Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak klepka może się odkształcać

Jan Wrześniak

Dobrze wysuszony parkiet (wilgotność 8-10%) ułożony w pomieszczeniu o stałej wilgotności względnej powietrza (około 60%) nie podlega żadnym zmianom. Ale wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku - latem w deszczowe dni jest większa (około 75%), zimą w ogrzewanym pomieszczeniu spada nawet do 35%. Trzeba brać to pod uwagę, wybierając rodzaj parkietu. Jeśli ktoś nie może pogodzić się z myślą o szparach w podłodze, powinien położyć parkiet z drewna o najmniejszej podatności na skurcz.

Wybierając parkiet, trzeba także wiedzieć, że niektóre jego rodzaje mogą sprawiać poważniejsze problemy niż szpary. Większe deszczułki, w których stosunek szerokości do grubości jest większy niż 4:1 (zdarzają się i takie o stosunku 8:1), mogą się odkształcać. Znacznie częściej dochodzi do odkształceń wklęsłych, kiedy krawędzie klepek podnoszą się w stosunku do płaszczyzny podłogi, niż wypukłych, gdy elementy się wybrzuszają. Przyczyną obu zjawisk jest różnica wilgotności między górną i dolną płaszczyzną deszczułek - co zdarza się często, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach, na przykład przy za dużej wilgotności podłoża.

Parkiet narażony bardziej na odkształcenia ze względu na kształt klepek lub niekorzystny układ słojów lepiej zabezpieczać olejem lub woskiem niż lakierem. W normalnych warunkach lakier nie ma negatywnego wpływu na parkiet, ale zawsze utrudnia swobodny przepływ powietrza i wilgoci. W podłogach olejowanych powietrze krąży wraz z zawartymi w nim cząsteczkami wilgoci. Taka podłoga "oddycha", dzięki czemu odkształca się bardziej równomiernie.





    Więcej o:

Skomentuj:

Jak klepka może się odkształcać