Koszt budowy domu: ile kosztują stropy

W większości nowo budowanych domów jednorodzinnych jest przynajmniej jeden strop - nad piętrem. To, ile za niego zapłacimy, zależy nie tylko od jego powierzchni, ale także od kształtu.
Zwykle przed rozpoczęciem budowy domu nie sprawdzamy, jaki rodzaj stropu został zaplanowany przez konstruktora. Najczęściej jest on gęstożebrowy lub monolityczny. Ich katalogowa cena obejmuje często również schody i wynosi odpowiednio 70-100 zł/m2 i 200-260 zł/m2. Kwoty te są na tyle orientacyjne, że nie pozwolą nawet wstępnie oszacować całkowitego kosztu stropu. Dla każdego domu będzie on inny. W stropach gęstożebrowych cenę zwiększają między innymi niestandardowa rozpiętość i wzmocnienia; w monolitycznych - duża ilość zbrojenia i betonu. To, ile zapłacimy za strop, zależy nie tylko od potrzebnych materiałów i czasu przebiegu prac. Wpływają na to również wymiary i kształt pomieszczeń. Tańszy będzie strop w domu o prostokątnym rzucie, który przykrywa się typowymi, powtarzalnymi elementami, a droższy - w domu o skomplikowanym kształcie, ponieważ wymaga użycia zróżnicowanych elementów.

Stropy gęstożebrowe

Zwykle są one wybierane ze względu za łatwość i szybkość montażu oraz niewygórowany koszt. Do ich wykonania potrzebne są pustaki stropowe, zbrojenie żeber i wieńców oraz mieszanka betonowa, która po ułożeniu tworzy monolityczną płytę nadbetonu. W stropach gęstożebrowych częściowo prefabrykowanych potrzebne będą jeszcze elementy nośne - belki prefabrykowane. Największy wpływ na koszt tego rodzaju stropów ma rozpiętość. Im jest ona większa, tym strop musi być grubszy, a więc droższy. W stropach o dużej rozpiętości można się także spodziewać większej liczby żeber rozdzielczych. Wykonanie wszelkich elementów monolitycznych w stropie wymaga zrobienia deskowania i ułożenia zaprojektowanego zbrojenia. Jest to bardziej pracochłonne i oczywiście droższe. Warto to wziąć pod uwagę, kalkulując koszt inwestycji.

Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane. Najpopularniejsze z nich to: Teriva, Fert, Ceram i Porotherm. Belki prefabrykowane mają długość od 2,4 do 7,8 m, ze stopniowaniem co 0,3 m, choć mogą osiągać nawet 11,2 m. Wraz ze wzrostem grubości stropu, zmniejsza się rozstaw belek, więc potrzeba ich więcej. Koszty belek i pustaków kształtują się na różnym poziomie, w zależności od rodzaju stropu gęstożebrowego. Za belki do stropów Teriva trzeba zapłacić 45-300 zł/szt., a za pustaki 4-11 zł/szt. W stropach Fert, Ceram i Porotherm ceny belek wynoszą 90-350 zł/szt., a pustaków - 5-10 zł/szt.

Stropy Akerman. Pustaki do ich wykonania są stosunkowo tanie - 2-3 zł/szt. Wybierając ten rodzaj stropu, oszczędzamy na belkach prefabrykowanych, ponieważ żebra nośne tworzy się w nim przez ułożenie rzędów pustaków ceramicznych i zbrojenia, a następnie całą konstrukcję betonuje się łącznie z płytą górną (nadbetonem). Będziemy musieli jednak dodatkowo zapłacić za pełne lub ażurowe deskowanie. Jego wykonanie to koszt 10-15 zł/m2, a wynajęcie - około 0,6 zł/m2 za dobę.

Stropy monolityczne

Do tego rodzaju stropu potrzebne jest pełne deskowanie, zbrojenie oraz mieszanka betonowa C20/25. Pozornie, jego wykonanie nie powinno być ani kosztowne, ani trudne. Tymczasem przygotowanie dobrego stropu jest zadaniem niełatwym i pracochłonnym, wymagającym dużej wprawy. W pierwszej kolejności trzeba zrobić deskowanie. Najlepiej, jeśli wykonawca ma własne gotowe szalunki powtarzalne, inaczej trzeba zapłacić za ich wypożyczenie około 0,6 zł/m2 za dobę. A przecież będą potrzebne co najmniej przez 2-3 tygodnie. W sprzyjających warunkach dopiero po takim czasie można będzie rozszalować strop.

Ważne jest właściwie ułożone zbrojenie (około 4 zł/kg) - dokładnie według projektu. Nie powinno się tego zlecać przypadkowej ekipie. Tak samo jest z betonem. Zakupienie dobrej jakości mieszanki (230 zł/m3) niewiele da, jeśli nie zostanie starannie ułożona, zagęszczona i odpowiednio pielęgnowana. Łącznie za robociznę - wykonanie szalunków, ułożenie zbrojenia i mieszanki betonowej - średnio trzeba zapłacić 85 zł/m2. W stropach monolitycznych maksymalna rozpiętość zależy od grubości i zbrojenia płyty - im strop grubszy i mocniej zbrojony, tym może być szerszy. To zwiększa koszty jego wykonania. Drogie jest zarówno zbrojenie, jak i beton. Ani na jednym, ani na drugim nie można jednak oszczędzać. Nie wolno też na własną rękę zmieniać przekrojów zbrojenia, nawet na większe. Grubsze pręty nie zwiększą wytrzymałości płyty, wręcz przeciwnie - mogą ją narazić na nadmierny skurcz i pękanie.

Uwaga! Zamiast stropu monolitycznego można wybrać strop typu filigran, który jest połączeniem stropu żelbetowego z prefabrykowanym. Zakup cienkich prefabrykowanych płyt betonowych z zatopionym zbrojeniem dolnym to wydatek 80-100 zł/m2. Oszczędzimy wtedy na deskowaniu, ponieważ potrzebne będą tylko podpory montażowe. Będziemy musieli jednak dopłacić za ułożenie zbrojenia górnego i dodatkowego (około 4 zł/kg) oraz warstwy betonu (230 zł/m3). Dość kosztowną pozycją będzie także transport na budowę i użycie dźwigu (1000-2000 zł).

Ile kosztują balkony?

W Polsce najbardziej popularną konstrukcją balkonu jest żelbetowa płyta wspornikowa, która jest przedłużeniem stropu. Decydując się więc na projekt domu z kilkoma balkonami, musimy pamiętać, że każdy 1 m2 powierzchni balkonu musi być wtedy wykonany jak strop monolityczny. Podniesie to koszty, dlatego każdy balkon warto uwzględnić przy obliczaniu całkowitych wydatków na strop.

Stropy prefabrykowane

Warto je wybrać, jeśli zależy nam na czasie. Montaż prefabrykowanych płyt znacznie przyspieszy prace budowlane, ponieważ po ich ułożeniu można od razu murować ściany kolejnej kondygnacji. Do wyboru mamy żelbetowe płyty kanałowe, płyty strunobetonowe lub płyty ze zbrojonego betonu komórkowego. Pierwsze z nich to wydatek rzędu 120-150 zł/m2, drugie - 150-170 zł/m2, trzecie - 195-400 zł/m2. Ich wykonanie nie wymaga jednak deskowania (szalunków) ani zastosowania podpór montażowych. Wybierając stropy prefabrykowane, oszczędzimy również na robociźnie (czas montażu płyt wynosi 2-3 godziny), ale będziemy musieli zapłacić za wynajęcie dźwigu samochodowego 190-250 zł/h (nie wymagają tego jedynie płyty strunobetonowe; do ich montażu wystarczą samochody wyposażone w HDS). Najlepiej, jeśli wtedy płyty będą układane na ścianach zaraz po przywiezieniu. Składowanie płyt na budowie podwoi wydatki, ponieważ dźwig trzeba będzie zamawiać dwa razy: do rozładunku, a później do montażu. Drugie tyle będziemy musieli zapłacić także za robociznę. Wybierając rodzaj płyt, warto wziąć pod uwagę kształt domu. Z płyt żerańskich trudno zrobić z strop o nieregularnym kształcie. Trzeba będzie wtedy wykonać żelbetowe uzupełnienia. To podniesie koszty wykonania. Tańszym rozwiązaniem mogą okazać się płyty ze zbrojonego betonu komórkowego. Łatwo je ciąć, więc raczej obejdzie się bez dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje zmiana rodzaju stropu?

Krzysztof Błażewicz, właściciel biura projektowego: Przeprojektowanie stropu to koszt około 2 tys. zł. Nie ma tu znaczenia wybrany wariant, czyli z jakiego rodzaju stropu na jaki dokonuje się zamiany. Podana cena obejmuje rysunki zamienne i wszystkie niezbędne obliczenia wytrzymałościowe. Koszt przeprojektowania stropu można obniżyć do 1 tys. zł, jeśli poprawki nanosi się kolorem czerwonym bezpośrednio na projektach. Taka dokumentacja jest pełnoprawną dokumentacją budowlaną.

Większość inwestorów zamienia strop monolityczny na gęstożebrowy. Wynika to z łatwości ułożenia tego ostatniego. Można go wykonać dosłownie przy pomocy rodziny, a wiele osób buduje systemem gospodarczym. Nie potrzeba ciężkiego sprzętu, szalunków Dwie, trzy osoby bez trudu wykonają wszelkie prace. Klienci dokonują też zamiany na strop gęstożebrowy pod wpływem sugestii ekip wykonawczych lub producentów materiałów ściennych. Sporym powodzeniem cieszą się również stropy typu filigran. W projektach często pojawia się pozornie łatwy do wykonania strop monolityczny. Warto jednak pamiętać o pewnym szczególe. Do jego wykonania niezbędny jest szalunek. Najlepiej go wypożyczyć, a to są dodatkowe koszty, których inwestorzy często nie uwzględniają, bo myślą, że wystarczą stemple. Oczywiście, można wykorzystać zwykłe deski, ale na spodzie stropu pozostają wówczas ślady, które trzeba zakryć tynkiem. Natomiast jeżeli stosuje się powtarzalne szalunki stalowe, otrzymuje się gładką powierzchnię gotową do malowania.

Więcej o:
Komentarze (13)
Koszt budowy domu: ile kosztują stropy
Zaloguj się
 • malala33

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli chcemy porównać koszty budowy stropu warto wejść na stronę stopy.pl Moim zdaniem to jedyny portal który daje możliwość porównania wszystkich rozwiązań stropowych w tak szczegółowy sposób. Można tam skorzystać z bezpłatnej wyceny. Podajesz potrzebne informacje i po chwili dostajesz wycenę na maila bez wychodzenia z domu.

 • anna_maria09

  0

  maranko1 zgadzam się z Tobą. Zdecydowanie lepiej postawić na stropy prefabrykowane. Ich największą zaletą jest szybki i bezproblemowy montaż. Mają też wysokie parametry dźwiękoizolacyjne.

 • maranko1

  0

  Porównując wszystkie stropy, uważam że największa wadą stropów monolitycznych jest przede wszystkim duża pracochłonność wykonania oraz wysokie koszty.

 • anna_maria09

  0

  Również uważam, że na stropie nie należy oszczędzać. Od jego wyboru w dużej mierze zależy bezpieczeństwo budynku. Zdecydowanie wybieram stropy prefabrykowane.

 • mr_y

  0

  trochę poza tematem ale chyba mam prawo nie wyrazić zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych a wy mi tu wyjechaliście z hasłem że przez skrolowanie, klikanie i zamknięcie komunikatu wyrażam zgodę. nie nie wyrażam i mam prawo korzystać z tej strony... łamiecie prawo kochani!!

 • Owijek Owijek

  0

  Racja, tez bym sie bał, ale teraz jest wszystko tak wyliczone, że nie ma strachu, ja mimo wszystko tez mam strunobetonowy z Rectora, bardzo porządna firma, technologicznie chyba najlepsze na razie stropy, ja jestem bardzo zadowolony

 • tywinlannister

  Oceniono 1 raz -1

  Monolity są fajne, ale bardzo drogie i nie zawsze potrzebne. Prefabrykaty pękają na łączeniach płyt. Stropy gęstożebrowe można zrobić samemu - jest to całkiem prosta technologia i nie trzeba ani deskowania ani ciężkiego sprzętu na budowie. Polecić mogę belki żelbetowe Porothermu i pomiędzy nie pustaki ceramiczne (lepiej się sprawdzają niż bloczki betonowe). Mają lepszą akustyczność, lepiej izolują przenoszenie poziome dźwięków i są bardzo dobrze wykonane - nie klawiszują stropu i są bardzo stabilne. No i tak jak mówię - dla osób murujących sposobem gospodarczym to właściwie jedyna opcja, żeby zrobić to w 100% samodzielnie.

 • max1_email

  Oceniono 1 raz -1

  Przy stropie monolitycznym można odzyskać deski wykorzystane na szalunki i użyć ich jako np. łaty w konstrukcji dachu.

  www.sprzetbud.pl

 • Marcel Kołakowski

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma co oszczędzać na stropach, bo to kwestia bezpieczeństwa. Nadal się dziwie jak ludzie decydują się na drewniane stropy. Brrrrr……. dobrze, że ja mam strunobetonowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX