Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe
Bodziszek korzeniasty w rankingu rabatowych piękności nie zajmuje poczesnego miejsca. Jednak jest ceniony za wiele innych zalet.
Bodziszek korzeniasty - nasiona
Łatwo się samodzielnie rozsiewa. Zwykle o bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum) się nie zabiega, ale gdy już trafi do ogrodu, np. w ramach sąsiedzkiego dzielenia się nadwyżkami roślin, pozostaje w nim na stałe. Rozkłada się szerokimi poduchami albo kobiercem o wysokości około 25 cm i tworzy wdzięczne tło dla innych okazów.
Jak wygląda bodziszek korzeniasty
Bodziszki mają na owockach wyrostki w kształcie dzioba żurawia (Geranium pochodzi od greckiego geranos - żuraw). Bodziszek korzeniasty (macrorrhizum, czyli wielkokorzeniowy) rozkłada na ziemi łodygi przypominające grube korzenie. Z ich młodszych części wyrastają długoogonkowe, ładnie powcinane liście o średnicy około 5 cm. Natomiast starsze odcinki stopniowo drewnieją i pozostają na nich jedynie łuskowate przylistki.
Rozmnażanie bodziszka
Łodygi doskonale zimują. Skraca się je wiosną lub po przekwitnięciu, by odmłodzić kępy. Obcięte wierzchołki mogą posłużyć jako sadzonki - łatwo się ukorzeniają, ale żeby utworzyły gęstą poduchę z liści, trzeba poczekać sezon lub dwa.
niewielkie wymagania.
Bodziszek korzeniasty - zioła
Lecziniczy olejek z korzeni bodziszka korzeniastego ma właściwości ściągające i łagodzą dolegliwości skórne (łuszczycę i bielactwo).
Przyjemny zapach bodziszka korzeniasteg odstrasza komary i ślimaki.
Bodziszek korzeniasty - uprawa
Bodziszek korzeniasty dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wystarcza mu średnio urodzajne, lekko wilgotne podłoże. Jest odporny na mróz i część liści często zachowuje do wiosny. Zasychające owocostany lepiej obcinać, bo szpecą roślinę. Czasem trzeba wyrwać spomiędzy kęp perz i podagrycznik, inne chwasty głuszy sam.
12 roślin kwitnących całe lato. Kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...
Bodziszek korzeniasty. Najciekawsze odmiany
Bodziszek korzeniasty ma kilka odmian o drobniejszych liściach i kwiatach. One też dobrze rosną na suchych, cienistych stanowiskach pod koronami drzew.
- Luźne kwiatostany w biskupim odcieniu ma 'Czakor',
- jasnoróżowe, z czasem bielejące 'Spessart',
- a białe 'Album' i 'White Ness'.
- Z kolei 'Variegata' tworzy typowe kwiatki, a wyróżnia się liśćmi z długimi biało-kremowymi smugami.
Bodziszek korzeniasty - cena
Bodziszki w sklepach internetowych kosztują 5-8 zł za sadzonkę (i-sztorm-byliny.pl, oczarjk.pl, sadzawka.pl). Polecany do podsadzania drzew i krzewów. Liczba roślin na 1 m2: 8 - 10.
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika
Bodziszek korzeniasty - właściwości
Bodziszek korzeniasty odstrasza komary! Przy dotknięciu roztacza bowiem cytrynowo-korzenny zapach podobny do woni pelargonii "anginki", którego nie lubią dokuczliwe owady. Nadaje go roślinie olejek eteryczny (zawiera głównie germakron). Działa m.in. antyseptyczne, jest też składnikiem perfum.
- Więcej o:
Wytrzymałe bodziszki
Sadźmy rośliny okrywowe
Dąbrówka rozłogowa
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?