Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ziarnopłon - Ficaria verna

Tekst: Eugeniusz Radziul

Kto teraz wybierze się na spacer do parku lub do lasu, zauważy połacie kwitnącego na żółto ziarnopłonu. Istnieją też ciekawe odmiany ogrodowe tej rośliny.

Ziarnopłon (Ficaria verna) występuje dziko w całej Polsce i jest bardzo rozpowszechniony. Ta wieloletnia niska roślina o błyszczących, mięsistych liściach jest blisko spokrewniona z jaskrem (niektórzy botanicy uważają ją za jeden z gatunków jaskra i określają jako Ranunculus ficaria). Kwitnie wiosną przez kilka tygodni, po czym już w czerwcu wszystkie jego nadziemne części żółkną i zamierają. Roślina "zasypia" prawie na rok. W podłożu pozostają bulwiaste korzenie, a także tzw. bulwki powietrzne (które powstały na pędach, gdy były one jeszcze zielone), z których następnej wiosny wyrastają młode rośliny. To głównie dzięki nim ziarnopłon się rozprzestrzenia.

W kolekcjach rzadkich roślin można oglądać kilkanaście odmian tego gatunku. Wszystkie dorastają do 10-15 cm wysokości, różnią się natomiast barwą liści (zielonych, brązowych, z ciemnym lub jasnym rysunkiem) albo wyglądem kwiatów (białych, kremowych, zielonkawych, żółtych, pojedynczych lub pełnych).

W ogrodzie można je sadzić na skalniakach, obrzeżach rabat, a także pod drzewami i krzewami, a więc w cieniu. Warto jednak pamiętać, że latem rośliny te stają się niewidoczne, pozostaje więc po nich puste miejsce, które warto wypełnić, np. drobnymi kwiatami sezonowymi. Pielęgnując ziarnopłon, należy zadbać, aby podłoże nie było zbyt jałowe ani suche, szczególnie wiosną. Jak go rozmnażać? Kiedy liście zżółkną, możemy wykopać część bulwek i posadzić w innym miejscu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ziarnopłon - Ficaria verna