Kosmos kwiaty. Uprawa kosmosów w ogrodzie
Kwiaty kosmosu zwiewnie wznoszą się ku niebu na cienkich, niemal niewidocznych z oddali łodygach. Tak jak gwiazdy - wyglądają tym piękniej, im są liczniejsze. Zdobią ogrody aż do późnej jesieni.
Kosmos inaczej onętek
Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus), inaczej onętek, jest gatunkiem jednorocznym. Dorasta do ponad metra wysokości, mocno się rozgałęzia i na wierzchołkach licznych łodyg tworzy delikatne koszyczki o średnicy do 6 cm. Zazwyczaj ich "płatki" (czyli kwiatki języczkowate) są różowe lub lilia, a środek (z kwiatków rurkowatych) - żółty. Roślinom lekkości dodają też koperkowate liście.
Do Europy gatunek ten przybył ze środkowej Ameryki w końcu XVIII w.,jednak dopiero po stu latach został doceniony i razem z kolonizatorami rozpoczął ekspansję na kolejne kontynenty. W rezultacie łąki kosmosu można obecnie podziwiać także w Afryce Południowej.
U nas kosmos podwójnie pierzasty również świetnie się zadomowił, o czym świadczą jego inne nazwy: warszawianka i wschodniaczki.
Kosmos podwójnie pierzasty - encyklopedia
Kosmos kwitnienie
W ogrodzie onętek może na dobre zacząć rosnąć dopiero, gdy miną wiosenne przymrozki. Nawet wcale nie pielęgnowany dobrze sobie radzi i kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.
Wymaga sporo przestrzeni i najlepiej prezentuje się z większej odległości. Rośnie więc zwykle gromadnie, tworząc spore skupiska roślin różniących się kolorem. Nadaje swobodny charakter rabatom, pięknie wygląda także na klombie otoczonym trawnikiem lub w wąskim łanie biegnącym wzdłuż ogrodzenia.
Kosmos odmiany
Odmiany kosmosu podwójnie pierzastego są bardziej zwarte niż okazy typowe dla gatunku. Do 60-90 cm dorastają te o pełnych kwiatostanach, np. z serii Bonbon, a także o połączonych "płatkach", np. 'Cup Cakes', oraz dwubarwne, np. 'Picotee'. Niższe białe, różowe lub karminowe odmiany ma seria Sonata (do wysokości 45 cm) lub karłowa Cosmini (do 30 cm).
Jest także gatunek kosmosu o żółtych i pomarańczowych kwiatach - kosmos siarkowy (C. sulphureus). Osiąga do półtora metra wysokości. Uprawia się go tak samo jak poprzedni gatunek.
Z kolei bylinowy kosmos krwistoczerwony (C. atrosanguineus) 'Cho-camocha' wyróżnia się koszyczkami o czekoladowej barwie i woni, osiągającymi średnicę około 3 cm. Roślina ta dorasta do 35 cm, słabo się rozgałęzia i tworzy powcinane lancetowate liście.
Jak zapewnić długie kwitnienie kwiatów ogrodowych?
Kosmos nasiona
Kosmos podwójnie pierzasty i siarkowy rozmnażamy z nasion (opakowanie kosztuje 1,50-4 zł). Jeśli zbierzemy je z okazu rosnącego w ogrodzie, potomstwo może być niepodobne do rośliny macierzystej. Nasiona wysiewamy do gruntu w końcu kwietnia (lub 3 tygodnie wcześniej siejemy rozsadę w pomieszczeniu). Kosmos podwójnie pierzasty łatwo się sam rozsiewa, a siarkowy słabo. Natomiast bylinowy 'Chocamocha' tworzy bulwiaste korzenie. Ma podobne wymagania co dalie, ale trudno przechować go przez zimę.
Kosmos uprawa
Stanowisko: Wszystkim gatunkom kosmosu najbardziej odpowiadają słoneczne miejsca, osłonięte od wiatru.
Podłoże: Rośliny zadowalają się przeciętną ziemią. Na żyznej rozrastają się bujnie, ale zakwitają w późniejszym terminie i tworzą mniej kwiatów.
Wilgotność podłoża: Wystarcza umiarkowana, zalanie korzeni jest szkodliwe.
Nawożenie: Na ubogiej glebie rośliny wymagają wiosennego zasilania.
Inne zabiegi: Wysokie odmiany warto uprawiać z rozsady, by wcześniej rozpoczęły kwitnienie. Młode rośliny o nierozgałęzionych jeszcze pędach dobrze
znoszą przesadzanie.
Choroby: Kosmos rzadko choruje, mogą jednak zniszczyć go ślimaki. Niekiedy wymaga też ochrony przed mszycami.
- Więcej o:
Jak stworzyć rabatę w kolorze czerwonym?
Byliny. Jak rozmnażać rośliny wieloletnie?
Byliny. Wieloletnie byliny kwitnące
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki