Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadźmy rośliny okrywowe

Grzegorz Falkowski

W miejscach, w których nie sprawdza się tradycyjny trawnik warto pomyśleć o wykorzystaniu roślin okrywowych.

Zielony kobierzec nakrapiany żółtymi plamkami kwiatów pragni syberyjskiej.
Zielony kobierzec nakrapiany żółtymi plamkami kwiatów pragni syberyjskiej.
fot. Agencja Promocji Zieleni
Rośliny okrywowe to grupa krzewów, bylin i pnączy, które mają zdolność rozrastania się i pokrywania powierzchni ziemi gęstym kobiercem pędów i liści. Dzięki temu doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ze względów praktycznych lub estetycznych pożądane jest utrzymanie zwartej pokrywy roślinnej, np. w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości prowadzenia regularnych prac pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrane gatunki i odmiany stanowią doskonałą i ciekawą alternatywę dla trawnika, zwłaszcza w terenie o niesprzyjających warunkach uprawy: w miejscach suchych, wilgotnych, cienistych lub pod koronami drzew. Nadają się zarówno do sadzenia na skarpach, murkach, obrzeżach wszelkich powierzchni utwardzonych, jak i w pojemnikach i na rabatach. Rośliny okrywowe zapobiegają erozji gleby, ich korzenie stabilizują górną warstwę podłoża, zabezpieczając ją przed spłukiwaniem i wymywaniem, szczególnie na terenach nachylonych, na nasypach i górkach.

Płożące lub szeroko rozrastające się krzewy, byliny zadarniające lub ścielące po ziemi pnącza ograniczają nagrzewanie podłoża i parowanie wody z gleby, sprzyjając utrzymaniu wyższej wilgotności, i zmniejszają zachwaszczenie. Podszyt z trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei) 'Coloratus', różnych gatunków i odmian bodziszków (Geranium) czy bluszczu pospolitego (Hedera helix) tworzy dodatkową powierzchnię asymilacyjną produkującą tlen, a przy okazji daje schronienie zwierzętom odwiedzającym park czy ogród. Rośliny okrywowe takie jak róża (Rosa ×rugotida) 'Dart's Defender', rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) 'Hikul' czy tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 'Sem'PBR są wyjątkowo odporne na skrajnie niekorzystne warunki uprawy: suszę, zasolenie, a także zanieczyszczenie gleby i powietrza. W rezultacie doskonale nadają się do uprawy w miastach, gdzie dodatkowo pełnią funkcję roślin oczyszczających środowisko. Ścielące się po ziemi pędy jałowca płożącego (Juniperus horizontalis) pozwalają ukryć betonowe obudowy studzienek kanalizacyjnych oraz stworzyć kolorowe tło dla innych roślin, między innymi dzięki odmianom: złocistej 'Golden Carpet', szmaragdowej 'Prince of Wales' czy niebieskiej 'Glacier'.

Czy wiesz, że....

Płożące, gęsto zarastające glebę rośliny to także świetny sposób na skuteczne ukrycie niezbyt dekoracyjnych elementów podłoża.

Przed sadzeniem należy dokładnie odchwaścić miejsce, w którym będą rosły. Można to zrobić ręcznie, tuż przed sadzeniem, lub 2-3 tygodnie wcześniej za pomocą herbicydów. Rozwiązaniem zapobiegającym przerastaniu chwastów jest także zastosowanie tkaniny szkółkarskiej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sadźmy rośliny okrywowe