Rzodkiewka z własnej grządki - gatunki i uprawa

Magdalena Narkiewicz

Rzodkiewkę można zacząć wysiewać, gdy tylko ziemia nieco się ogrzeje. Z wiosennego zbioru smakuje najbardziej.

Rzodkiewka dobrze rośnie na pulchnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie
Rzodkiewka dobrze rośnie na pulchnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie
Fot. Shutterstock
Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) jest odmianą botaniczną rzodkwi. Wyróżnia się wyjątkowo krótkim okresem uprawy - zwykle trwa on 4-6 tygodni, ale np. odmiana 'Caro' i 'Marabelle' mogą nadawać się do zbioru już po 3 tygodniach od wysiewu. Pomiędzy rozetami liści a cienkimi korzeniami powstają okrągłe, wąskostożkowate lub "paluszkowe" smakowite zgrubienia. Gdy jednak jest gorąco i w glebie brakuje wody, stają się niekształtne, wewnątrz suche, włókniste i ostre w smaku. Z kolei za głęboki siew i zbita sucha gleba w okresie wschodów są przyczyną tworzenia się u kulistych odmian tzw. mysich ogonków, czyli spiczastych zakończeń. Na szczęście nowe odmiany tolerują gorsze warunki uprawy. Niektóre nawet przy wydłużających się dniach nie wybijają przedwcześnie w pęd kwiatowy, którego rozwój obniża jakość zgrubień.

Czy wiesz, że... Odmiany o okrągłych zgrubieniach, jednolicie czerwonych i o białym niezbyt ostrym miąższu są najbardziej lubiane. Największa - 'Goliath F1' osiaga średnicę 7 cm.

WAŻNE PRZY UPRAWIE

Rzodkiewka dobrze rośnie na pulchnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie o odczynie bliskim obojętnego. Potrzebuje dużo słońca. Ziemia powinna być osiadła i bez grud. Robimy w niej rowki o głębokości 1-1,5 cm, do których niezbyt gęsto siejemy nasiona. Kiełkują w temperaturze kilku stopni, ale rozwojowi roślin sprzyja temperatura 10-14°C. Warto więc po wczesnym siewie przykryć zagonek perforowaną folią albo cienką agrowłókniną, którą można trzymać nawet do zbiorów. Okrycie pozwala też uzyskiwać plony w terminie późnojesiennym. Wysiewy powtarzane co 2 tygodnie przedłużają okres zbiorów. Rośliny sukcesywnie przerywamy, by nie stykały się ze sobą. O prawidłowym tworzeniu zgrubień decyduje umiarkowana, jednakowa przez cały czas wilgotność ziemi. Gdy nie ma deszczu, zagon codziennie podlewamy, początkowo delikatnie, by nasion nie wypłukać. Rośliny z jednego terminu wysiewu zbieramy przez 2 tygodnie, ale podczas upałów lepiej nie czekać, aż urosną wielkie zgrubienia.

ZALECANE TERMINY SIEWU

'Alba', biała III-VI, VIII

'Carmesa', czerwona III-V, VIII

'Frida F1', czerwona II-III, VIII-IX

'Goliath F1', czerwona III- XI

'Marabelle', czerwona III-IV, VIII-IX

'Sopel Lodu', biała VIII

'Zlata', żółta III-IV, VII-IX

Skomentuj:

Rzodkiewka z własnej grządki - gatunki i uprawa