Balkon dla singla
Radość właściciela z nowego mieszkania psuł nieciekawy taras. Pomysłowa aranżacja uczyniła z niego ulubione miejsce wypoczynku.
Tak było
Na tarasie w kształcie litery L dominowały zimny beton, metal i szkło.
Zielony salon
Właściciel sporego (ok. 30 m˛) tarasu w eleganckim apartamentowcu najpierw zaaranżował wnętrze mieszkania, a potem zapragnął urządzić dodatkowy pokój za oknem. O projekt (a wkrótce jego realizację) poprosił projektantów z firmy "Zieleń bez Granic".
Na zdjęciu powyżej: Kącik do relaksu - wygodne meble z technorattanu zachęcają do wypoczynku. Niezbyt piękny słup wkrótce zakryje dzikie wino
Zielony zakątek
Gospodarz - zapracowany, jadający poza domem singiel - wiedział, że nie będzie na tarasie spędzał wiele czasu. A jeżeli już, to żeby odpocząć. Dlatego zależało mu przede wszystkim na stworzeniu miłego kącika do relaksu, funkcjonalnego i pełnego zieleni, która nie będzie jednak kłopotliwa w pielęgnacji. Wystrój tarasu miał też harmonizować z minimalistycznym wnętrzem mieszkania i optycznie rozjaśniać wiecznie zacienioną, bo wychodzącą na północ część "pokoju pod chmurką". Projektanci w pełni sprostali tym zadaniom - w rezultacie powstała aranżacja praktyczna i efektowna, a przy tym oszczędna zarówno w formie, jak i w kolorze.
Na zdjęciu powyżej: W niskich skrzyniach posadzono rośliny o długich wąskich liściach (liatry i trawę molinię), w najwyższej - klon palmowy.
Podniebny salon
Ulubionym miejscem właściciela jest teraz fragment tarasu przy wyjściu z salonu. Ulokowano tam prostą, ale wygodną sofę z fotelami i stolik kawowy. Zakątek ożywiają kubiki z ciętego bukszpanu w donicach z włókna szklanego. Połyskliwe ścianki tych sześciennych pojemników pełnią funkcję luster - rozjaśniają i optycznie powiększają przestrzeń. Wypoczynkową funkcję kącika dodatkowo podkreśla inny układ desek posadzki.
Na zdjęciu powyżej: Dzięki wygodnej sofie ciepłe noce można spędzać na tarasie. Brąz poduch harmonizuje z barwą donic z włókna szklanego
Taras przedłużeniem mieszkania
Właścicielowi tarasu zależało, by pełnił on funkcję letniego pokoju, był przedłużeniem mieszkania. Aby osiągnąć efekt przenikania przestrzeni, podłogę tarasu wyłożyłam podobnym materiałem jakiego użyto w mieszkaniu (drewnianymi deskami) ułożonymi w identycznym rytmie (wzdłuż, a nie wszerz). Dzięki temu posadzka tarasu zdaje się "wchodzić" do wnętrza domu. Tu i tam meble utrzymane są w podobnym stylu, to samo dotyczy oszczędnego wystroju i stonowanej kolorystyki aranżacji. Zadanie optycznego połączenia wnętrz ułatwił mi też fakt, że na taras wychodzi się wprost z salonu i że oddzielony jest on od niego sporymi przeszklonymi drzwiami.
Na zdjęciu powyżej: Na tarasie dominuje egzotyczne drewno bangkirai - zrobiona jest z niego posadzka, a także skrzynie i barierka. Po ścianie pnie się dzikie wino, w głębi rośnie czerwonolistny klon palmowy
Zielone kubiki z bukszpanu
Ukształtowanie kubików z bukszpanów może zająć 2-3 lata. Wygodniej jest kupić rośliny uformowane przez producenta i przycinać je 2 razy w roku (wiosną i w pierwszej połowie sierpnia).
Na zdjęciu powyżej: Aby efekt rozjaśniania był jeszcze większy, donice ustawione są na jasnym żwirze, który odbija się w ich ściankach.
- Więcej o:
- balkon
Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Najlepsze kwiaty do łazienki
Drzewa na tarasie
Jabłka z balkonu
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie