9 roślin kwitnących latem do cienia

Rośliny kwitnące w cieniu to wcale nie taka rzadkość. W cienistych zakątkach nie powinno brakować kwiatów ani wiosną ani latem. Będą tam kwitły dłużej niż rośliny na zalanych słońcem rabatach.
Hortensja drzewiasta 'Anabelle' Hortensja drzewiasta 'Anabelle' Fot. Pixabay/C003/Edyta1973

Krzewy kwitnące do cienia: Hortensja drzewiasta 'Anabelle' (Hydrangea arborescens)

Dobrze rośnie w cieniu i w słońcu, na próchnicznej, wilgotnej glebie. Od czerwca do sierpnia tworzy kwiatowe kule o średnicy 20 cm, ozdobne także po zaschnięciu. Jest w pełni mrozoodporna. Tniemy ją corocznie w marcu 20-30 cm nad ziemią, a pędy podpieramy, by nie wykładały się pod ciężarem kwiatów.

Ligularia dentata Ligularia dentata Fot. Shutterstock

Rośliny kwitnące do cienia: Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Jest trwała i łatwa w uprawie. W okresie kwitnienia osiąga metrową wysokość. Ma długoogonkowe, okrągławe, sercowate liście, od góry zielone, od dołu purpurowe. Kwiaty (o średnicy ok. 4 cm) ukazują się na wierzchołkach pędów od końca lipca do września i często są odwiedzane przez motyle. Języczka lubi chłód i wilgoć. Podczas upału jej liście szybko więdną, nawet na wilgotnej glebie. Roślinę najlepiej rozmnażać z nasion, ale sama też się rozsiewa. Siewki kwitną po 2-3 latach.

bodziszek bodziszek Fot. Shutterstock

Rośliny kwitnące w cieniu: Bodziszek 'Patricia' (Geranium)

Jest wiele gatunków bodziszków. Do kwitnących latem należy dorastający do pół metra bodziszek Endressa (G. endressii), który znakomicie znosi cień. Pochodząca od niego odmiana mieszańcowa 'Patricia' ma urodziwsze kwiaty, ale do obfitego kwitnienia wymaga nieco więcej światła. Niepotrzebującym słońca letnim gatunkiem o podobnym wyglądzie jest też bodziszek czerwony (G. sanguineum) o wysokości ok. 30 cm i dwa razy od niego wyższy bodziszek leśny (G. sylvaticum).

ROSLINA BYLINOWA ROSLINA BYLINOWA Fot. Ewa Narkiewicz

Byliny kwitnące w cieniu: Funkia 'Blue Angle' (Hosta)

Funkia nazywana jest królową cienia. Ma niezliczoną ilość odmian - od niewielkich do prawie metrowych - o liściach w różnych odcieniach zieleni, często z jasnym deseniem. Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia. Odmiana 'Blue Angel' dorastająca do 90 cm należy do tworzących największe kwiatostany. Funkie lubią próchniczne wilgotne podłoże. Doskonale zimują. Najładniejsze są ich mocno rozrośnięte kępy. Rośliny można rozmnożyć przez podział wczesną wiosną.

Hortensja ogrodowa Hortensja ogrodowa Fot. Shutterstock

Krzewy kwitnące w cieniu: Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Dorasta do 1,5 m wysokości, a kwitnie od czerwca do jesieni. Lubi próchniczną, pulchną i średnio wilgotną ziemię o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Aby różowe odmiany kwitły na niebiesko, należy stosować specjalne nawozy. Niestety, pąki kwiatowe tej hortensji łatwo przemarzają, dlatego na zimę warto okryć krzewy agrowłókniną. Mocno ciąć jej nie warto, bo pędy skrócone jesienią lub wiosną latem nie zakwitną.

(Liriope muscari) (Liriope muscari) Fot. Shutteerstock

Rośliny kwitnące w cieniu: Liriope szafirkowata (Liriope muscari)

Tworzy trawiaste kępy do wysokości 25 cm. Typowe rośliny mają całkowicie zielone liście i podobne do szafirków niebieskie lub ciemnofioletowe kwiatostany, które rozwijają się od połowy lipca do października. Liriope można sadzić zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Lubi żyzną, przepuszczalną i wilgotną glebę o kwaśnym odczynie oraz zaciszne miejsca. Jej liście są w stanie przetrwać cieplejsze zimy, ale przed silniejszym mrozem wymaga ochrony, np. z gałązek iglaków. Doskonale nadaje się na kobierce i obwódki.

Lilia złotogłów Lilia złotogłów Fot. Shutterstock

Rośliny kwitnące do cienia: Lilia złotogłów (Lilium martagon)

Kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia, osiągając metr wysokości. Na jednym pędzie może wytworzyć do tuzina kwiatów. Są one średniej wielkości (o średnicy do 4 cm) i mają odcień ciemnoróżowy lub przydymiony liliowy. Powstają z nich owoce z licznymi nasionami. Uzyskane w ten sposób siewki kwitną dopiero po kilku latach, lepiej więc kupić cebule (sadzi się je na głębokości 10 cm). Roślina nie lubi przesadzania. Lilia ta występuje także w górskich lasach, gdzie jest pod ścisłą ochroną gatunkową - nie wolno jej zrywać ani wykopywać.

tawułka japońska tawułka japońska Fot. Shutterstock

Rośliny kwitnące do cienia: Tawułka japońska (Astilbe japonica)

Jest mrozoodporną byliną o efektownych liściach i, zależnie od odmiany, różowych lub białych kwiatostanach, które pojawiają się w czerwcu i lipcu. Najlepiej czuje się w wilgotnym, żyznym podłożu o lekko kwaśnym odczynie, chociaż znosi także mniej dogodne warunki. W cieniu drzew, gdzie ziemia jest mniej wilgotna, jej kępy dorastają do pół metra, ale w słońcu, nad wodą i na żyznej ziemi w czasie kwitnienia może osiągnąć niemal dwa razy większą wysokość. Tawułki świetnie nadaje się na bukiety.

Przywarka japońska (Schizophragma  hydrangeoides) Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) Wikimedia commos

Pnącza kwitnące w cieniu: Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides)

To potężne, kilkumetrowe pnącze podobne do hortensji pnącej. Jej starsze, dobrze ukorzenione okazy co sezon przyrastają o metr. Zdobią je kwiatostany o średnicy ok. 20 cm. W centralnej części mają drobne, pachnące kwiatki, które na obwodzie są okazalsze i podobne do białych listków. Młode rośliny lubią cień, starsze w słońcu obficiej kwitną. Przywarka najładniej wygląda, gdy obrasta pnie drzew. Dobrze zimuje, ale w północno-wschodniej Polsce jej młode liście mogą być uszkadzane przez późne wiosenne przymrozki.

Więcej o: