Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trawy ozdobne - jesienna magia

Aldona Zakrzewska

Późnym latem i jesienią pojawiają się w wielu ogrodach puszyste wiechy traw ozdobnych. Urzekają lekkością i naturalnością.

Trawy ozdobne. Wspaniałe puszyste wiechy trawy pampasowej sprawiają, że jest ona prawdziwą gwiazdą jesiennych ogrodów
Trawy ozdobne. Wspaniałe puszyste wiechy trawy pampasowej sprawiają, że jest ona prawdziwą gwiazdą jesiennych ogrodów
Fot. Lilianna Sokołowska
Trawy są niezwykle efektowne, a przy tym mało wymagające, nic dziwnego więc, że zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek, aby móc je uprawiać nawet w małych ogródkach. Niektóre mają bardzo dekoracyjne kwiatostany, inne - ozdobne liście.

Efekt przez cały rok

Wiele traw najładniej wygląda rosnąc samotnie (np. miskanty, trawa pampasowa), inne pięknie się prezentują na mieszanych rabatach (np. trzcinnik piaskowy, śmiałek darniowy, sesleria). Niektóre można wykorzystywać jako rośliny okrywowe (np. kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzie futro). Trawy - w przeciwieństwie do większości bylin - są atrakcyjne przez cały rok. Oczywiście, pod warunkiem że nie zetniemy przed zimą ich zasychających łodyg i liści, lecz poczekamy z tym do wiosny. Jakie trawy warto zaprosić do swojego ogrodu? Z pewnością te odporne na mrozy i mało ekspansywne. Należą do nich kostrzewy i turzyce, z których większość tworzy niewielkie kępy o różnych barwach. Warto też polecić większe gatunki o efektownych liściach, np. seslerię Heuflera rozkwitającą wiosną fioleto-wo-czarnymi kłoskami, spartinię sercowatą o długich, łukowato wygiętych liściach, śmiałka darniowego kwitnącego od wczesnego lata czy kuliste srebrzyste kępy owsa wieczniezielonego. Dekoracyjną trawą jest też czerwonolistna imperata i - niestety łatwo przemarzający - miskant chiński 'Strictus' o zielonych, biało centkowanych liściach. Prawdziwymi perłami jesiennych ogrodów są miskanty, rozplenice, trawy pampasowe i inne okazałe gatunki o wspaniałych puszystych kwiatostanach.

Zobacz zdjęcia bajecznych traw



Małe wymagania

Wprawdzie większości traw odpowiadają stanowiska słoneczne, gleby lekkie, próchniczne i umiarkowanie wilgotne, jednak można wśród nich znaleźć również gatunki znoszące półcieniste miejsca (np. kostrzewa niedźwiedzie futro, sesleria, kosmatka olbrzymia). Trawy nie wymagają uciążliwej pielęgnacji, są odporne na choroby, szkodniki i nie trzeba ich obficie nawozić (wystarczy dwa razy w sezonie zasilić Azofoską). Roślinom tym, zwłaszcza rosnącym na wilgotnej glebie, wystarcza też rzadkie podlewanie (kilka razy w sezonie). Na ogół są odporne na mróz - tylko nieliczne wymagają okrywania na zimę (ramka). Niektóre trawy mają tendencję do rozrastania się, wytwarzają bowiem podziemne rozłogi, z których wyrastają ulistnione pędy nadziemne. Ich ekspansywność łatwo ograniczyć, usuwając wiosną części kęp nadmiernie rozrośniętych egzemplarzy. Pomocne są też pionowe ekrany umieszczane w ziemi na głębokość 10-15 cm. Mogą to być pasy z folii polietylenowej, papy bitumicznej, blachy ocynkowanej albo plastikowe taśmy dostępne w sklepach ogrodniczych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Trawy ozdobne - jesienna magia