Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - pielęgnacja i uprawa

Monstera deliciosa

MONSTERA DELICIOSA ROSLINA DONICZKOWA TRUJACA SZCZAWIAN WAPNIA WNETRZE KOMINEK
Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta

Kategoria

pnącza

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m

Monstera dziurawa, m. wonna (Monstera deliciosa). Bujne pnącze. Tworzy drewniejący od podstawy pęd i charakterystyczne korzenie powietrzne (podporowe). Liście duże, zaokrąglone lub sercowate, błyszczące, ciemnozielone, początkowo całobrzegie, z czasem głęboko powcinane, z dziurami w blaszce liściowej. Ogonki liściowe długie, osiągają do 60 cm długości.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) zwana monsterą wonną to chyba najbardziej popularna roślina doniczkowa. Jest uprawiana w warunkach domowych nawet przez niezbyt doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy jak ją prawidłowo pielęgnować.

Kwiat monstera dziurawa jest wieloletnim pnączem którego największą ozdobą są ogromne postrzępione liście o długości ok. 60 cm. Poza okazałymi liśćmi monstera wytwarza liczne korzenie powietrzne, dzięki którym może wspinać się do góry. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze osiąga nawet 300 cm wysokości. Młode okazy mają jasnozielone liście, które z wiekiem powiększają się i ciemnieją, a na ich powierzchni pojawiają się charakterystyczne wcięcia i dziury.

Monstera dziurawa - uprawa i pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie, bardzo dobrze znosi zmiany temperatury. Liście przemywamy wilgotną szmatką, a raz na miesiąc stosujemy nabłyszczacz. Brązowiejące końcówki liści oraz zasychające i kurczące się liście oznaczają zbyt suche warunki - roślinę starannie podlewamy i zraszamy. Brązowe plamy na liściach są przyczyną oparzenia słonecznego z powodu zraszania roślin w słońcu - uszkodzony liść usuwamy z całym ogonkiem. Roślina wymaga podpór. Monstera źle znosi częste przestawianie. Nie należy usuwać korzeni powietrznych.

Jeśli chcecie sami spróbować wyhodować ją u siebie w mieszkaniu, powinniście pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji monstery:

  • Doniczkę z rośliną należy ustawcie w lekko zacienionym miejscu;
  • Ustawcie doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Latem podlewajcie co tydzień, zimą co dwa tygodnie. Podłoże powinno przesychać pomiędzy podlewaniami;
  • Ze względu na duże liście zraszajcie roślinę 2-3 w tygodniu;
  • By liście nie traciły intensywnego koloru, co 3 tygodnie zasilajcie roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym;
  • Liście przemywajcie wilgotną szmatką, a raz na miesiąc stosujcie nabłyszczacz. 

Kwiat monstera dziurawa - odmiany

Odmiana botaniczna var. borsigniana - szybko rosnąca, mniejsza od gatunku, liście płycej powcinane. 'Variegata' - liście mniejsze, z kremowymi plamami, 'Marmorata' - liście o nieregularnych, żółtych plamach

Monstera dziurawa - kwitnienie i owoce

W domowych warunkach kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty w kolorze kremowym mają kształt kolby otoczonej zieloną przysadką. Jej owoce są jadalne i w smaku przypominają kwaśnego ananasa.

Stanowisko dla kwiatu monstery

Mieszanka gruboziarnistej ziemi kompostowej, liściowej i darniowej. Miejsce półcieniste, cieniste. Temperatura minimalna zimą 10oC. Temperatura latem 20oC.

Wilgotność powietrza

Latem zraszamy miękką wodą, 2-3 razy, zimą raz w tygodniu. Ustawiamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Monstera dziurawa - podlewanie i nawożenie

Latem podlewamy co tydzień, zimą co dwa tygodnie. Podłoże powinno przesychać pomiędzy podlewaniami. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 3 tygodnie.

Monstera dziurawa - przesadzanie

Monstera nie lubi częstego przesadzania. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze rośliny co 3-4 lata lub wymieniamy im wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi. Dno doniczki powinno mieć grubą warstwę drenażu.

Monstera dziurawa - rozmnażanie

Sadzonki wierzchołkowe z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym. Sadzonki pędowe z 1 liściem, korzeniem powietrznym i wrzecionowatym oczkiem śpiącym. Odkłady powietrzne.

Rozmiary jakie osiąga monstera

Wysokość około 300 cm.

Najczęstsze choroby i szkodniki u monstery

Przędziorki, tarczniki i wełnowce.

Monstera dziurawa cena

Cena sadzonek zaczyna się już od 20 zł. Najtańsze sadzonki mają zaledwie 12 cm wysokości. Jeśli chcemy bardziej dorodną roślinę to musimy za nią zapłacić około 100 zł - 60 - 70 cm. Jeśli nie mamy cierpliwości czekać aż urośnie możemy kupić monsterę nawet o wysokości 100 cm - za ok. 200 zł lub 200 cm za 500 zł w górę.

Monstera dziurawa trująca

Choć na pozór wygląda nieszkodliwie jej piękne liście zawierają niebezpieczne związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Warto więc zachować szczególną ostrożność przy zrywaniu liści czy łodyg - najlepiej robić to w rękawiczkach. Toksyczny szczawian wapnia występuje również w młodych owocnikach monstery, trzeba więc pamiętać by spożywać owoce monstery tylko wtedy gdy są bardzo dojrzałe. Po spożyciu liści i młodych owoców może dojść do zatrucia pokarmowego, a przy tym biegunki i wymiotów.

Monstera dziurawa sklep

Niezwykła popularność tej rośliny sprawia, że dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym stacjonarnym i internetowym. Ceny wahają się od 20 do kilkuset zł za sadzonkę.

1 z 1MONSTERA DELICIOSA ROSLINA DONICZKOWA TRUJACA SZCZAWIAN WAPNIA WNETRZE KOMINEK
Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta