Balkon na start

Mieszkasz w mieście i nie masz ogrodu, nic nie szkodzi. To najlepszy moment na założenie ogródka kwiatowego na balkonie, czy parapecie...Przygotowaliśmy poradnik dla tych którzy chcą rozpocząć swoją skrzynkową przygodę od zera.
Elżbieta Smolińska Elżbieta Smolińska Fot. Marta Szymanek

Wybór roślin na balkon

Gatunków i odmian kwiatów do skrzynek jest tyle, że trudno podjąć decyzję, które z nich wybrać. Wcześniej warto sprawdzić, jakie mają wymagania.Kupując rośliny, kierujmy się przede wszystkim warunkami świetlnymi. I tak na balkonach o ekspozycji północnej, północno-wschodniej oraz wschodniej najlepiej sadzić kwiaty lubiące półcień, a od południa, południowego zachodu i zachodu - te, które najlepiej czują się na słońcu. Kolejne kryterium to gleba i wilgotność. Większość kwiatów balkonowych najlepiej rośnie w podłożu o odczynie obojętnym, jednak niektóre wolą zasadowe (np. smagliczki), a inne (m.in. begonie) - lekko kwaśne. Oprócz tego rośliny mają różne potrzeby co do zasobności podłoża i nawożenia, np. surfinie i petunie wymagają nawozów z wysoką zawartością żelaza. Wybierajmy sadzonki z dużą liczbą pąków, zdrowe i rozkrzewione.

Wybór donicy na balkon

Pojemnik powinien mieć otwory odpływowe, co zapobiegnie gniciu korzeni, a ponadto umożliwi lepsze ich napowietrzenie. Donicę ustawmy na podstawce, na której będzie się zbierać woda. W sprzedaży jest wiele pojemników z plastiku, ale nie sprawdzają się one na balkonach silnie nasłonecznionych, bo zbyt szybko się nagrzewają, podobnie jak te wykonane z metalu.
Najlepsze są donice ceramiczne, bo zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze. Unikajmy też stawiania na balkonach skrzyń betonowych i kamiennych, bo są one bardzo ciężkie, a wraz z ziemią mogą przekroczyć maksymalne obciążenie balkonu.

Sadzenie roślin do skrzynek krok po kroku

Przygotowujemy drenaż i nawilżamy korzenie.

[Fot. Fotolia.pl]Fot. Fotolia.pl

Na dno pojemnika wsypujemy kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z keramzytu albo potłuczonej ceramiki. Bryłę korzeniową rośliny warto w tym czasie na kilka godzin umieścić w naczyniu z wodą - dzięki temu korzenie pobiorą jej odpowiednią ilość i będą bardziej elastyczne.

Sadzenie

[Fot. Fotolia.pl]

Fot. Fotolia.pl

Pojemnik wypełniamy warstwą podłoża - najlepiej gotową mieszanką przeznaczoną do konkretnej grupy roślin, zawierającą substancje potrzebne do wzrostu i kwitnienia. Sadzonkę wyjmujemy z pojemnika delikatnie, by nie uszkodzić korzeni, umieszczamy w donicy i przysypujemy podłożem, lekko je uciskając. Roślina powinna być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej rosła poprzednio.

Podlewanie i nawożenie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA SLOWA KLUCZOWE: pelargonia pojemnik balkon konewka woda wylewanie pojenia ziemia gleba taras garnek A,opatka A,opata doniczka rÄ ce rÄ ka sadziÄ+ sadzenia planting ozdoba ozdobny kwiat kwiatowy roA>lina roA>liny wzrost rosnÄ Ä+ kwitnÄ cy kwitnÄ Ä+ sadzonka geranium uprawa na biaA,ym tle

Fot. Fotolia.pl

Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, po czym odstawiamy na kilka dni w lekko zacienione miejsce. Świeże podłoże jest zasobne w substancje odżywcze, dlatego nawożenie rozpoczynamy dopiero po upływie 2-3 tygodni od posadzenia, gdy rośliny się ukorzenią.

Uwaga: Pamiętajmy, aby co roku wymieniać ziemię w donicach. Zeszłoroczna najczęściej jest porażona chorobami.

na cienisty balkon rosliny na cienisty balkon rosliny Fot. Shutterstock/poradnikogrodnika.pl/SYNGENTA SEEDS/

Kwiaty na balkon słoneczny

Aksamitka, bratek, cynia, heliotrop, kalibrachoa, kocanki, lantana, lawenda, lewkonia, lobelia, maciejka, nasturcja, nemezja, niecierpek Sunpatiens, osteospermum, pelargonia, rojnik, rozchodnik, sanwitalia, surfinia, szałwia, uczep, werbena, żeniszek.

Na zdjęciu powyżej:

1. Żeniszek

2. Lantana

3. Petunia zwisająca Kalibrachoa ' Banana Chocolate'

4. Werbena ' Ipanema'

Rośliny do zacienionego balkonu Rośliny do zacienionego balkonu Fot. Lilianna Sokołowska/Shutterstock/

Rośliny na balkon cienisty

Barwinek pospolity, begonia (wszystkie odmiany kwitnące), bluszczyk kurdybanek, fuksja, koleus, niecierpek nowogwinejski, niezapominajka, pelargonia bluszczolistna (zwisająca), plektrantus, sundaville, trzykrotka, tunbergia (tzw. czarnooka Zuzanna), wilec ziemniaczany, zielistka.

Na zdjęciu powyżej:

1. Koleus

2. Barwinek

3. Tunbergia

4. Fuksja

Więcej o: