Hiacynt [Prezentacja odmian]

Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie.

Gdzie naturalnie występuje hiacynt?

Według mitologii greckiej Hiacynt był wielce urodziwym synem Amyklasa, króla Sparty. Kiedyś podczas ćwiczeń rzutu dyskiem z Apollem Hiacynt został zraniony w głowę, do czego ponoć przyczynił się Zefir, zazdrosny o młodzieńca. Hiacynt zmarł, ale zrozpaczony Apollo, chcąc zatrzymać ukochanego, wyczarował kwiat przypominający piękną głowę z bujnymi lokami. W starożytności, na pamiątkę tej tragedii, co roku odbywały się trzydniowe uroczystości, podczas których świętowano jego śmierć i odrodzenie.

Na zdjęciu powyżej: Najpiękniejsze rabaty hiacyntów można podziwiać każdego roku wiosną w ogrodach Keukenhof w Holandii

SLOWA KLUCZOWE: Spring Garden Press Garden BenderFot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Mały ogródek zdobią pojemniki stojące na murkach. Dzięki temu można z bliska podziwiać urodę kwiatów

Na naturalnych stanowiskach hiacynt wschodni (Hyacynthus orientalis) występuje w Azji Mniejszej, od Turcji po Palestynę, i ma niebieskie kwiaty. Należy do rodziny szparagowatych. Natomiast w uprawie spotyka się głównie odmiany - to jedne z najbardziej popularnych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich niezwykle okazałe kwiatostany, wysokości nawet 30 cm, składające się z kilkudziesięciu dzwonkowatych kwiatków, wydzielają intensywny, oryginalny zapach. Kwitną długo, od kwietnia do maja, i to zdecydowanie obficiej od dzikich roślin tego gatunku. Dostępne w sprzedaży egzemplarze bywają białe, różowe, fioletowe, łososiowe, żółte i czerwone. Zdarzają się też okazy o pełnych kwiatach.

Zobacz inne rośliny, które kwitną wczesną wiosną

Fot. Shutterstock

Hiacynty 'Midnight Mystique' w towarzystwie bratków.
Hiacynty 'Midnight Mystique' w towarzystwie bratków. Fot. Flora Press

Jak sadzić hiacynty?

Najlepsze efekty można uzyskać, sadząc cebule hiacyntów w grupach, tak aby tworzyły widoczną z daleka barwną plamę. Rośliny te doskonale prezentują się pod koronami drzew i krzewów liściastych, na brzegach rabat i w ogrodach skalnych. Ale można je również z powodzeniem sadzić w dużych pojemnikach - najładniej wyglądają w glinianych, drewnianych i wiklinowych - i ozdabiać nimi tarasy, ciepłe balkony lub schody prowadzące do domu. Hiacynty warto także łączyć z innymi gatunkami roślin cebulowych. Doskonale komponują się z tulipanami, narcyzami i szafirkami, które kwitną w tym samym czasie. Ciekawy efekt daje również połączenie hiacyntów z roślinami sezonowymi, takimi jak bratki i stokrotki, oraz bylinami (niezapominajki, przylaszczki, pierwiosnki).

Na zdjęciu powyżej: Hiacynty 'Midnight Mystique' w towarzystwie bratków

Christiaen 0013Fot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Żółta odmiana 'City of haarlem' w kompozycji z tulipanami, narcyzami i funkiami

Zobacz kwiatowe aranżacje z wiosennych roślin w doniczkach

wiosenne kwiaty cebulowe w doniczkach na balkonFot. Shutterstock/Ibulb.ogr/Flora Press

hiacynt w doniczce hiacynt w doniczce Fot. Ibulb

Hiacynty w doniczce

Jeżeli chcemy, aby hiacynty zakwitły w mieszkaniu zimą, trzeba o to zadbać jesienią. W tym celu w październiku sadzimy pojedyncze cebule w doniczkach wypełnionych czystym i przepuszczalnym podłożem, przykrywamy je centymetrową warstwą piasku, podlewamy i przenosimy do chłodnego miejsca na 6-8 tygodni, by cebule się ukorzeniły. Jeżeli wykiełkują, należy je okryć papierowym stożkiem i trzymać pod przykryciem do momentu pojawienia się pąków kwiatowych, regularnie podlewając. Gdy pąki kwiatowe będą widoczne, przenosimy rośliny do pokoju. Żeby kwiaty w pomieszczeniu utrzymały się jak najdłużej, trzymajmy je z dala od kaloryferów, w temp. do 20°C. Po przekwitnięciu kwiaty ścinamy i przenosimy w suche, chłodne miejsce. Wiosną można je posadzić do gruntu.

?pink pearl?

Na zdjęciu powyżej: 'Pink Pearl'

IBC-16april07 0250Fot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Stara komódka posłużyła za niebanalny kwietnik dla odmiany 'City of Haarlem'

Zobacz najpiękniejsze kwiaty doniczkowe [Na każdy miesiąc]

rośliny doniczkowe, cyklamen,Fot. Flora Dania

Wiosną na trawniku kwitną posadzone 
koliście hiacynty. 
Latem można zastąpić je roślinami sezonowymi.
Wiosną na trawniku kwitną posadzone koliście hiacynty. Latem można zastąpić je roślinami sezonowymi. Fot. Shutterstock

Jak pielęgnować hiacynty?

Hiacynty sadzimy w zacisznych miejscach, by wiatr nie łamał ich ciężkich kwiatów.

Stanowisko: Słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.

Gleba: Przepuszczalna, z dobrym drenażem, żyzna, niezbyt wilgotna.

Pielęgnacja: Usuwanie przekwitłych kwiatostanów, wykopywanie cebul w lipcu (przynajmniej co 4 lata), przechowywanie ich w ciepłym, suchym i zacienionym pomieszczeniu do jesieni.

Uwaga, niewykopywane cebule z roku na rok kwitną coraz słabiej.

Nawożenie: Preparatami mineralnymi wiosną. Gdy pojawią się liście, rośliny wymagają nawozów azotowych, a gdy zakwitną - wieloskładnikowych.

Na zdjęciu powyżej:Wiosną na trawniku kwitną posadzone koliście hiacynty. Latem można zastąpić je roślinami sezonowymi

Fot. Ibulb

?splendid cornelia

Na zdjęciu powyżej: 'Splendid Cornelia'

Zobacz długo kwitnące jednoroczne, które warto posadzić na balkonie i w ogrodzie

Długo kwitnące rośliny jednoroczneFot.Wikimedia commons/Shutterstock

hiacynt, sadzenie cebuli hiacynt, sadzenie cebuli Fot. Ibulb

Jak sadzić hiacynta?

Najważniejszą zasadą przy sadzeniu wszystkich roślin cebulowych jest umieszczanie cebul na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. W przypadku hiacyntów może się zdarzyć, że jedne cebule będą większe, a inne mniejsze (zależnie od odmiany). Te, które mają średnicę większą niż 14 cm, sadzimy, zachowując odstępy 18-20 cm. Nieco mniejsze, o średnicy 12-14 cm, umieszczamy w podłożu co 15 cm. Natomiast cebule, które są mniejsze, można posadzić nawet w odległości 4 cm od siebie. Jeżeli w ogrodzie podłoże jest ciężkie i gliniaste, trzeba je rozluźnić, dodając torf i piasek. Rabatę zakładaną na piasku wzbogacamy próchnicą lub przygotowanym w ogrodzie kompostem. Cebule sadzone w doniczkach musimy regularnie podlewać, a zimą osłonić od spodu i po bokach, żeby rośliny nie przemarzły. Pojemniki warto na ten okres przenieść w zaciszny kąt ogrodu.

Na zdjęciu powyżej: Sadzenie cebul to zadanie, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi

SLOWA KLUCZOWE: Press Garden ImigIBULB

Na zdjęciu powyżej: Doniczki z hiacyntami 'Gipsy Queen'. Ustawione na szerokiej drabinie, zdobiąc niezbyt efektowny zakątek

Więcej o: