Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu: Wśród starych sosen

Małgorzata Wójcik

Rozległa leśna działka pod koronami starych sosen podzielona została na cztery wnętrza - czarne, zielone, rdzawe i szaroniebieskie.

Projekt ogrodu na leśnej działce
Projekt ogrodu na leśnej działce
Rys. Karolina Duś
Gdy rozpoczynałem prace nad projektem, cała działka (ok. 2 tys. m˛) w całości porośnięta była sosnami. Pod drzewami rosło mnóstwo siewek jarzębiny, dębu i leszczyny. Moim zadaniem było stworzenie przestrzennego ogrodu, który będzie współgrał z otaczającym środowiskiem i sąsiednimi działkami. Marzeniem właścicieli było usypanie pagórków, po których swobodnie mogłyby biegać dzieci. Aby posadzić rośliny, suchą i piaszczystą glebę musiałem zasilić kompostem bogatym w próchnicę.

Przedogródek

Z przodu ogrodu na pagórkach rosną niskie byliny. Całość utrzymana jest w barwie szaro-rdzawej. Inspiracją do jej stworzenia stał się las - tzw. bór chrobotkowy. Posadziłem tu zadarniającą acenę drobnolistną 'Kupferteppich', która ma małe wymagania, oraz kępy klonów cynamonowych. Rosną tu też pluskwice o rdzawych pędach. Wiosną zakwitają niebieskie cebulice.

Ogród paproci i traw

Od północnej strony budynku, między ogrodzeniem a elewacją, założyłem rabaty, na których dominują różne rodzaje paproci. Łączą się one z tylną częścią ogrodu i przechodzą w bardziej nasłoneczniony ogród traw. Pod zwiewną rozplenicą rośnie kopytnik o skórzastych liściach i rozpościera się kobierzec z barwinka.

Ogród czarny

Część ogrodu od południowej strony domu należy do ciekawych roślin o ciemnych pędach i liściach. W towarzystwie efektownego bzu czarnego 'Black Lace' z powcinanymi ciemnymi liśćmi posadziłem bylinę przypominającą trawę, czyli konwalnik 'Niger' o długich, wąskich liściach.

Wrzosy i wrzośce

Z tyłu ogrodu poprzez szaroniebieskie wrzosowisko płynie strumień, który w naturalny sposób przyciąga rośliny z sąsiednich leśnych jeziorek. Kamienie między roślinami po kilku latach obrosły miękkie mchy.

Plan nasadzeń

1. Sosna zwyczajna

2. Trzmielina oskrzydlona 'Compactus'

3. Borówka wysoka

4. Dereń pagodowy

5. Różanecznik gęsty

6. Orlica pospolita

7. Bukan (Notofagus antarctica)

8. Borówka brusznica, bażyna czarna

9. Wrzosy i wrzośce

10. Cis pośredni 'Hicksii'

11. Kalina japońska forma tomentosum

12. Klon cynamonowy

13. Acena drobnolistna 'Kupferteppich', pluskwica groniasta, podrzeń żebrowiec, powojnik prosty

14. Barwinek pospolity 'Gertrude Jekyll', klon japoński, podrzeń żebrowiec

15. Orlica pospolita, serduszka okazała, przywarka japońska, pluskwica groniasta

16. Cebulica syberyjska

17. Scena drobnolistna 'Kupferteppich'

18. Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Bartosz Dankiewicz

www.ogrodydankiewicz.pl

www.iqgarden.eu

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu: Wśród starych sosen