Najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe

Storczyki to fascynujące kwiaty doniczkowe. Wiele osób marzy o posiadaniu choć jednego pięknego okazu w swoim domu. To wcale nie jest trudne do zrealizowania, bo w kwiaciarniach i działach ogrodniczych supermarketów pojawiają się coraz częściej piękne i łatwe w uprawie dorodne okazy różnych gatunków. Oto kilka polecanych nawet dla początkujących miłośników tych egzotycznych piękności
Storczyk katleja. Kwiaty doniczkowe Storczyk katleja. Kwiaty doniczkowe Fot. Izabela Zawierucha

Storczyk katleja

Kwiaty niektórych mieszańców tego gatunku osiągają nawet 20 cm średnicy. Niektóre katleje kwitną od marca do maja inne od września do listopada. Odpowiada im półcień i temperatura 18-20 st. C latem i 10-15 st. C zimą. W okresie spoczynku podlewamy je bardzo skąpo, a w czasie wzrostu obficie.

Storczyk - cymbidium. Kwiaty doniczkowe Storczyk - cymbidium. Kwiaty doniczkowe Fot. Paweł Słomczyński

Storczyk cymbidium

Okazałe kwiatostany złożone z kilkunastu dużych kwiatów pojawiają się od listopada do lutego. Lubi półcień, ostrożne podlewanie i temperaturę 10-18 st. C.

Storczyk dendrobium. Kwiaty doniczkowe Storczyk dendrobium. Kwiaty doniczkowe Fot. Wojciech Kindlarski

Storczyk dendrobium

Ten rodzaj obejmuje ponad 1000 gatunków. Są pośród nich 1-2-centymetrowe miniaturki i okazy osiągające ponad metr. Kwitną od listopada do marca. Lubią stanowisko dobrze oświetlone, temperaturę 12-22 st. C i wilgotne powietrze.

Storczyki epidendrum. Kwiaty doniczkowe Storczyki epidendrum. Kwiaty doniczkowe Fot. Bartosz Siedlik

Storczyk epidendrum

Tworzy okazałe kwiatostany złożone z drobnych kwiatów. Ukazują się one od listopada do marca. Lubi dobre oświetlenie, temperaturę 15-24 st. C i umiarkowane podlewanie.

Storczyki miltonia. Kwiaty doniczkowe Storczyki miltonia. Kwiaty doniczkowe Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Storczyk miltonia

Jej kwiaty mogą mieć 6-12 cm średnicy. Pojawiają się od września do listopada. Lubi półcień, temperaturę 12-18 st. C zimą i 18-22 st. C latem. Wrażliwa na niedobory wody i niska wilgotność powietrza.

Storczyk motylnik. Kwiaty doniczkowe Storczyk motylnik. Kwiaty doniczkowe Fot. Bartosz Siedlik

Storczyk motylnik

Jego kwiaty mają charakterystyczny lekki pokrój. Ukazują się wiosną (marzec - kwiecień) i jesienią (wrzesień - listopad). Lubi światło rozproszone, temperaturę 18-20 st. C latem i 12-14 st. C zimą. podlewamy go umiarkowanie.

Storczyki łatwe w uprawie - sabotek. Kwiaty doniczkowe Storczyki łatwe w uprawie - sabotek. Kwiaty doniczkowe Fot. Lilianna Sokołowska

Storczyk sabotek

Wytwarza pojedyncze kwiaty o charakterystycznym kształcie. Pojawiają się one od października do lutego. Lubi półcień i temperaturę 12-20 st. C zimą i 14- 22 st. C latem oraz dużo wilgoci w powietrzu.

Najpopularniejsze storczyki - falenopsis. Kwiaty doniczkowe Najpopularniejsze storczyki - falenopsis. Kwiaty doniczkowe Fot. Flora Dania

Storczyk falenopsis

To najpopularniejszy dzisiaj storczyk doniczkowy. Duże kwiaty na długim pędzie pojawiają się zwykle od października do lutego, ale może kwitnąć też w innych miesiącach. Lubi rozproszone światło, temperaturę 18-25 st. C i wilgotne powietrze. Nie znosi zalewania. Po kwitnieniu wymaga 2-3 miesięcy spoczynku bez wody.

Storczyki dla każdego - wanda. Kwiaty doniczkowe Storczyki dla każdego - wanda. Kwiaty doniczkowe Fot. OBI

Storczyk wanda

Wydaje okazałe, marmurkowate kwiaty. Pojawiają się od lutego do maja. Lubi dobre oświetlenie, wilgotne powietrze i temperaturę 18-25 st. C.

Storczyk wanda. Kwiaty doniczkowe

Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Storczyki łatwe w uprawie - zygopetalum. Kwiaty doniczkowe Storczyki łatwe w uprawie - zygopetalum. Kwiaty doniczkowe Fot. Flora Dania

Storczyk zygopetalum

Jego kwiatostany mogą mieć nawet metr długości. Kwiaty zwykle bordowo zielone pojawiają się jesienią i zimą. Lubi dość jasne stanowisko, obfite podlewanie i temperaturę 18-22 st. C latem i 12-15 st. C zimą.

Więcej o: