Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu: w tonacji zieleni

Małgorzata Wójcik

To ogród stworzony dla miłośników roślin. Królują w nim różne gatunki i odmiany iglaków. Latem zakwitają tu hortensje, lawendy i żurawki.

Plan ogrodu
Plan ogrodu
Rys. Karolina Duś
Kiedy rozpoczynałam projektowanie tego ogrodu, na działce rosło już sporo roślin. Jego właściciele kochają zieleń, jednak sami nie potrafili zaplanować całości. Pozostawili mi dużą swobodę działania, zgłaszając jedynie drobne sugestie na temat projektu. Moim zadaniem było podzielenie terenu na ogrodowe wnętrza i założenie rabat z kwitnącymi krzewami i bylinami.

NOWE KOMPOZYCJE

Przy głównym wejściu do domu zaprojektowałam geometryczne partery z bukszpanów. Uzupełniłam je krzewami strzyżonymi w kule i szczepionymi na pniu. Na rabatach z tyłu domu, wyznaczonych płynnymi liniami, posadziłam rośliny przyjazne dla ludzi i zwierząt: lawendę, jeżówki, liliowce, hortensje, wrzosy. Znalazły się tu także wymagające większej troski laurowiśnie oraz żółte ostrokrzewy. Ze względu na dużą powierzchnię ogrodu postanowiłam wprowadzić tu także sporo iglaków i drzew liściastych: świerki serbskie i sosny, katalpę, śliwę wiśniową 'Nigra', klon 'Royal Red', brzozę 'Youngii', jarzębinę, jabłoń ozdobną.

ZIELONY DYWAN

Niegdyś podczas zakładania trawnika teren został niedokładnie zagęszczony, co spowodowało powstanie zapadlisk. Murawa została więc wymieniona. Systematycznie pielęgnowana zamieniła się w puszysty zielony dywan. Jest idealnym tłem roślin i dumą właściciela, który fachowo dba o trawnik: wertykuluje go dwa razy w roku i kosi co cztery dni w "angielskie" pasy.

W wolnych chwilach właściciele posesji chętnie odpoczywają w zaciszu ogrodu. Poza pielęgnacją trawnika z upodobaniem zajmują się strzyżeniem żywopłotów z bukszpanu w przedogródku i zasilają rośliny iglaste ekologicznymi nawozami.

Czy wiesz, że... W dużym ogrodzie warto podzielić przestrzeń na wnętrza, sadząc kępy krzewów oraz duże drzewa.Danuta Młoźniak, Pracownia Projektowa Gardenarium (www.gardenarium.pl)

PLAN NASADZEŃ

1. sosna czarna

2.miskant chiński

3.cis 'Fastigiata Aurea'

4.sosna górska odmiana pumilio

5.sosna pospolita

6.żywotnik 'Spiralis'

7.lawenda wąskolistna

8.surmia bignoniowa

9.brzoza pospolita

10.tawuła 'Golden Princess'

11.świerk serbski

12. hortensja bukietowa 'Limelight'

13.śliwa wiśniowa 'Nigra'

14.jarząb pospolity

15.perukowiec podolski 'Royal Purple'

16.klon 'Royal Red'

17.cis pośredni 'Hicksii'

18.ostrokrzew 'Golden Gem'

19.robinia akacjowa 'Umbraculifera' 20.żywotnik zachodni 'Columna'

21.berberys 'Erecta'

22.bukszpan pospolity

23.cis pospolity

forma pienna

24.żurawka drżączkowa

'Caramel'

25.brzoza 'Youngii'

26.tawuła japońska 'Goldmound'

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu: w tonacji zieleni