Byliny najatrakcyjniejsze w sierpniu [Przegląd gatunków]

Wiele rabat najefektowniej wygląda w sierpniu. To dzięki kwitnącym teraz bylinom, które tworzą barwne widowisko.
Rudbekia owłosiona (Rudbekia hirta) Rudbekia owłosiona (Rudbekia hirta) Rudbekia owłosiona (Rudbekia hirta). Fot.Monika Pawlonka-APZ

Słoneczna rabata

O tej porze lata w ogrodzie królują ciepłe i stonowane barwy: żółta, pomarańczowa i czerwona, a tak że delikatne róże i fiolety. Późne byliny kwitną obficie i długo, często aż do mrozów. Warto je sadzić w grupach, w sąsiedztwie gatunków wiosennych. Na tak skomponowanej rabacie ciągle za kwita coś nowego i jej wygląd zmienia się z tygodnia na tydzień. Dzięki te mu zdobi ona ogród przez cały sezon. Centra ogrodnicze oferują teraz kwitnące okazy letnich by lin w doniczkach. Można je bez problemu od razu posadzić na rabacie. Jeśli chcemy prze sadzać stare okazy tych roślin, poczekajmy z tym do wiosny, kiedy ich wegetacja dopiero się rozpoczyna. Nawożenie bylin jesiennych przeprowadzamy od marca do lipca.

Słoneczna rabata.Fot. shutterstock/Irina Fischer

Letnie rabaty warto tworzyć z bylin łączonych z roślinami sezonowymi. Na zdjęciu rudbekia i aksamitka.

W SŁONECZNYCH TONACJACH

Najpiękniejsze odcienie żółtego i pomarańczowe go odnajdzie my pośród dzielżanów. Uwagę zwracają odmiany dzielżanu jesiennego (Helenium autumnale) 'Wildform' (150 cm) i 'Helena Gold' (120 cm) o kwiatach złocistożółtych, a także czerwona 'Helena Red' (120 cm). Już w lipcu zakwita 'Moerheim Beauty' (80 cm), efektowna odmiana dzielżanu ogrodowego (H. hybridum) o ognisto czerwono-brązowych kwiatach. Pośród najwyższych bylin rozkwita ją odmiany rudbekii nagiej (Rudbeckia laciniata): 'Herbstsonne' o dużych złocistych kwiatach oraz 'Goldball' o kwiatach przypominających żółte pompony. Przód rabaty mogą zdobić niższe gatunki, jak rudbekia błyskotliwa (R. fulgida) z czarnym kulistym środkiem i złocistymi kwiatami języczkowymi. Jej wspaniała odmiana 'Goldsturm' (70 cm) tworzy kępy o mocnych, rozgałęzionych pędach kwiatowych. Pośród niskich odmian oryginalnym wyglądem wyróżnia się pełnokwiatowa rudbekia owłosiona (R. laciniata) 'Goldquelle' (80 cm). Długo i obficie kwitną także bylinowe słoneczniki (Helianthus): 'Capenoch Star' (170 cm) o kwiatach ciemnożółtych i 'Lemon Queen' (170 cm) o jasnocytrynowych. Najczęściej sadzi się je z tyłu dużej rabaty bylinowej. Odmiany te rosną bujnie, wymagają żyznej gleby. Ich moc no rozrastające się karpy trzeba dzielić co kilka lat. Późnym latem zakwitają też złociste, obficie kwitnące nawłocie (Solidago). Do ogrodów szczególnie polecane są karłowe odmiany, takie jak 'Laurin' (40 cm) i 'Strahlenkrone' (60 cm), idealne do sadzenia z przodu rabaty.

Nawłoć 'Laurin'Fot. Grzegorz Falkowski/ZSZP

Nawłoć 'Laurin' (Solidago hybrida) ma zwarty kulisty pokrój i dorasta tylko do 40 cm.

Rudbekia owłosiona (Rudbekia hirta) ma 90-120 cm wysokości, kwitnie późnym latem.

Fot. Szczepan Marczynski

Słonecznik dziesięciopłatkowy 'Triomphede Gand' (Helianthus decapetalus) dorasta do 1,5m.Polecane rośliny.

Sadziec (Eupatorium purpureum) rozrasta się szeroko. Osiąga ok. 1 m wysokości. Sadziec (Eupatorium purpureum) rozrasta się szeroko. Osiąga ok. 1 m wysokości. Fot. Magdalena Tomzynska Sadziec (Eupatorium purpureum) rozrasta się szeroko. Osiąga ok. 1 m wysokości.

FIOLET, RÓŻ I PURPURA

W tej palecie barw wysoką posturą, do 2 m, wyróżniają się sadźce: plamisty (Eupatorium maculatum) 'Atropurpureum' oraz purpurowy (E. purpureum). Ich szerokie różowe kwiatostany górują nad innymi roślinami, wabiąc pszczoły i motyle. Sadźce rosną najbujniej na glebach wilgotnych i żyznych, w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych. Doskonale prezentują się także pośród wysokich traw, na wilgotnych rabatach. W sierpniu zaczynają rozkwitać astry (tzw. marcinki), które będą nam towarzyszyć aż do późnej jesieni. Są to rozrastające się za pomocą rozłogów wysokie odmiany astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii) oraz niskie odmiany astra krzaczastego (A. dumosus). Obydwa gatunki tworzą gęste kępy. Ich odmiany wypełnia ją rabaty kwiatami w całej gamie kolorystycznej" od bieli, różu, czerwieni i purpury, aż do nasyconych fioletów. Astry nowo angielskie (A. novae-angliae) wyróżnia zwarty kępiasty wzrost oraz sztywne łodygi pokryte włoskami. Ich atrakcyjne odmiany to różowoczerwony 'Andenkenan Alma Pötschke', różowe 'Barr's Pink', 'Harrington Pink' i 'Rudelsburg', czerwona 'Septemberrubin', niewysoka, ciemno purpurowa 'Purple Dome', ciemno fioletowa 'Barr's Blue' oraz biała 'Herbstschnee'. Jedną z najefektowniejszych roślin zakwitających pod koniec la ta jest goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea) ten nie wysoki, bo dorastający do 40 cm gatunek tworzy kępy z ciemno niebieskimi kwiatami. Wymaga wapiennej gleby.

SONY DSC

Fot. Plant publicity Holland

Perowskia 'Blue Spire' (Perovskia atriplicifolia) jest krzewinką o prostych pędach długości 1,2 m.

Grupę bylin w różowych odcieniach uzupełnia ją odmiany jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea) o pokaźnych kulistych kwiatostanach, żółwika ukośnego (Chelone obliqua) i pysznogłówek (Monarda): różowej 'Beauty of Cobham' i czerwonej 'Cambridge Scarlet'. Późnoletnie kompozycje urozmaicają strzeliste kwiatostany tojadu (Aconitum). W suchych miejscach sprawdza ją się dorastające do 50 cm odmiany rozchodnika okazałego (Sedum spectabile): jasnoróżowy 'Brillant', czerwonawy 'Carmen' i 'Stardust' o kwiatach białych.

Monarda (Monarda hybrida) to bylina o wysokości 80-100 cm. Apogeum jej kwitnienia przypada w sierpniu.

Fot. Szczepan Marczynski

Monarda (Monarda hybrida) to bylina o wysokości 80-100 cm. Apogeum jej kwitnienia przypada w sierpniu.

 

Aster 'Andenken An Alma Pötschke' (Aster novae-angliae). Dorasta do 1 m.Fot. Ewa Luczak

Aster'Andenken An Alma Pötschke' (Aster novae-angliae). Dorasta do 1 m.

