Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna

Robert Klos, Katarzyna Wangin

Właściwy montaż i prawidłowe osadzenie w ścianie to sposób na zagwarantowanie bezproblemowej eksploatacji okien.

okno, mocowanie okna
Prawidłowe mocowanie mechaniczne
Fot. Archiwum Jerzy Płoński
Okna należy umieścić w określonym miejscu w grubości ściany, tak by nie powstawały w tych miejscach mostki termiczne, prowadzące do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie okna. Przy montażu okien ościeżnicę mocuje się w ścianach:

- jednowarstwowych - w połowie ich grubości; najlepiej, gdy osłonięta jest od zewnątrz węgarkiem;

- dwuwarstwowych - przy zewnętrznym licu muru, w taki sposób, by izolacja termiczna zachodziła na ościeżnicę i tworzyła kilkucentymetrowy węgarek; w domach z grubą warstwą ocieplenia okno można wysunąć w jego warstwę (taki sposób montażu nazywany jest "ciepłym"); trójwarstwowych - w grubości ocieplenia ściany. Aby stabilnie ustawić i unieruchomić ramę okna w otworze (zanim zamocuje się ją do muru), trzeba użyć klinów dystansowych i klocków podpierających. Rozmieszcza się je tak, by okno miało po zamontowaniu możliwość swobodnego odkształcania się pod wpływem zmian temperatury; miejsce ustawienia klinów i klocków określone jest w instrukcji montażu. Ramę okna należy osadzić z zachowaniem poziomu i pionu, pozostawiając luz dylatacyjny - jednakowy na górze okna i po bokach, większy na dole (aby umożliwić montaż parapetów).

Uwaga! Po ustawieniu okna usuwa się jedynie kliny dystansowe; klocki podpierające zostają na swoich miejscach. Zamontowanie okien bez nich jest błędem!

Montaż okien: jak to zrobić?

Rodzaj łączników mechanicznych, którymi mocuje się okno, musi zostać dopasowany do materiału ściennego.

Kołki rozporowe (dyble) stosuje się, gdy ściana jest z betonu, cegły ceramicznej pełnej, cegły silikatowej, cegły dziurawki, pustaków ceramicznych i cementowych, betonu komórkowego i kamienia naturalnego.

Kotwy powinny być stosowane tam, gdzie odstęp między ramą a ościeżem jest zbyt duży, by użyć dybli - na przykład przy montażu w ścianach warstwowych.

Wkręty mogą być używane przy montażu okna w konstrukcjach drewnianych lub stalowych. Są też wkręty do murów.

Uwaga! Przewiercenie na wylot profilu ramy okiennej jest potrzebne, żeby dało się ją zamocować na dyble lub wkręty i nie pogarsza funkcjonalności zamontowanego okna. Odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami mocującymi są ściśle określone (producent podaje je w instrukcji montażu); nie powinny przekraczać 70 cm (okna z PVC) lub 80 cm (okna z drewna i aluminium).

Czytaj też, jak ustrzec się błędów przy montażu okien i jak się do niego dobrze przygotować



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna