Projekt ogrodu dla rodziny z dziećmi [Metamorfoza]

Ogród zdominowały miękkie półkoliste linie - taki kształt mają drewniane podesty, rabaty i przecinająca trawnik sucha rzeka. Dzięki temu całość sprawia przyjazne i miłe wrażenie.
Powracający motyw Powracający motyw Infografika: Karolina Duś

Powracający motyw

TAK BYŁO

Po budowie wokół domu zastałam pusty teren z gliniastą glebą. Budynek górował nad całą posesją.

Tak byłoFot. archiwum prywatne

Ogród znajduje się na jednym z osiedli na peryferiach miasta. Działka ma powierzchnię około 1600 m˛. Gdy zaczynałam prace nad aranżacją tej przestrzeni, podłoże było zachwaszczone i pełne gruzu pozostałego po budowie. Gliniasta i podmokła gleba wymagała drenażu. Moim zadaniem było stworzenie wokół domu przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla rodziny z dziećmi. Musiałam też wybrać rośliny, które nie wymagają systematycznej opieki.

Posesja podzielona jest na dwie części - przedogródek otwarty na osiedle z przodu budynku i znajdujący się za domem ogrodzony ogród rekreacyjny.

Podest z białym żaglem to miejsce do wypoczynku i pracy w letnie popołudnia. Obok strumienia rosną funkie, kosaćce oraz żurawki. Podest z białym żaglem to miejsce do wypoczynku i pracy w letnie popołudnia. Obok strumienia rosną funkie, kosaćce oraz żurawki. Fot. Wojciech Zabłocki, Anna Bedyńska/Agencja Gazeta

Pierwsze wrażenie

Przedogródek pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Rośliny dobrałam zatem tak, aby ta część ogrodu wyglądała atrakcyjnie przez cały rok ? to miejsce jest zawsze eleganckie i uporządkowane. Założyłam tu żywopłoty z zimozielonych berberysów o purpurowych liściach, by nawiązać do zieleni w całym osiedlu. Dla kontrastu obok umieściłam efektowny ciemnozielony cis kolumnowy. Wejście do domu zdobią dwa piękne klony palmowe 'Dissectum' o purpurowych powcinanych liściach. Pod nimi ścielą się zimozielone trzmieliny Fortune'a 'Emerald'n Gold'.

Przy tarasie znajduje się trawnik podzielony suchą rzeką z szarego żwiru.

MurekFot. Wojciech Zabłocki, Anna Bedyńska/AG

Taras przy domu, powiększony i wytyczony płynnymi liniami, został wybudowany z drewna egzotycznego, a nad kamiennym murkiem posadzono tawuły i kwitnące przez całe lato lawendy.

Przy tarasie znajduje się trawnik podzielony suchą rzeką z szarego żwiru. Przy tarasie znajduje się trawnik podzielony suchą rzeką z szarego żwiru. Fot. Wojciech Zabłocki, Anna Bedyńska/AG

Ogród główny

Do ogrodu rekreacyjnego z domu wychodzi się przez duży drewniany taras o ciekawym półkolistym kształcie. Centralnym elementem kompozycji jest tu rozległy trawnik przedzielony suchą rzeką. Wzdłuż trawnika zbudowałam z kamienia murek oporowy. Na podwyższeniu posadziłam kilka drzew oraz krzewy i kępy bylin. Osłaniają one ogród od sąsiadów, a przy tym mają korzystniejsze warunki do rozwoju, gdyż ziemia nie jest tu zalewana.

Część muru oporowego wykorzystałam do stworzenia kaskady, z której woda spada do płytkiego oczka o kamienno-żwirowym dnie. Nad brzegiem zaplanowałam wybudowanie drewnianego podestu z altaną. Nad nim rozciągnęłam żagiel z białego płótna i w ten sposób powstał przyjemny letni gabinet.

Wzdłuż płotu pod pergolą znajdują się podwyższone rabaty z bylinami.Fot. Wojciech Zabłocki, Anna Bedyńska/AG

Wzdłuż płotu pod pergolą znajdują się podwyższone rabaty z bylinami.

Plan nasadzeń Plan nasadzeń Projekt: Lidia Zabłocka, LiWart; Infografika: Karolina Duś

Plan nasadzeń

PLAN NASADZEŃ

1. świerk serbski

2.berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana',

szałwia lekarska

3.choina kanadyjska, trzmielina Fortune'a 'Emerald'n Gold'

4.hortensja ogrodowa

5.magnolia

6.berberys 'Atropurpurea Nana'

7.barwinek pospolity

8.wrzosiec krwisty

9. różanecznik karłowy

10.bukszpan (forma kulista)

11.klon palmowy 'Dissectum', trzmielina 'Emerald'n Gold'

12.klon pospolity 'Globosum'

13.klon palmowy 'Atropurpurea', sosna górska 'Ophir',

berberys 'Atropurpurea',

barwinek 'Aureovariegata'

14.żywotnik zachodni 'Smaragd'

15.grab pospolity 'Fastigiata'

16.buk 'Purpurea Pendula'

17.kostrzewa sina, sosna 'Ophir'

18.bukszpan (kula), funkia

19.dąb szypułkowy

20.irga pozioma, miskant chiński

21.pęcherznica 'Diabolo'

22.świerk kłujący 'Glauca Globosa'

23.cis pospolity 'Wojtek'

Więcej o: