Jak dobrać doniczkę i roślinę do wnętrza

Kwiat w duecie z odpowiednią osłonką może podkreślić styl wnętrza, a nawet go wykreować. Inspiracją bywa kształt liścia, barwa, pokrój rośliny...
s s Fot. Lechuza

W stylu nowoczesnym

Gąszcz roślin we wnętrzu robi wrażenie, lecz czasem - zwłaszcza w nowoczesnym mieszkaniu - wystarczy jeden oryginalny kwiat, by nabrało ono charakteru. Dotyczy to roślin o wyrazistym pokroju, oryginalnym rysunku łodyg i dużych liściach. To urodzeni soliści, najefektowniej prezentujący się na tle ascetycznych wnętrz. Gatunki te najlepiej uprawiać w ogromnych donicach, które dzięki swym rozmiarom często odgrywają też rolę ścianek działowych i parawanów. Obecnie na topie są kompozycje z kilku bliźniaczych donic ustawionych obok siebie w rytmicznym szeregu.

Na zdjęciu powyżej: Dorodne zielonolistne szeflery w odpowiednio dobranej osłonce mogą być mocnym kolorystycznym akcentem nowoczesnego wnętrza.

dFot. Lechuza

Na zdjęciu powyżej: Echinokaktusy w potężnych donicach ustawionych w rytmicznym szyku zimą mogą zdobić wnętrze, a latem taras.

s s Fot. Lechuza

Polecane rośliny

Dracena, fatsja, figowiec lirolistny, filodendron, juka, kaktusy i inne sukulenty, kolokazja, monstera, pandan, platycerium, sansewieria, szeflera, zamiokulkas, nieliczne rośliny kwitnące (np. anturium, skrzydłokwiat, cantedeskia), epipremnum i inne pnącza o dużych liściach, palmy - wysokie i o wyrazistych sylwetkach (np. kokos, raphis, chamedora, cykas).

Na zdjęciu powyżej: Platycerium w blyszczącej czarnej donicy

sNa zdjęciu powyżej: Anturium i Sansewieria

W stylu Retro

Są rośliny, które pasują do wnętrz w określonym stylu, natomiast w innych tracą na uroku. Na przykład fiołek afrykański harmonizuje z romantycznymi "babcinymi" klimatami, a w nowoczesnym otoczeniu często jest obcym akcentem. To samo można powiedzieć o bujnie rozrastających się roślinach z drobnymi liśćmi i delikatnym, niekiedy zwiewnym pokroju (np. asparagus, większość paproci). Atmosferę retro łatwo też uzyskać dzięki gatunkom pnącym i o zwieszających się pędach (patrz ramka). W mieszkaniach utrzymanych w tym stylu niezastąpione będą również rośliny kwitnące - ulubienice naszych prababek (np. prymulka, ketmia, paproć, cyklamen). Dobrze, gdy roślina ma pastelowe barwy (np. niedośpian) i delikatny deseń na liściach (np. maranta, peperomia).

Na zdjęciu powyżej: Storczyk (tu: jęzatka) to doskonały kwiat do wnętrz w stylu retro.

s

Na zdjęciu powyżej: Propozycje w stylu retro

1. Trzykrotka to prawdziwa dama stylowych salonów. Nie ma jednak dużych wymagań.

2. Fiołek afrykański - z kilku okazów można stworzyć rabatkę jak z babcinego ogródka.

a a Fot. Łukasz Zandecki / AG

Polecane rośliny

Aglonema, asparagus, begonie o ozdobnych liściach, difenbachia, echmea, maranta, nertera, niedośpian, paprocie, peperomia, większość gatunków kwitnących (np. cyklamen, fiołek afrykański, gloksynia, hortensja, prymulka, róża, storczyki), rośliny pnące i o zwieszających się pędach (np. bluszcz, ceropegia, cissus, pnący figowiec, solejrolia, trzykrotka, hoja).

Na zdjęciu powyżej : Cyklamen

 

sNa zdjęciu powyżej: Solejrolia (1) i Bluszcz (2)

s s Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

W stylu kolonialnym

Styl kolonialny łączy w sobie brytyjski szyk z egzotyką dalekowschodnich zdobień. Urządzone w tym duchu wnętrza są przytulne i klimatyczne, ze sporą ilością egzotycznych dodatków. Charakterystyczna jest też ich kolorystyka - utrzymana w ciepłych barwach ziemi. W takie klimaty dobrze wpisują się rośliny pasujące także do nowoczesnych wnętrz (zwłaszcza palmy, monstery, filodendrony, kaktusy, niektóre draceny) - pod warunkiem jednak, że posadzimy je w harmonizujących z wystrojem wnętrza donicach. Egzotyczny urok pomieszczeń w stylu kolonialnym świetnie podkreślą rośliny o barwnych liściach (zwłaszcza krotony, kalatee) lub kolorowych przylistkach (patrz ramka). Sprawdzą się też bujne paprocie, doniczkowe azalie, bonsai i zioła (np. oregano, bazylia, estragon). Te ostatnie dzięki swemu aromatowi wniosą do mieszkania nutę egzotyki. Natomiast efekt wdzierającej się do wnętrza dzikiej natury wyczarują pnącza oplatające sufit czy ściany.

Na zdjęciu powyżej: Kliwia najwięcej uroku ma wczesnym latem, gdy zakwita.

s

Na zdjęciu powyżej: Propozycje roślin do wnętrza kolonialnego

1 .Figowiec lirolistny dzięki dużym liściom to jeden z bardziej dekoracyjnych fikusów.

2. Kencja to palma do dużych wnętrz - osiąga nawet 3 m wysokości.

s s Fot. Łukasz Zandecki / AG

Polecane rośliny

Oprócz gatunków pasujących do nowoczesnych wnętrz odpowiednie są tu rośliny o kolorowych przylistkach (np. echmea, frizea, guzmania) i liściach (figowiec 'Belize', kalatea, kroton, pstrolistne draceny, stromante), bananowiec, bonsai, paproć asplenium, nolina, pnącza, tillandsja.

Na zdjęciu powyżej: Guzmania zdobiąca stół

sfot. Arkadiusz Ścichocki, Łukasz Zandecki

Na zdjęciu powyżej: Kroton (1) i Echemea (2)

 

 


Więcej o: