Porcelanka Menziesa (Nemophila menziesii). Uprawa i pielęgnacja
Drobna roślina o angielskiej nazwie Baby Blue Eyes, czyli dziewczęce błękitne oczy, to porcelanka, inaczej nemofila. Nie zawsze jest błękitna, ale zawsze pełna uroku.


Chociaż drobna i wiotka, porcelanka Menziesa (Nemophila menziesii) robi duże wrażenie. Jej delikatne, dorastające zaledwie do wysokości 20 cm pędy wieńczą błękitne kwiatki, szczególnie zachwycające w dużych skupiskach. Porcelanka w naturze rośnie w Ameryce Północnej, gdzie jej kępki zdobią lasy sekwoi, zagajniki oraz przybrzeżne łąki (jej łacińska nazwa pochodzi od greckich słów: nemos – lasek i philos – przyjaciel). Kwiaty początkowo przypominają porcelanowe miseczki, później się rozkładają, osiągając średnicę 4 cm. Nie są całe błękitne – ich środek tworzą białe nasady płatków, ładnie kontrastujące z ciemnymi pylnikami.
Baby blue eyes najbardziej zauroczyły Japończyków. Na wybrzeżu Pacyfiku, 130 km od Tokio, powstał Hitachi Seaside Park, w którym co roku wiosną zakwita około pięć tysięcy porcelanek! Z całego kraju zjeżdżają się tłumy zwiedzających, by podziwiać je w pełnym rozkwicie (tam właśnie zostało wykonane główne zdjęcie).
Dla pełnego obrazu trzeba dodać, że porcelanka Menziesa występuje również w innych barwach. Na przykład odmiana ‘Penny Black’ ma ciemnofioletowe kwiaty z białym obrzeżeniem, a ‘Snowstorm’ – białe w czarne cętki (niektórzy botanicy zaliczają je do różnych odmian botanicznych, a nawet do odrębnych gatunków).
W ogrodach czasem gości także porcelanka plamista (N. maculata), która po angielsku nazywana jest Five Spot, czyli pięcioplamista, bo każdy z jej pięciu płatków ma spory ciemny znaczek. Roślina ta tworzy bardziej zwarte kępki i nieco drobniejsze kwiaty niż porcelanka ‘Snowstorm’.
Obydwa gatunki w naturze zajmują podobne obszary. Kwitną tym dłużej i obficiej, im chłodniejsza jest wiosna oraz lato (szczególnie chętnie uprawia się je np. w krajach skandynawskich).
Kwitnienie przedłuża im także regularne usuwanie starzejących się kwiatów, ale jeśli w ogrodzie mamy łan tych porcelanek, zabieg jest nie do wykonania. Ma to jednak dobrą stronę – porcelanki wydają nasiona, a ponieważ zimują one w gruncie, rośliny łatwo się same rozsiewają. Młodziutkie samosiejki możemy przesadzać razem z dużą bryłką ziemi. Natomiast starsze okazy znacznie trudniej się przyjmują w nowym miejscu.
Najciekawsze zastosowania
Porcelanki doskonale nadają się na kobierce. Jeśli jednak mają rosnąć koło azalii potrzebującej kwaśnej gleby (zdjęcie obok), trzeba przygotować im kwaterę z ziemią o obojętnym odczynie i najlepiej uprawiać je tam nie z siewu do gruntu, lecz z rozsady. Trzeba więc wysiać nasiona w widnym pomieszczeniu do pojemników z piaskiem i torfem lub w inspekcie. W temperaturze ok. 14°C wykiełkują po 10 dniach (w cieple później!). Siewki potrzebują dużo światła. Po 2-3 tygodniach pikujemy je do doniczek torfowych i po połowie maja sadzimy w stałym miejscu.
Z porcelanek warto również tworzyć obwódki rabat. Ich kwiaty mogą być też ozdobą skalniaków i pojemników.
Tajniki pielęgnacji
Wysiew do gruntu: od kwietnia do pierwszej połowy maja, najlepiej gniazdowy, co 20 cm. Gęsty siew sprzyja chorobom roślin.
Miejsce: słoneczne, ewentualnie półcieniste.
Gleba: przepuszczalna z dodatkiem przekompostowanego obornika lub żyznego kompostu, o prawie obojętnym odczynie.
Wilgotność: należy utrzymywać glebę stale lekko wilgotną, w czasie upałów nie może przesychać!
Zasilanie: roślin rosnących w żyznej ziemi jest zbędne, natomiast w słabszej – nawozem długo działającym.
- Więcej o:
Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe
Sadźmy rośliny okrywowe
Zwalczamy szczawik
Czy mrówki szkodzą roślinom? Jak chronić ogród przed mrówkami?
Biowskaźniki. Rośliny, które określają żyzność gleby
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną