Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie

Aldona Zakrzewska

Gwiazda betlejemska w ozdobnej donicy, wianek z ostrokrzewu na drzwiach wejściowych, azalia przystrojona białą kokardą, roślinne akcenty na świątecznym stole... To już Boże Narodzenie!

1 z 18
Fot. Stars for Europe
2 z 18
red.
3 z 18
Fot. Stars for Europe
4 z 18
Fot. Flora Dania
5 z 1825.09.2005 WARSZAWA
Fot. Łukasz Zandecki / AG
6 z 18
Fot. Flora Dania
7 z 18
Fot. Biuro kwiatowe Holandia
8 z 18
Fot. Biuro kwiatowe Holandia
9 z 18
Fot. Biuro kwiatowe Holandia
10 z 18
Fot. Flora Dania
11 z 18
Fot. Paweł Słomczyński
12 z 18
Fot. Azerca
13 z 18GRODZISK MAZOWIECKI RESTAURACJA GNIAZDO ARANZACJE DEKORACJE SWIATECZNE BOZONZRODZENIOWE
Fot. Bruno Fidrych / AG
14 z 18
Fot. Biuro kwiatowe Holandia
15 z 1828.2.2008 WARSZAWA
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
16 z 18
Fot. Flora Dania
17 z 18ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI
Fot. Marcin Kiełbiewski
18 z 18ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI
Fot. Marcin Kiełbiewski
Gwiazda wieczoru

Konkurentką świątecznego drzewka jest poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską; od kilkunastu lat gości w naszych domach niemal na równych prawach z choinką. Nic dziwnego - w okresie świąt przystraja się w kolorowe (przeważnie intensywnie czerwone) kwiatostany, przyciągające wzrok nie gorzej niż bombki czy inne świąteczne ozdoby. Nie bez powodu w Meksyku, skąd pochodzi, poinsecja nazywana jest Kwiatem Wigilii Bożego Narodzenia. Nie każdy wie jednak, że kolorowe gwiazdy na czubkach pędów tej atrakcyjnej rośliny stworzone są nie z płatków kwiatów, lecz z barwnych przykwiatków, które tak naprawdę są przekształconymi liśćmi. Zależnie od odmiany, mogą one przybierać różne odcienie purpury, czerwieni i różu, ale bywają też łososiowe, białe, kremowe, pomarańczowe, a nawet dwubarwne. Bardzo ciekawa jest seria odmian poinsecji Winter Rose, u których przykwiatki są... karbowane, dzięki czemu przypominają dorodne kwiaty róż. Kwitnąca poinsecja wygląda na tyle okazale, że nie wymaga żadnych dodatkowych ozdób. Wystarczy wstawić ją do dopasowanej kolorystycznie doniczki czy osłonki i... czekać na pierwszą gwiazdkę. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podkreślić jej urodę odpowiednio dobranymi drobiazgami, np. koralikami, szklanymi paciorkami, filcowymi gwiazdkami, odświętnymi kokardami.

Świąteczny stroik z poinsecji - krok po kroku



Świąteczne kreacje

Magiczną atmosferę świątecznego domu tworzy nie tylko gwiazda betlejemska, ale też wiele innych kwiatów coraz częściej kojarzonych z Bożym Narodzeniem, np. kwitnący o tej porze roku zygokaktus (zwany też grudnikiem), amarylis, azalia czy obsypana czerwonymi koralami owoców golteria. W czasie świąt coraz chętniej zapraszamy też do domów kwitnące rośliny cebulowe, zwłaszcza hiacynty, roztaczające wokół siebie cudowną woń. Również bardziej pospolite kwiaty doniczkowe, zdobiące nasze wnętrza na co dzień, można przystroić w uroczyste szaty. Korale i paciorki lśniące pomiędzy ich listkami, połyskliwe druciki wijące się wśród pędów, lekkie jak puch piórka, kolorowe wstążki dodadzą im odświętnego blasku, ozdobią niczym biżuteria. Jako dodatków można też użyć przyniesionych z ogrodu gałązek iglaków lub innych krzewów ozdobnych obsypanych owocami, a także szyszek, żołędzi, orzechów, oraz tradycyjnych bombek choinkowych, kolorowych cekinów i innych drobiazgów.

Zobacz obszerną galerię zdjęć dekoracji świątecznych



Choinki bez igieł

Świąteczne drzewko z wrzosów, bluszczu, mchu czy liści monstery? Czemu nie. Taka "choinka" jest bardzo praktycznym rozwiązaniem - nie gubi igieł jak świerk, zajmuje też znacznie mniej miejsca. Może być ciekawym uzupełnieniem gwiazdkowej dekoracji lub nawet zastąpić tradycyjne drzewko. Najprościej przystroić lekkimi ozdobami okazały doniczkowy kwiat (np. palmę, dracenę, figowca). W roli świątecznego drzewka świetnie spisze się też podobna do choinki araukaria. Efekt będzie bardziej malowniczy, jeśli doniczkę z kwiatem otulimy połyskliwą delikatną tkaniną lub bibułą. "Drzewko" bez igieł łatwo też zrobić z bluszczu lub innego pnącza, wspinającego się po stelażu w kształcie stożka, uformowanym z cienkiej metalowej siatki czy bambusowych patyczków. Można się też zdecydować na inne rozwiązanie (niektóre prezentujemy na zdjęciach).

Roślinne akcenty

Niepowtarzalny klimat Bożego Narodzenia to w dużej mierze zasługa dekoracji naszych mieszkań - pięknie przystrojonego stołu, stroików i girland zdobiących kominki, drzwi wejściowe, framugi okien, żyrandole... Dołóżmy więc starań, żeby w gwiazdkowy wieczór wszystko wokół nas było odświętne i uroczyste. Magiczną atmosferę można wyczarować naprawdę niewielkim nakładem kosztów; pomalowane brokatem szyszki, łańcuchy z kasztanów i żołędzi czy inne dary natury doskonale zaprezentują się na choince. Gwiazda betlejemska może połyskiwać nie tylko w ozdobnej donicy, ale też w bożonarodzeniowym wieńcu, listki jemioły mogą się zwieszać nad stołem, ale będą też wdzięczną ozdobą świec i lampionów. Oprócz zebranych w ogrodzie gałązek iglaków, ostrokrzewu, zasuszonych traw, kwiatów i owoców przydadzą się też połyskliwe szkiełka, koraliki i paciorki, wstążki i druciki.

Czytaj także:

Świąteczne aranżacje do Twojego Domu



Kącik do nauki dla dziecka



Święta z pomysłem - galeria



Skomentuj:

Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie