Jak unieszkodliwić turkucia podjadka

HANNA GRADKOWSKA

W moim ogródku grasują masowo turkucie podjadki i podgryzają korzenie wszystkich roślin. Muszę zwalczyć szkodniki bez użycia chemii, bo uprawiam nie tylko kwiaty, ale też dużo warzyw. Wacława M.

Turkuć podjadek jest dużym owadem. Jego ciało osiąga długość ok. 6 cm
Turkuć podjadek jest dużym owadem. Jego ciało osiąga długość ok. 6 cm
Fot. Shutterstock / ULKASTUDIO
Zwalczanie turkucia podjadka jest dość pracochłonne i przynosi różne efekty. Najbardziej skuteczne są środki chemiczne, ale niestety, nie są one obojętne dla człowieka i innych istot żywych.

Można pokusić się o wyłapanie turkuci. Wykorzystujemy tu świeży obornik, a najlepiej nawóz koński. Należy wykopać spory dół (ok. 0,5×0,5×0,5 m), wypełnić go nawozem i przykryć cienką warstwą ziemi. Nawóz wabi turkucie, które się w nim gromadzą. Co jakiś czas, np. co dwa tygodnie, wyrzucamy zawartość dołu na zewnątrz i wyłapujemy owady. Następnie ponownie zapełniamy dół nawozem. Przed zimą warto tam wrzucić świeży obornik, który dzięki naturalnym procesom gnilnym i wydzielanemu przy tym ciepłu nie zamarznie. Zimą parokrotnie powtarzamy tę czynność i niszczymy znalezione turkucie.

Inną metodą jest zalewanie gniazd lęgowych mieszanką wody i oleju. W okresie wegetacji łatwo można zlokalizować podziemne kanały, którymi przemieszczają się turkucie. Tworzą one podłużne wybrzuszenia na powierzchni ziemi. Natomiast gniazda lęgowe (w czerwcu i lipcu) znajdują się na ich końcach i są lekko zapadnięte. Można miejsca gniazd zalewać wodą wymieszaną z olejem jadalnym. Zgromadzone w gniazdach turkucie i ich larwy wychodzą na powierzchnię ziemi i stamtąd je wyłapujemy.

Do łapania owadów można użyć wysokiego słoika o gładkich ścianach. Zakopujemy go w ziemi tak, aby górna krawędź naczynia znajdowała się równo z powierzchnią ziemi. Naczynia te umieszczamy w kanale zrobionym przez turkucia. Niektórzy stosują dodatkowo pionowo wkopane deseczki, które niejako ukierunkowują turkucia w jego wędrówce do pułapki. Naczynia takie należy często przeglądać i wybierać złapane okazy.

Przy wszystkich tego typu działaniach ważne jest, żeby zastosować je na dużym obszarze, wszędzie tam, gdzie zlokalizujemy obecność szkodników. Niszczenie ich w jednym tylko ogródku, kiedy wokół jest ich cała masa, nie przyniesie większych rezultatów. Do polowania na turkucie trzeba zatem namówić także sąsiadów.

Skomentuj:

Jak unieszkodliwić turkucia podjadka