Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzewa owocowe w ogrodzie czyli owoce prosto z drzewa

Alicja Gawryś, KJ

Drzewa owocowe w ogrodzie to po prostu majątek witamin i mikroelementów. Nagrzane słońcem, zerwane własnoręcznie wiśnie czy jabłka smakują najlepiej. Podpowiemy, jakie drzewa owocowe wybrać, by dobrze rosły i obficie rodziły w przydomowym ogrodzie.

Jabłonie pełne owoców
Jabłonie pełne owoców
Fot. Pixabay/lumix2004

Drzewa owocowe w ogrodzie przydomowym

Przy kupnie odmian do niewielkich ogródków i działek musimy brać pod uwagę kilka kryteriów. Rozmiary drzewek powinny być dostosowane do skali ogrodu i pozwalać na łatwe zbieranie owoców. Najlepsze są odmiany możliwie najbardziej odporne na mróz oraz choroby. Takie rośliny można uprawiać bez stosowania zabiegów chemicznych albo znacznie je ograniczając. Weźmy też pod uwagę szybkie rozpoczęcie owocowania po posadzeniu.

Jeśli chcemy mieć kilka odmian tego samego gatunku, warto wybrać zarówno wczesne, jak i późniejsze, i dzięki temu długo cieszyć się świeżymi owocami.
 

Drzewka owocowe w ogrodzie

Jabłonie 

Do małych i średnich ogrodów sadownicy polecają jabłonie szczepione na podkładkach półkarłowych (M26 oraz P14), a także karłowych (np. M9, B9, P22). W przypadku gruszy podkładkę skarlającą stanowi pigwa. Takie drzewa nie rosną zbyt wysoko. Zaczynają owocować w 2. lub 3. roku po posadzeniu. Kształt korony zależy od siły wzrostu danej odmiany, ale można ją regulować poprzez odpowiednie cięcie.

Ostatnio wracają do łask stare jabłonie, które nie marzną i rzadko chorują: 'Antonówka', 'Malinowa Oberlandzka', 'Koksa Pomarańczowa', oraz grusze - 'Konferencja' i 'Bera Hardy'.

Odmiany tych drzew warto sadzić w parach kwitnących w zbliżonym czasie, by stanowiły dla siebie zapylacze. Dla większości jabłoni dobrymi zapylaczami są 'James Grieve' i 'Szampion'.
 

Grusze

W przypadku grusz łączymy 'Bojniczankę' z 'Carolą', 'Bonkretę Williamsa' zaś z 'Faworytką'.

Śliwy

Wiele odmian do dobrego owocowania wymaga zapylaczy (nazywamy je obcopłodnymi lub obcopylnymi), trzeba je więc dobierać starannie po kilka ze sobą. Kto chce posadzić tylko jedną śliwę, powinien wybrać tzw. samopłodną (np. 'Valjevka' lub 'Węgierka Zwykła'). W małych ogrodach warto sadzić drzewka zaszczepione na 'Węgierce Wangenheima' - będącej podkładką skarlającą.

Wiśnie

Jako podkładka ograniczająca wzrost u wiśni służy 'Łutówka'. Odmiany dzielimy na dwie grupy: sokówki i szklanki, przy czym w obu grupach występują odmiany deserowe i na przetwory. Większość z nich jest samopłodna. Wybierajmy te mało wrażliwe na drobną plamistość drzew pestkowych, moniliozę i raka bakteryjnego.

Czereśnie

Do małych ogrodów najlepsze są drzewka szczepione na podkładkach karłowych, np. Gizela lub PHL. Większość odmian jest obcopłodna, trzeba więc posadzić chociaż dwie różne blisko siebie, by mogły zawiązać się owoce.

Morele, brzoskwinie, nektaryny

Tu bierzemy pod uwagę głównie odporność na mróz poszczególnych odmian, choć owocowanie zależy też od przebiegu pogody w czasie kwitnienia. Ważne jest też zaciszne i ciepłe miejsce. Młode drzewka wymagają osłony przed mrozem. Najłatwiej ją zapewnić niezbyt wysokim egzemplarzom, na przykład zaszczepionym na podkładce skarlającej Pumiselect. Również okazy zaszczepione na 'Węgierce Wangenheima' nie rosną zbyt wysoko.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzewa owocowe w ogrodzie czyli owoce prosto z drzewa