Miskant chiński'Africa' (Miscanthus sinensis)wyróżnia się czerwonymi pędami. Miskant chiński'Africa' (Miscanthus sinensis)wyróżnia się czerwonymi pędami. Fot. Grzegorz Falkowski/ZSZP

TOWARZYSKIE TRAWY

Na większych rabatach pięknym towarzystwem dla letnich bylin są liczne odmiany miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis). Właśnie o tej porze zaczynają kwitnąć te duże trawy o lekkiej sylwetce. Nadają kompozycjom nastrojowego charakteru. Najwspanialszy efekt dają swobodnie rozmieszczone kępy traw przeplecione pasami kwitnących bylin. Do najlepiej kwitnących odmian zaliczają się czerwonawy 'Rotsilber', srebrzysty 'Silberfeder' i delikatne srebrzyste 'Graziella' i 'Kleine Fontäne' oraz 'Africa'. Ozdobne (w cętki lub paski) liście mają odmiany 'Strictus' i 'Zebrinus' oraz 'Variegatus'. Niezwykle zwiewnie wyglądają wąskolistne miskanty 'Gracillimus' i 'Morning Light'. Zależnie od odmiany miskanty dorastają do 1-2m. Delikatny efekt tworzą wysokie do 1,5 m odmiany trzęślicy trzcinowatej (Molinia arundinacea) 'Karl Foerster' i 'Windspiel' oraz niska, osiągająca 60 cm, trzęślica modra (M. caerulea) 'Variegata' o liściach z kremowymi paskami. Późnym latem kwitną też wiotkie rozplenice (Pennisetum).

Letnia rabata z kilkoma odmianami miskantów, rozchodnikiem okazałym i tawułą.

Letnia rabata z kilkoma odmianami miskantów, rozchodnikiem okazałym i tawułą.

Tojad (Aconitum) kwitnie w lipcu i w sierpniu na pędach o wysokości 1-1,2 m. Tojad (Aconitum) kwitnie w lipcu i w sierpniu na pędach o wysokości 1-1,2 m. Shutterstock

DOBRZE CZUJĄ SIĘ W CIENIU

Na cienistych rabatach, pośród kęp paproci, rozkwitają o tej porze późnoletnie gatunki zawilców, dorastające do 60-120 cm. Tworzą duże, gęste skupiska. Spośród ich ciemnozielonych liści wyrastają rozgałęzione łodygi z licznymi kwiatami. Na jednym miejscu lubią pozostawać przez wiele lat. Do najpopularniejszych należą zawilec japoński (Anemone hupehensis) 'September Charm' i 'Praecox' o różowych kwiatach.

Piękne są także zawilce mieszańcowe (A. ×hybrida): jasnoróżowa półpełna 'Königin Charlotte', biała 'Honorine Jobert' i biała półpełna 'Whirlwind'. Zawilcom odpowiada gleba próchniczna, żyzna i stale umiarkowanie wilgotna.

Pod drzewami pięknie kwitną także mniej znane okrywowe gatunki astrów, m.in. aster rozkrzewiony (A. divaricatus) osiągający 60 cm wysokości. Odmiana ta jest odporna na suszę i znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa.

Zawilec japoński (Anemone hupehensis) ma zazwyczaj 60-80 cm wysokości.Fot. Grzegorz Falkowski/ZSZP

Zawilec japoński (Anemone hupehensis) ma zazwyczaj 60-80 cm wysokości.

Czy wiesz, że...

Bylinom kwitnącym latem warto obcinać przekwitłe kwiatostany, bo to mobilizuje je do tworzenia nowych pąków. Żółknące lub brązowiejące łodygi wycinamy u podstawy.

Zestawienie cenowe bylin. Zestawienie cenowe bylin. red.

ILE KOSZTUJĄ LETNIE BYLINY?

Byliny kwitnące latem, kupione w sklepach ogrodniczych powinny mieć tabliczkę z nazwą odmiany. Rośliny te można tez nabyć przez Internet w doniczkach lub w postaci kłączy. Ich ceny są zależne od firmy i wielkości sadzonek. Najtaniej jest wysiać nasiona. Siewki zakwitną po roku.

AsterFot. Shutterstock

Więcej o: