Jak stworzyć rabatę w kolorze czerwonym?
Czerwono-pomarańczowa kompozycja bylin płonie na rabacie jak ogień. To efektowne zestawienie roślin pasuje szczególnie do ogrodów naturalistycznych.
Duże kępy barwnych bylin posadzonych na tej rabacie sprawiają, że całość jest wyrazista i przyciąga uwagę już z daleka. Królową kompozycji jest trytoma o strzelistych, oryginalnych kwiatostanach (która wymaga zabezpieczenia przed mrozem). Otaczają ją kępy niskich bylin kwitnących na pomarańczowo, żółto i czerwono. Większość z nich doskonale czuje się na mocno nasłonecznionym stanowisku, w lekkim podłożu. Tło stanowi wysoka (osiągająca 2 m) rudbekia lśniąca. Obok niej kwitnie na żółto nieco niższy krwawnik wiązówkowaty. Trytomie towarzyszą krwistoczerwone dalie, a przód rabaty wypełniają czerwona pysznogłówka, niskie odmiany rudbekii, dzielżan oraz tytoń ozdobny. Pomiędzy kwitnącymi bylinami znalazło się miejsce dla buraka ozdobnego o ciemnych karbowanych liściach. Po bokach posadzono gatunki o białych, różowych i fioletowych kwiatach, takie jak kosmos podwójnie pierzasty, heliotrop, jeżówka, dalia, rozchodnik okazały oraz powojnik. Dodają one tej ognistej rabacie lekkości.
Intensywne, ciepłe barwy kwiatów na rabatach stosujmy w ogrodzie z umiarem. W małym ogrodzie sprawiają one, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Tego typu rośliny ładnie wyglądają na tle ciemnozielonych krzewów liściastych i iglastych oraz wśród bylin o ozdobnych liściach.
Co można zmienić
W podobnej kompozycji stworzonej w cieniu wystarczy wymienić trytomę na żółtą języczkę Przewalskiego (Ligularia przewalskii), zaś montbrecję na liliowiec (Hemerocallis) 'Campfire Embers'. Zamiast jeżówki posadźmy jarzmiankę (Astrantia) 'Ruby Cloud', a w miejsce heliotropu fioletowy wielosił (Polemonium) 'Purple Rain'. Burak liściowy zamieńmy na lubiącą cień funkię (Hosta) 'Second Wind', natomiast dalie na przymiotno pomarańczowe (Erigeron aurantiacus).
Najedź na zdjęcie kursorem i sprawdź jakie rośliny są na rabacie
Fot. archiwum redakcji
Zdjęcie powyżej: LILIOWIEC 'CAMPFIRE EMBERS'
Fot. archiwum redakcji
Zdjęcie powyżej: FUNKIA 'SECOND WIND'
Fot. archiwum redakcji
Zdjęcie powyżej: WIELOSIŁ 'PURPLE RAIN'
Fot. archiwum redakcji
Zdjęcie powyżej: PRZYMIOTNO POMARAŃCZOWE
- Więcej o:
- rabata
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Rabata w angielskim stylu
Irys - Iris
Tajniki uprawy truskawek