Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski

Aby za darmo mieć prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu, można zastosować ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu.
Aby określić orientacyjnie, ile potrzebujemy zamontować modułów słonecznych, zakładamy, że w domu mieszka 4-osobowa rodzina. Zużywa ona około 3000 kWh prądu rocznie (potwierdzeniem tego są rachunki otrzymywane z zakładu energetycznego). Na tej podstawie dobiera się instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp (gdzie "p" oznacza peak, czyli wartość szczytową, jaką może osiągnąć instalacja w najbardziej sprzyjających warunkach).

Wymagana ilość ogniw w instalacji fotowoltaicznej

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się panele polikrystaliczne o mocy 240-260 Wp (wyróżniają się one stosunkowo wysoką sprawnością, na poziomie 14-18%, a ich cena nie jest wygórowana). Jeśli wybierzemy moduły o mocy 250 Wp, to potrzebnych będzie 20 paneli fotowoltaicznych, które zajmą około 35 m2 powierzchni dachu.

Uwaga! Panele na dachu należy tak usytuować, aby nie były zacienione przez komin, wysokie drzewo, słup energetyczny lub sąsiedni budynek. Może to spowodować ich przegrzanie i uszkodzenie. Dlatego producenci wyposażają swoje panele w diody bocznikujące (jest ich od jednej do czterech). Przy zacienieniu jednego szeregu ogniw zaczyna działać dioda, wówczas prąd płynie z ich ominięciem.

Koszty inwestycji instalacji fotowoltaicznej

Podane poniżej ceny materiałów są orientacyjne, gdyż duży wpływ na cenę paneli, inwertera czy konstrukcji ma rodzaj wybranych urządzeń (czy będą to najdroższe modele, czy ze średniej półki), marka producenta oraz dostawcy. Ponieważ większość urządzeń jest importowana, znaczenie ma również aktualny kurs euro (przyjęto 1 x = 4,20 zł).

Przykładowe zestawienie materiałów dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp:

- minielektrownia złożona z 20 modułów o mocy 250 Wp - od 10 500 do 15 750 zł;

- konstrukcja z aluminiowych profili na dachu spadzistym pokrytym dachówką ceramiczną - od 3100 do 4400 zł (podobnie kształtują się ceny dla blachodachówki); gdy będzie to dachówka cementowa - od 4100 do 4750 zł;

- inwerter, który umożliwia sterownie instalacją - 5016-6688 zł;

- rozłączniki i bezpieczniki - 200-300 zł.

Montaż tej instalacji zajmuje od 3 do 5 dni, za co zapłacimy 4000-4500 zł; koszty pracy elektryka wyniosą 350-400 zł.

Uwaga! W zestawieniu tym nie uwzględniliśmy na przykład kosztu akumulatorów, gdyż w instalacji fotowoltaicznej on-grid stanowią one opcję dodatkową.

Natomiast instalacja off-grid dla naszego przykładowego domu, ze względu na konieczność magazynowania prądu, inny rodzaj inwertera oraz większą liczbę paneli, będzie droższa co najmniej 50%.

Jesienią i zimą w czasie pochmurnych dni wydajność instalacji fotowoltaicznej spada do około 30%. Na przykład w grudniu system o mocy 5 kWp wytworzy tylko 110 kWh prądu. Pokryje to około 50% średniego zapotrzebowania na prąd w tym domu.

Ile zyskamy na instalacji fotowoltaicznej

Ponosząc niemałe nakłady na montaż instalacji fotowoltaicznej, jesteśmy ciekawi, ile na tym zyskamy. Przyjmując, że nasza minielektrownia o mocy 5 kWp zainstalowana jest w domu znajdującym się w województwie mazowieckim, wyprodukuje ona rocznie 4750 kWh prądu. Odpowiada to przeciętnemu zapotrzebowaniu na prąd przez 4-osobową rodzinę.

Zatem, jeśli za prąd płacimy 0,65 zł za kWh (wraz ze wszystkimi opłatami stałymi), to zaoszczędzimy około 3090 zł. Daje to nam zwrot poniesionych kosztów po około 8 latach. Oczywiście nadmiar energii można sprzedawać do sieci. Tą wyprodukowaną przez nas sprzedajemy po około 20 gr za kWh, a kupować musimy drożej. Nie skraca to więc znacząco czasu zwrotu naszej inwestycji.

Wyliczenie to dotyczy aktualnych cen i obowiązujących przepisów. Trudno określić jak to się zmieni zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości, biorąc pod uwagę uwolnienie rynku energetycznego oraz nowe programy unijne dofinansowujące OZE.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (36)
Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski
Zaloguj się
 • Krzysztof Turek

  Oceniono 14 razy 14

  Bardzo fajny skrótowy artykuł. Jednak muszę się "przyczepić" do przeprowadzonych kalkulacji okresu spłaty inwestycji. Wszystko byłoby piękne gdyby inwestor był w stanie zużywać całą wyprodukowaną energię. Z doświadczeń pierwszych prosumentów wynika że udaje im się zużyć około 60% produkowanej energii a pozostała ilość jest odsprzedawana do sieci. W tym roku już po 14 gr/kWh a nie po 20 gr - rozumiem że artykuł jest z zeszłego roku i stąd ta cena. Ostatnio przegłosowana poprawka posła Bramory podniosłaby ten pułap bardzo wysoko lecz osobiście nie wierzę że wejdzie ona w życie - proponowane są stawki skupu 65 gr dla instalacji 3-10 kW i 75 gr dla instalacji do 3 kW W takiej sytuacji opłacało by się robić każdemu klientowi maksymalne instalacje 10 kW i z zysków spłacać preferencyjny kredyt Prosument.
  Biorąc pod uwagę aktualne czynniki możemy realnie oszacować jaki będzie okres zwrotu z inwestycji w panele słoneczne.
  Przykładową kalkulację umieściłem na swoim blogu:
  solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwestycji-fotowoltaicznych
  Wynika z niej że niestety bez dofinansowań taka inwestycja spłaci się po około 14 latach!!!
  Wiem że to może mało pocieszające ale takie są realia i moim zdaniem podawanie czasu zwrotu inwestycji 8 lat jest wynikiem mocno naciąganym. Niemniej jest on oparty o teoretycznie występująca możliwość - jestem sobie w stanie wyobrazić fanatyka który tak dostosowuje swój dzień aby pobierać energię tylko w dzień i zużywać ją całą. Niemniej przerażające jest co można spotkać w sieci - czytałem już wypowiedzi jednej firmy która twierdziła że instalacja fotowoltaiczna spłaca się po 3 latach!!!!! Sam nie wiem czy to wybujała fantazja czy chęć szybkiego zarobku kosztem naiwności klientów. Ocieńcie Państwo sami...

 • Pb Bp

  Oceniono 6 razy 4

  Tylko dzięki dopłatom/dobrym kredytom mogę istnieć takie projekty, dla większej ilości ludzi.
  Jest to całkiem sensowne rozwiązanie - w końcu chociaż częściowo byśmy stali się niezależni od innych producentów energi.
  Całkiem niezłym do zrealizowania takiej inwestycji jest aplikacja polskiej produkcji easysolar.co
  Można projekt szybko i skutecznie przygotować dzięki niej.

 • Łukasz Rąpała

  Oceniono 3 razy 3

  Niedawno otrzymałem pełny opis i wycene elektrowni nadachowej o mocy 3,0 kWp, przypisanej dokładnie do mojego 90 metrowego domku. Całkowity koszt łącznie z montażem wyniósł prawie 23 tys zł. Z czego sam falownik kosztuje około 7 tyś. Potrzeba prawie 10 lat zeby inwestycja sie zwróciła, oczywiscie jesli w tym czasie nic sie nie wydarzy, oczywiscie na panele jest długa gwaracja, ale co jesli falownik po zakonczeniu okresu gwarancyjnego padnie i bedzie trzeba kupic nastepny? Znowu bedzie trzeba czekac kilka lat. Osobiscie postanowiłem się wstrzymać z taką inwestycją.

 • baltic-energy

  Oceniono 1 raz 1

  Obecnie rentowność instalacji fotowoltaicznych bez dotacji wynosi najczęściej od kilku (7 – 8) do kilkunastu lat, przede wszystkim w zależności od warunków nasłonecznienia czy rodzaju zamontowanego sprzętu. W sytuacji częściowego net-meteringu (opusty) rentowność będzie się poprawiać z powodu rosnących cen energii elektrycznej oraz taniejących komponentów.

  Co więcej, jeżeli ktoś posiada nadwyżkę wolnych środków (i mieszka w domu jedno bądź wielorodzinnym), to obecnie jest to jest to jeden z lepszych sposobów na na ich zainwestowanie. Lokaty bankowe dają max 4% brutto. Można inwestować w nieruchomości ale to już inne budżety, no i mogą stanieć przy zmianie koniunktury. Dla odważnych pozostaje giełda. A instalacja fotowoltaiczna może "wyprodukować" nawet kilkanaście procent rocznie.

  Wbrew pozorom, droższa instalacja wcale nie musi mieć dłuższego czasu zwrotu, a będzie prawdopodobnie dłużej pracować. Słyszałem o przypadkach, gdy kupione "okazyjnie" po kilkunastu miesiącach pojedyncze panele zaczęły produkować mniej energii.

 • Adam Stepczyński

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz zaczyna się opłacać, bo mniej kosztuje. Więcej firm się tym zajmuję. Wystarczy zobaczyć ile kosztują takie zestawy fotowoltaiczne:ozemarket.pl/zestawy-fotowoltaiczne
  W kilka lat inwestycja się może zwrócić, jeśli mamy dobre miejsce.

 • angelika5542

  Oceniono 3 razy 1

  Całkiem fajny artykuł. Dzięki! Ja zastanawiam się jednak jak jest w przypadku firm - czy instalacja zamontowana na dachu firmy jest opłacalna czy nie bardzo? Wiecie może więcej na ten temat?

 • Andrzej Wojtas

  0

  Koszty kosztami, ale pomyślcie jakie potem możecie wyciągnąć z tego oszczędności - jeszcze teraz przy tak rosnących kosztach energii elektrycznej, na prawdę warto się zastanowić nad instalacją takich paneli. My mamy od 2 lat w domu takie od oze-biomar i na prawdę fajnie się sprawdzają!

 • Bartosz Romańczyk

  0

  Metoda helioelektryczna jest teraz bardzo popularna i rywalizacja firm na rynku jest ogromna. Nasza firma pochodzi z województwa pomorskiego i długo już szef myślał nad instalacją paneli, ale dopiero teraz, wiosną, się zdecydował. Fotowoltaika jest obecnie coraz bardziej popularna ze względu ekologię uzyskania energii oraz praktyczność - światło słoneczne dostępne jest niemalże wszędzie. Instalację zamówiliśmy u firmy Oze-biomar, w pakiecie kompleksowych usług. Zobaczymy jak rozwinie się współpraca.

 • Sylwia Poznańska

  0

  to jest fakt, ze wszystko zależy od tego jak sie dobierze moc do zużycia. u mnie w domu jest fotowoltaika, ale dobierana była przez panów instalatorów z pvprojekt sami byśmy się nawet za to nie brali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX