Kalendarz prac ogrodniczych: czerwiec w ogrodzie

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Mak wschodni (Papaver orientale)
Mak wschodni (Papaver orientale)
Fot. shutterstock/wheatley
Kwitnie w czerwcu

Mak wschodni (Papaver orientale) Bylina w czasie kwitnienia osiągająca 60-80 cm wysokości. Tworzy duże kwiaty (o średnicy 10-15 cm), w zależności od odmiany łososioworóżowe lub w różnych odcieniach czerwieni, pojawiające się w maju i czerwcu. Po wydaniu kwiatów liście zamierają. Lubi stanowisko słoneczne i żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę. Mak ten rozmnaża się z sadzonek korzeniowych uzyskanych po kwitnieniu lub jesienią.

w ogrodzie.

Drzewa i krzewy ozdobne

Wiele krzewów można rozmnożyć z sadzonek (np. pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy i forsycje). Trzeba je przygotować z lekko zdrewniałych pędów. Każdy ucięty odcinek powinien mieć 3-4 węzły, to znaczy miejsca, z których wyrastają liście. Takie sadzonki umieszczamy w skrzynkach z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem w proporcji 2:1. Pojemnik okrywamy folią i ustawiamy w półcienistym miejscu w ogrodzie. Po 4-5 tygodniach sadzonki powinny wypuścić korzenie. Gdy rozwinie się kilka liści, sadzimy rośliny pojedynczo do doniczek lub na zagonie w ogrodzie.

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja rozwojowi szkodników, dlatego często oglądamy wierzchołki pędów i spodnią stronę liści, aby w porę zastosować odpowiedni środek chemiczny.

Wydanie dużej liczby młodych przyrostów mocno osłabiło iglaki, dlatego warto je ponownie zasilić nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla tej grupy roślin (powinien zawierać substancje zakwaszające, bo większość iglaków lubi kwaśne podłoże). Zapobiegnie to żółknięciu igieł i łusek.

Czy wiesz, że... Zbieramy na kompost chwasty, skoszoną trawę i resztki roślin, a także odpadki z kuchni. Po kilkunastu tygodniach ulegną one rozkładowi. Otrzymamy wtedy wartościowy, naturalny nawóz, którym zasilimy rośliny.

Kwiaty

Kiedy liście tulipanów zaschną, wykopujemy cebule i przez kilka dni suszymy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Potem czyścimy je i przechowujemy w suchym pomieszczeniu do września.

Warto jak najszybciej usuwać przekwitłe kwiaty, bo zawiązywanie nasion osłabia rośliny i skraca ich kwitnienie.

Rozmnażamy przez podział gatunki, które zakończyły kwitnienie, i te, które będą kwitły jesienią. Rozsadzone kępy podlewamy i cieniujemy, aby ułatwić im przyjęcie się w nowym miejscu.

Gatunkami jednorocznymi wypełniamy miejsca po roślinach cebulowych. Rozsadę sadzimy tak, by nie uszkodzić odpoczywających cebul.

Wysiewamy gatunki dwuletnie: niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne, które chcemy mieć w przyszłym roku. Nasiona umieszczamy w pojemnikach z ziemią i ustawiamy w ogrodzie. Można je też siać wprost do gruntu.

Owoce i warzywa

Gdy dojrzewają wczesne odmiany czereśni,

kawki, szpaki i wróble chętnie zjadają ich owoce. Jeżeli chcemy odstraszyć ptaki, zawieśmy na najwyższych gałęziach kilka płyt kompaktowych, które połyskują w słońcu, lub paski folii trzepoczące na wietrze. Możemy także okryć drzewa specjalną gęstą, ale bardzo lekką siatką (do kupienia w sklepie ogrodniczym).

Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, bo właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i zawiązki pąków kwiatowych na przyszły sezon.

Niektóre odmiany jabłoni wymagają kilkakrotnych oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom. Kalendarz tych zabiegów jest dosyć skomplikowany; szczegółowe informacje zamieszczone są w internecie, np. na www.sadnowoczesny.pl.

Na początku miesiąca siejemy kukurydzę, ogórki, dynie i patisony, kalarepę na poplon oraz buraki do przechowania. Co 2 tygodnie siejemy fasolkę szparagową i koper; pod koniec miesiąca - sałatę i rzodkiewkę na poplony oraz cykorię sałatową na jesienny zbiór korzeni przeznaczonych do pędzenia.

Wysadzamy do gruntu rozsadę warzyw, których nie zdążyliśmy posadzić w maju. Palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy z kątów liści.

Wszystkie warzywa zasilamy nawozem azotowym (2-3 dag/m2).

Trawnik

Gdy nie ma opadów, co 2-3 dni obficie podlewamy murawę. Najlepiej nawadniać trawę wczesnym rankiem, aby rośliny bez uszczerbku zniosły silną operację słoneczną w ciągu dnia.

Czy wiesz, że... Trawę trzeba kosić przynajmniej raz na tydzień, bo rośnie teraz bardzo szybko. Koszenie najlepiej przeprowadzać przy pochmurnej pogodzie lub późnym popołudniem, by odkryte podstawy źdźbeł nie zasychały.

Oczko wodne

Można sadzić nowe rośliny w zbiorniku. W małym stawie najlepiej umieścić je w ażurowych koszach. W dużym, z naturalnie uformowaną strefą bagienną, rośliny sadzimy bezpośrednio w podłożu.

Groźne w czerwcu - czym to zwalczać

Na różach pojawiają się: skoczek różany, obnażacz, psowacz, zwiot różany (Decis 2,5 EC, Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC, Kung-Fu 050 CS) oraz mączniak prawdziwy i czarna plamistość (Baymat Ultra 0,015 AE, Domark 100 EC, Score 250 EC), a także mączniak rzekomy (Biochikol-K AL, Dithane Neo Tec 75 WG).

Bylinom i roślinom sezonowym zagrażają: rdze i plamistoś-ci liści (Baymat Ultra 0,015 AE, Falcon 460 EC), zmieniki, wciornastki, miniarki (Decis 2,5 EC, Decis Ogród 015 EW) oraz ślimaki (Mesurol Alimax 02 RB, Pułapka na ślimaki).

Ognikom i pigwowcom zagraża parch (Captan 50 WP), iglakom - osutka (Falcon 460 EC). Drzewa i krzewy liściaste atakują szkodniki zjadające liście (Decis 2,5 EC Decis Ogród 015 EW, Kung-Fu 050 CS). Większość roślin atakują: przędziorki (Envidor 240 SC, Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS), mszyce (róże - Greenfly-Gun AE, inne - Floris Eko AE, Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC, Pirimix Nowy AE), skoczki (Decis 2,5 EC, Decis Ogród 015 EW, Karate Zeon 050 CS), opuchlaki (Decis 2,5 EC, Decis Ogród 050 EW) oraz mączniak prawdziwy i plamistości liści (Baymat Ultra 0,015 AE, Falcon 460 EC), szara pleśń (Teldor 500 SC, Captan 50 WP) i fytoftoroza (Mildex 711,9 WG, Previcur Energy 840 SL).Skomentuj:

Kalendarz prac ogrodniczych: czerwiec w ogrodzie