Co posadzić pod drzewem?

Miejsce pod starym, dużym drzewem to trudne stanowisko dla większości krzewów i bylin. Podpowiemy, co tam posadzić. Pod koronami drzew, podobnie jak w lesie, panuje cień, ale rośliny cierpią od suszy, bo cała ziemia jest poprzerastana korzeniami, które uniemożliwiają nawet wykopanie dołków pod nowe nasadzenia.
Funkie, cisy i paprocie Funkie, cisy i paprocie Fot. Agencja Promocji Zieleni

Rozwiązujemy problemy

ROZWIĄZUJEMY PROBLEMY

Suszy można zapobiec właściwie tylko poprzez zainstalowanie nawadniania. Jest to wymóg konieczny - bez niego nie możemy się spodziewać, że stworzymy pod drzewami ciekawą rabatę. Należy pamiętać, że zwykle deszcz praktycznie nie jest przepuszczany przez gęste listowie drzew i tylko długotrwałe opady mogą tam nawodnić glebę.

Poprzerastaną korzeniami glebę najprościej przystosować dla roślin przez nasypanie na istniejące podłoże świeżej warstwy gleby (ok. 30 cm). Uzyskamy w ten sposób tzw. rabatę podwyższoną, która umożliwi sadzenie, a w początkowym okresie wzrostu zapewni roślinom dobre warunki i pozwoli im się dobrze ukorzenić, zanim korzenie drzew przerosną nową ziemię.

Na zdjęciu powyżej: Funkie, cisy i paprocie doskonale czują się pod koronami  wielu drzew

 

SONY DSCFot. Agencja Promocji Zieleni

Na zdjęciu powyżej:Winobluszcz Pięciolistkowy Star Shower 'Monham"

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY STAR SHOWERS "MONHAM"

laurowiśnia laurowiśnia Fot. Agencja Promocji Zieleni

Pod jakim drzewem

POD JAKIM DRZEWEM

Zależnie od gatunku drzewa wytwarzają różne systemy korzeniowe i korony. Łatwiej jest założyć rabaty pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym, takimi jak np. sosny czy dęby, niż pod gatunkami płytko i szeroko się korzeniącymi, jak świerki i modrzewie. Pod iglakami warunki świetlne są podobne przez cały rok, natomiast pod liściastymi mamy okresy ciemności i jasności, co można wykorzystać do posadzenia bylin o wczesnym rozwoju i krótkim okresie wegetacji (zawilce, przylaszczki), które zdążą się rozwinąć przed rozwojem liści, czyli przed nastaniem ciemności.

Na zdjęciu powyżej: Laurowiśnia wschodnia w naszym klimacie znacznie lepiej zimuje na stanowiskach cienistych niż w słońcu

Na rabaty pod drzewami iglastymi (szczególnie sosnami) świetnie nadają się rośliny lubiące silnie kwaśne podłoże. Możemy tam posadzić różaneczniki, pierisy czy golterie. Ale dla wrzosów i wrzośców, które lubią podobną ziemię, może być zbyt mało światła!

Pod drzewami liściastymi, zwłaszcza o dużych i ciężkich blaszkach (jak kasztanowiec, jesion, klon, katalpa), które spadając, tworzą jesienią grubą, jednolitą warstwę, może wystąpić problem ze zdrowotnością rosnących pod nimi roślin, szczególnie okrywowych, ponieważ liście, gnijąc, stają się źródłem infekcji grzybowych.

cis pospolity cis pospolity Fot. Wiesław Szydło

Jakie rośliny wybrać

JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ

Najlepsze w tych warunkach będą gatunki cienioznośne. Jest ich dużo, ale większość nie ma kolorowych kwiatów i jest raczej mało atrakcyjna. Warto zwrócić uwagę na odmiany, które będą rozjaśniać naszą rabatę, czyli na te o liściach żółtych, pstrych czy obrzeżonych. Iglaki - z tej grupy odpowiednie są jedynie cisy, szczególnie odmiany o złocistym zabarwieniu igieł, np. 'Elegantissima', 'Aurea Decora' czy 'Summergold'.

Na zdjęciu powyżej: Mahonia pospolita kwitnie na żółto, a jej owoce są granatowe

SLOWA KLUCZOWE: sylwetkaFot. Monika Pawlonka/APZ

Na zdjęciu powyżej: Cis pospolity 'Summergold' ma krzaczasty pokrój i rośnie stosunkowo wolno. Po 10 latach osiąga ok. 1 m.

Krzewy liściaste - warto sięgnąć po kolorowe odmiany derenia białego czy coraz popularniejszej trzmieliny pnącej, znanej też jako Fortune'a, oraz bukszpanu wieczniezielonego. Przydatne będą również zimozielone mahonia pospolita czy ostrokrzew Meservy.

Krzewy kwitnące - dobry efekt dadzą posadzone pod drzewem hortensje drzewiaste czy jaśminowce.

Pnącza - po pniach łatwo będą się wspinać bluszcz pospolity, hortensja pnąca (np. nowa odmiana o żółto obrzeżonych liściach - 'Mirranda') czy wino- bluszcz pięciolistkowy, zwłaszcza jego pstra odmiana STAR SHOWERS tworząca masę jasnych liści.

Gatunki okrywowe - dość szybkie pokrycie podłoża w wielu zestawieniach barwnych uzyskamy, sadząc liczne odmiany funkii, których liczba wręcz oszałamia. Bardzo dobrymi gatunkami będą także bluszcz pospolity, rumianka japońska, trzmielina Fortune'a i barwinek pospolity.

Byliny - z gatunków cienioznośnych warto oprócz funkii sięgnąć po rodgersję, pluskwicę czy parzydło leśne. Niezastąpioną grupą będą także paprocie! To wciąż mało znane i rzadko sadzone rośliny, reprezentowane przez dziesiątki gatunków i odmian świetnie rosnących w cieniu. Do bardziej odpornych i łatwych w uprawie można zaliczyć: długosz królewski,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA SLOWA KLUCZOWE: owocFot. Andrzej Kujawa

Na zdjęciu powyżej: Dereń biały 'Siberian Pearls'

 


opadające liście niektórych drzew opadające liście niektórych drzew Fot. Agencja Promocji Zieleni

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Igły opadające z drzew iglastych ściółkują glebę i ciągle ją zakwaszają, co jest korzystne np. dla różaneczników, pierisów i golterii.

Na zdjęciu powyżej

Opadające liście niektórych drzew zawierają garbniki, które mogą być toksyczne dla roślin. Ten problem zwykle nie występuje pod gatunkami drobnolistnymi - brzozą, lipą czy wierzbą, których liście rozwiewa wiatr.

Więcej o: