Zielone całoroczne dywany - zimozielone byliny okrywowe
Płożą się po ziemi i szybciej lub wolniej, w zależności od gatunku, pokrywają różne połacie ogrodu. Zachowują zielone liście przez cały rok i tylko kiedy leży na nich warstwa śniegu nie są widoczne. Przy pierwszej odwilży pokazują swoje wdzięki. Często mogą pokryć ziemię tam, gdzie nie może rosnąć trawa, choć niestety nie można po nich chodzić. Niektóre mają też wiosną lub latem dekoracyjne kwiaty.
Runianka (Pachysandra)
Krzewinka wysokości 20 cm. Jej liście zebrane są w rozety na końcach pędów. W maju pojawiają się nad nimi białe kwiaty. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, choć da sobie radę również na słońcu. Wymaga żyznych, próchnicznych i wilgotnych gleb. Ma również odmiany o liściach z białym obrzeżeniem.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Acena (Acaena)
Bylina o długich (50 cm) pędach tworzących gęstą darń wysokości kilku cm. Liście ma pierzaste, niebieskawozielone. W lipcu i sierpniu pojawiają się nad nimi małe kuliste kwiaty. Wymaga miejsca słonecznego i przepuszczalnej gleby.
Barwinek (Vinca)
Krzewinka z długimi pełzającymi pędami. Liście długości 3-5 cm są skórzaste, ciemnozielone lub biało albo żółto obrzeżone. W maju pojawiają się nad nimi niebieskie lub białe kwiaty. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, na żyznych, próchnicznych, stale lekko wilgotnych glebach.
Fot. Lilianna Sokołowska
Bluszcz (hedera)
Pnącze przyrastające 0,5-1 m rocznie. Może ścielić się po ziemi tworząc gęsty dywan. Najlepiej rośnie w półcieniu. potrzebuje gleby wilgotnej, próchnicznej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W surowe zimy, bez pokrywy śnieżnej może przemarzać.
Fot. Agnieszka Matyszczyk
Karmnik (Sagina)
Tworzy przypominającą mech darń wysokości 2-5 cm. W czerwcu i lipcu pokrywa się białymi, drobnymi kwiatkami. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych na glebach piaszczystych, lekko wilgotnych.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Bergenia (Bergenia)
Bylina o dużych skórzastych liściach, jesienią czerwieniejących. W kwietniu pojawiają się kwiatostany na pędach wysokości 40 cm. W zależności od odmiany mają barwę różową o różnej intensywności lub białą. Dobrze rośnie w półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie, ale jest odporna również na gorsze warunki.
Fot. Lilianna Sokołowska
Kopytnik (Asarum)
Bylina wysokości 10-15 cm. prawie okrągłe liście mają średnicę 5-6 cm. W marcu i lutym wydaje niepozorne brązowe kwiaty. Może rosnąć w głębokim cieniu. Lubi gleby próchniczne, wapienne i wilgotne.
Fot. Katarzyna Jodłowska
Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)
Krzew ścielący się po ziemi tworzący kobierce wysokości 30-40 cm. Ma wiele odmian o barwnych liściach, biało- lub żółto-zielonych. Blaszki liściowe w zależności od odmiany mają 2-4 cm długości. Lubi miejsca półcieniste i żyzne, wilgotne gleby, choć w gorszych warunkach też daje sobie radę. W ostre, bezśnieżne zimy niektóre odmiany mogą przemarzać.
Fot. Katarzyna Jodłowska
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany