Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe

Magdalena Narkiewicz, KJ

Bodziszek korzeniasty w rankingu rabatowych piękności nie zajmuje poczesnego miejsca. Jednak jest ceniony za wiele innych zalet.

Bodziszek korzeniasty - nasiona

Łatwo się samodzielnie rozsiewa. Zwykle o bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum) się nie zabiega, ale gdy już trafi do ogrodu, np. w ramach sąsiedzkiego dzielenia się nadwyżkami roślin, pozostaje w nim na stałe. Rozkłada się szerokimi poduchami albo kobiercem o wysokości około 25 cm i tworzy wdzięczne tło dla innych okazów.

Jak wygląda bodziszek korzeniasty

Bodziszki mają na owockach wyrostki w kształcie dzioba żurawia (Geranium pochodzi od greckiego geranos - żuraw). Bodziszek korzeniasty (macrorrhizum, czyli wielkokorzeniowy) rozkłada na ziemi łodygi przypominające grube korzenie. Z ich młodszych części wyrastają długoogonkowe, ładnie powcinane liście o średnicy około 5 cm. Natomiast starsze odcinki stopniowo drewnieją i pozostają na nich jedynie łuskowate przylistki.

Rozmnażanie bodziszka

Łodygi doskonale zimują. Skraca się je wiosną lub po przekwitnięciu, by odmłodzić kępy. Obcięte wierzchołki mogą posłużyć jako sadzonki - łatwo się ukorzeniają, ale żeby utworzyły gęstą poduchę z liści, trzeba poczekać sezon lub dwa.
niewielkie wymagania.

Bodziszek korzeniasty -  zioła

Lecziniczy olejek z korzeni bodziszka korzeniastego ma właściwości ściągające i łagodzą dolegliwości skórne (łuszczycę i bielactwo).

Przyjemny zapach bodziszka korzeniasteg odstrasza komary i ślimaki.

Bodziszek korzeniasty - uprawa

Bodziszek korzeniasty dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wystarcza mu średnio urodzajne, lekko wilgotne podłoże. Jest odporny na mróz i część liści często zachowuje do wiosny. Zasychające owocostany lepiej obcinać, bo szpecą roślinę. Czasem trzeba wyrwać spomiędzy kęp perz i podagrycznik, inne chwasty głuszy sam.

12 roślin kwitnących całe lato. Kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...

Bodziszek korzeniasty. Najciekawsze odmiany

Bodziszek korzeniasty ma kilka odmian o drobniejszych liściach i kwiatach. One też dobrze rosną na suchych, cienistych stanowiskach pod koronami drzew.

  • Luźne kwiatostany w biskupim odcieniu ma 'Czakor',
  • jasnoróżowe, z czasem bielejące 'Spessart',
  • a białe 'Album' i 'White Ness'.
  • Z kolei 'Variegata' tworzy typowe kwiatki, a wyróżnia się liśćmi z długimi biało-kremowymi smugami.

Bodziszek korzeniasty - cena

Bodziszki w sklepach internetowych kosztują 5-8 zł za sadzonkę (i-sztorm-byliny.pl, oczarjk.pl, sadzawka.pl). Polecany do podsadzania drzew i krzewów. Liczba roślin na 1 m2: 8 - 10.

Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika

Bodziszek korzeniasty - właściwości

Bodziszek korzeniasty odstrasza komary! Przy dotknięciu roztacza bowiem cytrynowo-korzenny zapach podobny do woni pelargonii "anginki", którego nie lubią dokuczliwe owady. Nadaje go roślinie olejek eteryczny (zawiera głównie germakron). Działa m.in. antyseptyczne, jest też składnikiem perfum.

9 roślin, które latem zakwitną w cieniu >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe