Dom w stylu wiejskim

Tekst: Adam Oleś
25.09.2010 , aktualizacja: 28.08.2009 17:31
A A A Drukuj
Bohaterowie tej opowieści hasło życia na prowincji potraktowali dosłownie. Prosto z miasta przeprowadzili się na wieś i zbudowali prawdziwie wiejski dom.
Dom pani Anny stanął na mazowieckiej wsi, wśród pól i łąk, jakby wyjętych z nastrojowych obrazów Chełmońskiego. Niewiele się tu zmieniło od czasów, gdy mistrz mazowieckiego krajobrazu tworzył swoje wielkie dzieła. Właśnie ten niezwykły nastrój urzekł panią Annę i jej męża. Tutaj spędzali weekendy w malowniczo położonym w okolicy zabytkowym pałacyku - Domu Pracy Twórczej Adwokatury.

Naturalny wybór

Kiedy pani Anna z mężem zdecydowali się przenieść z Warszawy w jakieś spokojne miejsce, nie mieli żadnych wątpliwości, gdzie szukać działki pod budowę domu. Zżyci z tym miejscem od lat i na dodatek namówieni przez przyjaciół, którzy zdążyli tu zamieszkać na stałe przed nimi, przystąpili do załatwiania formalności.

Kupili siedlisko przy głównej drodze prowadzącej przez wieś, w sąsiedztwie domu przyjaciół. Chcieli stać się integralną częścią tutejszej społeczności. Ta spokojna mazowiecka osada, położona zaledwie 40 kilometrów od centrum Warszawy, trochę ukryta w krajobrazie, zgromadziła już zresztą wielu takich jak oni wielbicieli życia poza miastem.

Jak mówi właścicielka, tu każdą chwilę dnia smakuje się intensywniej, barwniej. Można do woli napawać się śpiewem ptaków i cykaniem świerszczy, obudzić się w porze, gdy pieje kogut. Tu jajka są od sąsiadki, której kury chodzą po podwórku, a mleko od krowy można nastawić na prawdziwe zsiadłe. Okoliczne stawy rybne gwarantują zawsze świeżą rybę. Pani Anna nie może się tym wszystkim nacieszyć, mimo że od przeprowadzki minęło kilka lat.

Czytaj doświadczenia właścicielkiPoczątek nowej historii

Był rok 1997. W miejscu, gdzie dziś stoi dom, znajdowała się stodoła. Poprzedni właściciele mieszkali w skromnym budynku usytuowanym prostopadle do drogi, który dziś - po remoncie - jest przeznaczony na dom gościnny i garaż.

Dla nowych właścicieli było jasne, że aby tu zamieszkać, muszą wybudować dla siebie nowy dom.

W tej sprawie pani Anna zgłosiła się do znajomego architekta Lecha Milla, którego prace znała i do którego miała pełne zaufanie.

Najpierw przedstawiła swoje oczekiwania. Pragnęła, by dom był skromny, wiejski i pasujący do charakteru okolicy, a jednocześnie funkcjonalny. Nie chciała, by udawał dwór, bo to jej zdaniem absolutnie nie wpisałoby się w klimat miejsca. A potem zaprosiła architekta do swojego mieszkania w przedwojennej kamienicy na warszawskiej Starej Ochocie. Oboje z mężem bardzo lubili te wnętrza i chcieli przenieść na wieś ich nastrój, sposób urządzenia, a nawet rozkład pomieszczeń.

Sposób na wiejski dom

Pani Anna marzyła o domu parterowym i rozłożystym, jednak poważnym mankamentem była wąska działka, która w najszerszym miejscu miała tylko 26 m. Dlatego ostatecznie postanowiono, że budynek będzie miał użytkowe poddasze.

Nowy dom powstał z pustaków ceramicznych z warstwą ocieplenia w środku. Od zewnątrz ściany pokryto tynkiem cementowo-wapiennym zacieranym ręcznie, a część cokołową wykończono piaskowcem.

Dom przykryto dachem łamanym z bawolimi oczkami, krytym gontem osikowym. W pierwotnej wersji na dachu miała być dachówka, ale zrezygnowano z niej z powodu dużego ciężaru materiału. Lżejsze, drewniane pokrycie sprawiło też, że dom zyskał wizualną lekkość.

Główny budynek zajmuje prawie całą szerokość wąskiej działki. Po bokach z jednej strony powstała wiata, z drugiej stoi dom poprzednich właścicieli, zwany teraz oficyną, w którym urządzono obszerny garaż i pokoje dla gości.

Między innymi właśnie dzięki takiemu układowi zabudowań, cofnięciu głównej bryły w głąb podwórza i połączeniu jej z oficyną osiągnięto tak bardzo pożądane przez właścicieli wrażenie, że oto mamy do czynienia ze starym, prawdziwie wiejskim domostwem.

Zabudowania podzieliły wąską, ale długą działkę na dwie części - mniejszą od ulicy oraz większą za domem, gdzie toczy się życie w ciepłe dni. Bliskość ulicy daje możliwość obserwowania, co dzieje się z przodu domu. Za to z tyłu ogród ciągnie się daleko, 500 m, aż po rzekę, otwierając przed oczami przebywających tam ludzi wspaniałą perspektywę na łąki.

Zobacz obszerną galerię domu w wiejskim styluZobacz także
 • proponuje ciemne podlogi i jasne meble wybitniemadry 01.10.09, 23:38

  w tych meblach nie ma zycia, to teatralne rekwizyty, sa depresyjne, czy wlasciciele jeszcze zyja czy juz popelnili samobojstwo»

 • Dom w stylu wiejskim kkodmus20000 05.09.12, 09:57

  Dom jest piękny ! :) - dobrze zaprojektowane, idealne detale, a meble... etc. rzeczywiście nie te ( nie tu :) »

 • Dom w stylu wiejskim drzejms-buond 05.09.12, 11:16

  CUDO! Gratulujemy smaku i ...pieniędzy!»

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych

oświetlenie domu, nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie domu

Dobre oświetlenie pomieszczeń w domu to spore wyzwanie. W obiektach użyteczności publicznej rozmieszczeniem punktów świetlnych rządzą precyzyjne normy. W oświetleniu domowym ścisłych wytycznych nie ma, są jednak zasady i sugestie, którymi warto się kierować.

PRZED DECYZJĄ
BUDOWA i REMONT
INSTALACJE
WNĘTRZA
WYKOŃCZENIE
KONTAKT Z REDAKCJĄ
 • ul. Czerska 8/10
 • 00-732 Warszawa
 • ladnydom@agora.pl