Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak stworzyć rabatę w kolorze czerwonym?

Małgorzata Wójcik

Czerwono-pomarańczowa kompozycja bylin płonie na rabacie jak ogień. To efektowne zestawienie roślin pasuje szczególnie do ogrodów naturalistycznych.

8Hot border with Kniphofia, Dahlia, Monarda and Rudbeckia
Fot. FLORA PRESS/THE GARDEN COLLECTIO

Duże kępy barwnych bylin posadzonych na tej rabacie sprawiają, że całość jest wyrazista i przyciąga uwagę już z daleka. Królową kompozycji jest trytoma o strzelistych, oryginalnych kwiatostanach (która wymaga zabezpieczenia przed mrozem). Otaczają ją kępy niskich bylin kwitnących na pomarańczowo, żółto i czerwono. Większość z nich doskonale czuje się na mocno nasłonecznionym stanowisku, w lekkim podłożu. Tło stanowi wysoka (osiągająca 2 m) rudbekia lśniąca. Obok niej kwitnie na żółto nieco niższy krwawnik wiązówkowaty. Trytomie towarzyszą krwistoczerwone dalie, a przód rabaty wypełniają czerwona pysznogłówka, niskie odmiany rudbekii, dzielżan oraz tytoń ozdobny. Pomiędzy kwitnącymi bylinami znalazło się miejsce dla buraka ozdobnego o ciemnych karbowanych liściach. Po bokach posadzono gatunki o białych, różowych i fioletowych kwiatach, takie jak kosmos podwójnie pierzasty, heliotrop, jeżówka, dalia, rozchodnik okazały oraz powojnik. Dodają one tej ognistej rabacie lekkości.

Intensywne, ciepłe barwy kwiatów na rabatach stosujmy w ogrodzie z umiarem. W małym ogrodzie sprawiają one, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Tego typu rośliny ładnie wyglądają na tle ciemnozielonych krzewów liściastych i iglastych oraz wśród bylin o ozdobnych liściach.

Co można zmienić

W podobnej kompozycji stworzonej w cieniu wystarczy wymienić trytomę na żółtą języczkę Przewalskiego (Ligularia przewalskii), zaś montbrecję na liliowiec (Hemerocallis) 'Campfire Embers'. Zamiast jeżówki posadźmy jarzmiankę (Astrantia) 'Ruby Cloud', a w miejsce heliotropu fioletowy wielosił (Polemonium) 'Purple Rain'. Burak liściowy zamieńmy na lubiącą cień funkię (Hosta) 'Second Wind', natomiast dalie na przymiotno pomarańczowe (Erigeron aurantiacus).

Najedź na zdjęcie kursorem i sprawdź jakie rośliny są na rabacie

LILIOWIEC 'CAMPFIRE EMBERS'Fot. archiwum redakcji

Zdjęcie powyżej: LILIOWIEC 'CAMPFIRE EMBERS'

 

FUNKIA 'SECOND WIND'Fot. archiwum redakcji

Zdjęcie powyżej: FUNKIA 'SECOND WIND'

WIELOSIŁ 'PURPLE RAIN'Fot. archiwum redakcji

Zdjęcie powyżej: WIELOSIŁ 'PURPLE RAIN'

PRZYMIOTNO POMARAŃCZOWEFot. archiwum redakcji

Zdjęcie powyżej: PRZYMIOTNO POMARAŃCZOWE

Skomentuj:

Jak stworzyć rabatę w kolorze czerwonym?