Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu: Na starym torowisku

opracowanie Małgorzata Wójcik, projekt Milena Gawąg, Argo Atelier www.argoatelier.com

Teren nieużywanej bocznicy kolejowej otaczający poprzemysłowe budynki zamieniony został na ogród pełen kwiatów rosnących pod koronami brzóz.

Projekt ogrodu na starym torowisku
Projekt ogrodu na starym torowisku
infografika: Karolina Duś
Nietypowy projekt tego ogrodu zajmującego powierzchnię 2000 m˛ realizowałam 10 lat temu. Moim zadaniem było stworzenie przyjaznej przestrzeni na miejscu dawnej bocznicy kolejowej.

Zaczynałam od zera - pierwszym etapem było usunięcie torów z posesji, kolejnym ukształtowanie na nowo terenu, nawiezienie warstwy żyznego podłoża i wykonanie nasadzeń. Ogród miał stać się miejscem spotkań biznesowych. Dwie duże altany z grillem oraz barem, które zaprojektowałam, musiały pomieścić po kilkanaście osób.

POD WYSOKIM MUREM

Elementem, który dominował w tym ogrodzie, był wysoki, ponadtrzymetrowy mur z piaskowca otaczający całą posesję. Wzdłuż niego posadziłam rzędy brzóz 'Doorenbos' oraz łany miskantów chińskich i kosaćców syberyjskich. W sąsiedztwie drzew na rabatach rosną też mało wymagające derenie 'Elegantissima', kaliny 'Roseum' i hortensje bukietowe.

NA RABATACH

Przy głównym wejściu do budynku i pod elewacją zaprojektowałam kilka rabat. Właściciel posesji chciał, by zieleń zdobiła teren przez cały rok. Dlatego jest tu sporo roślin iglastych: cisy 'Wojtek', jałowce, kosodrzewiny podsadzone bylinami o ozdobnych liściach: funkiami, żurawkami i przywrotnikami.

KOJĄCY SZUM WODY

Elementem urozmaicającym kompozycje z roślin jest ściana wodna z lustrem i zbiornikiem wodnym. Wokół posadziłam niebieskie kosaćce syberyjskie. Szum wody przyciąga uwagę osób odwiedzających ogród.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu: Na starym torowisku