14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?

Chcesz mieć ukwiecone skrzynki, ale brakuje ci czasu lub ogrodniczego doświadczenia? Sięgnij po jednego z 14 bujnie kwitnących pewniaków.
1 Pelargonia  rabatowa (Pelargonium zonale) Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale) Fot. Shutterstock

Co sadzić na balkonie?

Jest wiele roślin, które bez szwanku znoszą palące słońce czy ulewy, nasze błędy pielęgnacyjne i zwykłe zapominalstwo. Żeby jednak dobrze się rozwijały, pamiętajmy, by wybierać gatunki dopasowane do warunków na naszym balkonie. Jeśli więc jest on ocieniony przez drzewa, nie sadźmy roślin wybitnie światłolubnych, a tam, gdzie silnie operuje słońce - wrażliwych na jego nadmiar. Wybierajmy też odmiany możliwie odporne na choroby - te z pewnością nas nie zawiodą.

Pelargonia  rabatowa (Pelargonium zonale)

Dekoracyjna i odporna na przesuszenie podłoża. Kwitnie obficie do mrozów. Nic więc dziwnego, że jest najczęściej spotykana na naszych balkonach. Do wyboru mamy odmiany różnej wysokości, o kwiatach w odcieniach czerwieni, różu i bieli. Żeby bujnie kwitła, nawozimy ją co 7-10 dni, regularnie podlewamy i obrywamy zaschnięte części.

Jak pielęgnować rośliny na balkonie?

Nawet najbardziej odporne rośliny sezonowe będą się lepiej rozwijać, gdy o nie zadbamy.

Podłoże: W skrzynkach i donicach wymieniamy ziemię corocznie. Zazwyczaj używamy podłoża lekkiego oraz przepuszczalnego dla wody i powietrza. Ziemia do kwiatów powinna być żyzna, jednak dostępne na rynku mieszanki tworzone są zwykle na bazie torfu wysokiego, który trzyma wilgoć, ale jest ubogi w składniki pokarmowe. Dlatego posadzone w nich rośliny trzeba regularnie nawozić.

Sadzenie: Rozsadę umieszczamy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas. Poziom ziemi w skrzynce powinien sięgać ok. 2 cm poniżej jej brzegu. Sadząc kilka okazów w jednym pojemniku, zachowujemy odstępy, by umożliwić roślinom rozrost. Podlewamy je i na kilka godzin ustawiamy w cieniu.

Nawożenie: Czasem producenci wzbogacają ziemię w nawóz o długotrwałym działaniu, który wystarczy kwiatom na cały sezon. Jeśli podłoże nie było wzbogacone, rośliny zaczynamy zasilać po 2-3 tygodniach od posadzenia. Stosujemy odżywki dla roślin kwitnących lub balkonowych. Dostępne są też specjalne dla pelargonii, surfinii, begonii.

2 Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Fot. Shutterstock

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Ta niewysoka jednoroczna roślina ma drobne, ale liczne kwiaty - najczęściej niebieskie i fioletowe, rzadziej białe lub różowe - które jeszcze jesienią zdobią skrzynki. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też odmiany o lekko zwisłym pokroju z łodyżkami długości ok. 30 cm.

3 Surfinia (Surfinia) Surfinia (Surfinia) Fot. Shutterstock

Surfinia (Surfinia)

Ten mieszaniec międzygatunkowy jest spokrewniony z petunią, ale wyróżniają go bardzo długie pędy dorastające do 50-60 cm. Dzwonkowate kwiaty o średnicy kilku centymetrów rozwijają się bardzo licznie aż do jesiennych przymrozków. Paleta ich barw obejmuje fiolety, różowości, amaranty i biele. Rośliny wymagają stałej wilgoci w podłożu i cotygodniowego dokarmiania. Uwaga: są wrażliwe na silny wiatr.

4 Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) Fot. Plantpol Zaborze

Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)

Nazywany jest także złotym deszczem, bo tworzy niezliczone ilości żółtych kwiatów (o śr. 1-1,5 cm), które wyrastają na długich i cienkich pędach. Podziwiamy je aż do przymrozków. Uczep silnie się rozrasta i ma krzaczasty pokrój, natomiast nowe odmiany mają budowę zwartą. Tę wytrzymałą roślinę często dodajemy do kompozycji.

5 Ak-sa-mit-ka  roz-pierz-chła (Ta-ge-tes pa-tu-la) Ak-sa-mit-ka roz-pierz-chła (Ta-ge-tes pa-tu-la) Fot. Shutterstock

Ak-sa-mit-ka roz-pierz-chła (Ta-ge-tes pa-tu-la)

Występuje w licznych odmianach, z kwiatami w formie małych aksamitnych główek w wielu odcieniach żółtego, pomarańczowego, rudego, brązowego. Utrzymują się one do pierwszych mrozów, są też wytrzymałe na wiatr. Rośliny gęsto się krze-wią, tworząc kopułki o wysokości 15-30 cm. Aksamitki można wysiewać wprost do skrzynek w kwietniu albo w maju kupić gotową rozsadę.

6 Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) Fot. Plantpol Zaborze

Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

Jej pachnące białe, różowe bądź fioletowe kwiatki rozwijają się licznie od chwili posadzenia do późnej jesieni. Smagliczka wyrasta do wysokości 10-15 cm. Po pierwszym kwitnieniu jej pędy przycinamy.

Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym

rośliny na balkon południowyFot. Shutterstock

7 Osteospermum (Osteospermum  ecklonis) Osteospermum (Osteospermum ecklonis) Fot. Flora Dania

Osteospermum (Osteospermum ecklonis)

Odmiany oferowane do sprzedaży mają krzewiasty i zwarty pokrój. Dorastają do 30-50 cm. Kwiatostany w formie koszyczków występują w wielu różnych kolorach: białym, różowym, fioletowym, amarantowym, żółtym i pomarańczowym. Gdy przekwitną, trzeba je usunąć. Roślina kwitnie do jesiennych przymrozków.

8 Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca) Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca) Fot. Shutterstock

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca)

Jej pędy (o dł. 25-30 cm) płożą się po ziemi, a cała roślina dorasta do wysokości ok. 15 cm. Pojedyncze lub pełne kwiaty w rozmaitych barwach rozwijają się przez całe lato. Portulaka jest sukulentem, tzn. gromadzi wodę w liściach i pędach, więc jest wyjątkowo odporna na suszę i upały.

9 Wilczomlecz 'Diamond frost' (Euphorbia) Wilczomlecz 'Diamond frost' (Euphorbia) Fot. Plantpol Zaborze

Wilczomlecz 'Diamond frost' (Euphorbia)

Wilczomlecz ten ma lekką budowę i silnie się krzewi. Osiąga średnicę ok. 30 cm. Tworzy ogromne ilości drobnych białych kwiatów, dzięki czemu wygląda jak puszysta chmura. Jest odporny na brak wody. Doskonały do kompozycji, bo dodaje im lekkości.

10 Scewola (Scaevola aemula) Scewola (Scaevola aemula) Fot. Arkadiusz Ścichocki

Scewola (Scaevola aemula)

Roślina ma płożący pokrój, a jej pędy osiągają ok. 60 cm i są gęsto pokryte niewielkimi kwiatami o oryginalnej budowie. Paleta ich barw obejmuje odcienie fioletu, błękitu, różu i bieli. Cieszą oczy aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Scewola świetnie prezentuje się w wiszących pojemnikach, ale warto ją też dodawać do kompozycji.

11

Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum)

Jej wiotkie pędy o lśniących liściach dorastają (zależnie od odmiany) do 40-100 cm. Rośliny tworzą pojedyncze lub pełne kwiaty w rozmaitych odcieniach różu i czerwieni albo bieli. Na balkonach podziwiamy je od maja aż do ostrzejszych przymrozków. Pelargonie bluszczolistne sadzimy w taki sposób, by ich pędy mogły swobodnie zwisać. Pelargonia bluszczolistna kocha słońce, udaje się także w miejscach zacienionych. Jest nieco mniej odporna na brak wody od pelargonii rabatowej.

Zobacz, czy wiesz wszystko o uprawie pelargonii

PelargonieFot. Shutterstock

12 Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens) Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens) Fot. Shutterstock

Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens)

Roślina ta ma kulisty pokrój i wyprostowane mięsiste pędy, dorasta do 30-35 cm. Jej niewielkie czerwone, różowe bądź białe kwiaty powstają tak licznie, że niemal zupełnie zasłaniają szerokie, lśniące liście. Kwitnie aż do przymrozków i jest dość odporna na niedobory wody. Na zdjęciu: begonia w kompozycji z kocankami włochatymi - rośliną o ozdobnych liściach i długich pędach, również bardzo odporną.

13 Tunbergia oskrzydlona  (Thunbergia alata) Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) Fot. Shutterstock

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)

Jest pnączem wymagającym podpór, choć można ją też uprawiać jako roślinę wiszącą. Całe lato tworzy pomarańczowe, żółte lub białe kwiaty z ciemnym oczkiem.

Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym

Rośliny na balkon północnyFot. Shutterstock

14 Niecierpki (Impatiens) Niecierpki (Impatiens) Fot. Plantpol Zaborze

Niecierpki (Impatiens)

Na balkonach sadzi się zwykle niecierpek nowogwinejski (na zdjęciu) o wzniesionych pędach długości 30-40 cm i dużych kwiatach (4-5 cm), a także sułtański o lekko przewisających łodygach i kwiatach o średnicy 2-4 cm. Oba gatunki silnie się rozkrzewiają i kwitną wytrwale przez całe lato w wielu odcieniach różu, bieli, fioletu i czerwieni. Rośliny te lubią ciepłe, zaciszne miejsca i wilgotne podłoże.

15

Zobacz także...

Najlepsze rośliny do warzywnika

Amatorsko można uprawiać różne grupy pomidorów: i te ogromne malinowe, których owoce ważą po 250-300g i średniej wielkości i małe tzw. koktailowe. Powodzeniem cieszą sie odmiany barwne.

Fot. Wikimedia Commons/Sarang

Jak się pozbyć szkodników?

Fot. Red

Ogród w stylu japońskim: rośliny i drzewka bonsai w ogrodzie japońskim

Fot. Jolanta Zdanowska

Komentarze (1)
14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?
Zaloguj się
  • Anna Szwymer

    Oceniono 7 razy 7

    A ja w tym roku posadzę lwie paszcze. W zeszłym sezonie kilka przetestowałam , starannie usuwając przekwitłe kwiaty i skracając pędy, które po tym zabiegu zadziwiająco silnie sie rozrosły i pokryły wszystkie"łysiny" w skrzynkach. No i ta gama barw!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX