sezonie nie można zapominać o obfitym podlewaniu i nawożeniu.

IMPERATA (Imperata cylindrica) 'RED BARON' ma wyprostowane, czerwone liście. Lubi wilgoć i słońce. IMPERATA (Imperata cylindrica) 'RED BARON' ma wyprostowane, czerwone liście. Lubi wilgoć i słońce. Fot. dobrepole.pl

Trawy dla kolekcjonerów

Coraz więcej ciekawych odmian znajdziemy w ofercie centrów ogrodniczych i w sklepach internetowych.

Kupując oryginalne odmiany o intensywnych kolorach liści i wyjątkowo ozdobnych kwiatostanach, sprawdzajmy ich odporność na mrozy i wymagania.

Niektóre nie zimują w gruncie w polskich warunkach. Można je wtedy uprawiać w pojemnikach na zimę umieszczanych w przechowalni.

PALCZATKA MIOTLASTA (Andropogon scoparius) ?PRAIRIE BLUES? wiosną i latem jest srebrozielona, jesienią zaś przebarwia się na czerwono.Fot. www.dobrepole.pl

PALCZATKA MIOTLASTA (Andropogon scoparius) 'Prairie blues' wiosną i latem jest srebrnozielona, jesienią zaś przebarwia się na czerwono.

HAKONECHLOA WYSMUKŁA (Hakonechloa macra) ?ALL GOLD? dobrze rośnie na wilgotnej glebie. Dorasta do 50 cm wysokości.

HAKONECHLOA WYSMUKŁA (Hakonechloa macra) 'ALL GOLD' dobrze rośnie na wilgotnej glebie. Dorasta do 50 cm wysokości.

 

ROZPLENICA 'AUTUMN MAGIC' o beżowych kłosach z białym końcem. Jest odporna na mrozy. Osiąga 1 m wysokości.Fot. hyzop.pl

ROZPLENICA 'AUTUMN MAGIC' o beżowych kłosach z białym końcem. Jest odporna na mrozy. Osiąga 1 m wysokości.

 

Więcej o:
Komentarze (10)
Trawy ozdobne w różnych rozmiarach
Zaloguj się
 • Gość: Mariusz_Surowinski

  Oceniono 12 razy 8

  Niewiedza i głupota - to delikatny komentarz do całości.
  1. str.1 Trawa pampasowa prawie nigdy nie zimuje, polecanie jej uwazam za idiotyzm. To mogą robić sprzedawcy, którzy maja sadzonki i musza je sprzedać a nie rzetelny dziennikarz
  2. str. 2 Wyszystkie wymienione przez tzw. autorkę trawy są kępowe, Stipa tenuissima nie zimuje
  3. str. 3 'The Beatles' się nie pokłada, jest na to za niska
  4. str. 4 Podany sposób okrycia trawy pampasowej prowadzi do jej pewnej śmierci, rozplenice zimują i nie należy ich przykrywać, nie potrzebują wapnia bo znoszą ph 5 (proponuję zajrzeć do USDA Plants), są inne kostrzewy do cienia - Festuca amethystina czy Festuca filiformis - te bardziej popularne
  5. str. 5 Dlaczego trawy wrażliwe maja zimować w obszernych koszach a nie małych lub średnich? Watpię czy autorka wie ale z chęcią poczytałbym uzasadnienie.
  Reasumując : ŻENADA! Wstyd się pod czymś takim podpisać. Autorce gratuluję odwagi!

 • Gość: Mariusz_Surowinski

  Oceniono 3 razy 1

  O! Część błędów dało sie jednak poprawić :) Proponuje jeszcze przeczytać definicje pędu. To nie to samo co podkręcone liście rozkładające się jakby fontannowo. Szerokie rozrastanie się też budzi u mnie wesołość. Miskant jak duży to też jest szeroki. A tamte gatunki są kępowe. Ewidentnie. Jak się je posadzi koło siebie to utworzą plamy. Jak pojedynczo to kształtne kepy. Szeroko rozrastać to się może Phalaris arundinacea lub Leymus arenarius bo są rozłogowe. Lub wspomniana w tzw. artykule turzyca 'The Beatles' - też rozłogowa. Przy zdjęciu z Hakonechloa 'All Gold' jest nieprawdziwa informacja, że dorasta do 50 cm. Tyle to nawet w naszym klimacie zielony gatunek nie osiąga. 25 cm to norma.
  Warto się tak ośmieszać? "najlepszy serwis o ogrodach w sieci". Rzeczywiście pasuje. Jak pięść do oka. Swego czasu na forum Muratora jedna z uczestniczek (była pracownica koncernu) pisała o jakości materiałów w mediach ogrodniczych "Agory". Funkcja "kopiuj i wklej", byle szybciej i więcej. Niestety potwierdza się. Bo nie jest to pierwsza publikacja o trawach, którą "zjechałem" tutaj. Proponowałem konsultacje - nikt nie skorzystał. Bo i po co? Nie przeczytałem tego "cuda" w "Magnolia" bo szkoda mi nerwów. Ale w pierwszym albo drugim numerze zauważyłem reklamę nasion miskanta olbrzymiego (który ich nie zawiązuje jako mieszaniec międzygatunkowy). Ręce opadły... Słowa jakoś i jakość są podobne ale znaczą co innego...

 • Gość: Mariusz_Surowinski

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejny byk pod zdjęciem - palczatka miotlasta 'Prairie Blues' nie przebarwia się na czerwono tylko różowo - fioletowo. Jest zasada przy palczatkach (Schizachyrium), że te o liściach niebieskawych przebarwiają sie w różo - filoletach a te o liściach zielonych na czewono. Na rynku polskim nie ma palczatek przebarwiajacych się na czerwono za wyjątkiem mojego selektu 'Red Dragon' wprowadzonego dopiero do obrotu jesienią tego roku.
  Ciekwi mnie też specyficzna mrozoodporność odmiany 'Autumn Magic' (info przy fotce) - skoro wg autorki Pennisetum alopecuroides jest wrażliwe na mrozy? Wątpie, też by było to zdjęcie tej odmiany. Prawodpodobnie jest to 'Foxtrot' (var. japonicum).
  Chętnie bym sie też dowiedział dlaczego autorka używa tłumaczenia angielskiego nazwy kostrzwy niedźwiedzie fotro zamiast prawidłowej 'Pic Carlit'? To niby wielka sprawa nie jest ale...
  Ciekaw jestem ile jeszcze wyłapę większych i mniejszych nieścisłości i bzdur w tym małym tekściku...
  Naprawdę szczerze gratuluję autorce. Popis rzetelności i szacunku dla czytelnika!

 • Gość: Eliza

  0

  Nie jestem fachowcem, ale miłośniczką ogrodów - obecnie w trakcie zakładania ogrodu. Dużo czytam o roślinach. Przed posadzeniem traw ozdobnych należy bardzo dobrze zastanowić się jaką wybrać. Ja na pewno wybiorę kępowe odmiany bo te nie rozłażą się po ogrodzie. No i rzeczywiście ta mrozoodporność - to przy trawach ozdobnych koszmar. Według "Katalogu Bylin" wydanego przez Związek Szkółkarzy Polskich miskanty chińskie (strefa 5 - czyli mrozoodporność dobra dla obszaru całej Polski) mogą u nas przetrwać zimę. Jest kilka odmian o różnych wysokościach. Fajny jest "zebrinus" i "Silberfeder". Również w piątej strefie rośnie kępowa trzęślica modra variegata ale na zdjęciu nie wygląda jakoś szczególnie zachwycająco.

 • Gość: Gosc

  Oceniono 2 razy 0

  A to dobre! I co w tym wypadku robic?jpoprosze autora ostatniego wpisu o prawdziew w takim razie informacje na temat traw

 • delein

  Oceniono 2 razy 0

  Marzy mi się w ogrodzie łan imperaty 'Red Baron' z kostrzewą siną... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX