Najlepsze rośliny na groby. Rośliny do cienia i na słońce

Na tym grobie stale rosną strzyżony bukszpan, irysy kłączowe i goryczki. Wiosną posadzono tu niezapominajki i bratki.

Na tym grobie stale rosną strzyżony bukszpan, irysy kłączowe i goryczki. Wiosną posadzono tu niezapominajki i bratki. (Fot. Ivonne Wierink / shutterstock)

Przy wyborze roślin na rodzinne groby warto postawić na gatunki najwytrzymalsze, bo warunki do ich rozwoju bywają tutaj trudne.

Jeżeli często bywamy na cmentarzu i mamy czas na pielęgnowanie kwiatów, możemy tam posadzić niemal dowolne rośliny. Pamiętajmy tylko, że nie powinny być zbyt wysokie ani nadmiernie rozrastać się wszerz. Natomiast w sytuacji, gdy rzadko odwiedzamy groby, najlepiej wybrać gatunki odporne na suszę. Ważne są też warunki świetlne - inne rośliny sadzimy na miejscu nasłonecznionym, a inne na zacienionym.

Gdy pomnik pokryty jest płytą, kwiaty umieszczamy w pojemniku, najlepiej dużym, o grubym dnie i odpornym na mróz. Tam, gdzie rama nagrobka wypełniona jest ziemią, sadzimy gatunki sezonowe bądź wieloletnie. Dobrym rozwiązaniem jest kompozycja z roślin trwałych - zimozielonych krzewów lub bylin z gatunkami sezonowymi, najpierw wiosennymi, a potem letnimi.

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Najlepsze rośliny na groby. Rośliny do cienia i na słońce
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX