Ściany w kuchni nad blatem: co zamiast płytek? [przegląd materiałów, ceny!]

Ścianę w kuchni nad roboczym blatem można wykończyć niemal dowolnie. Trzeba tylko pamiętać, że poza wyglądem i ceną materiału liczą się też jego właściwości, bo miejsce to jest szczególnie narażone na zabrudzenia.
Wybór szkła bezpiecznego jest szczególnie wskazany, gdy będzie ono zamocowane do ściany za pomocą elementów dystansowych, które odsuwają je od ściany Wybór szkła bezpiecznego jest szczególnie wskazany, gdy będzie ono zamocowane do ściany za pomocą elementów dystansowych, które odsuwają je od ściany Fot. Sylwester Rejmer

Ściany w kuchni: odporne na wszystko

Powierzchnia między szafkami kuchennymi powinna być nie tylko efektowna, ale także praktyczna, by odpowiednio zaplanowane wykończenie ułatwiało utrzymanie jej w czystości. Okładzina w tym miejscu ma za zadanie chronić przed zabrudzeniem, zachlapaniem wodą czy tłuszczem, a w okolicy kuchenki musi być także odporna na wysoką temperaturę.

Białe szkło lacobel warto ozdobić kolorowymi naklejkami, które w każdej chwili można łatwo odkleić, a które w żaden sposób nie utrudniają czyszczenia ściany. Białe szkło lacobel warto ozdobić kolorowymi naklejkami, które w każdej chwili można łatwo odkleić, a które w żaden sposób nie utrudniają czyszczenia ściany. Fot. Radosław Wojnar

Szklane tafle na kuchennej ścianie

Szkło stwarza ogromne możliwości wykończenia, jest więc najpopularniejszym (po płytkach) materiałem do obkładania ścian nad blatem kuchennym. Wyczyszczenie szkła jest niezwykle łatwe, a rozpryskana woda czy tłuszcz nie są na nim bardziej widoczne niż na błyszczących płytkach.

Neutralne wykończenie w kuchni zapewni mleczne szkło, lakierowane lub barwne da błyszczącą płaszczyznę, z nadrukiem sitodrukowym - spełni funkcję obrazu, lustro zaś optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli za szkłem chcemy umieścić dowolną grafikę czy tapetę, trzeba wybrać szkło przezroczyste.

Do zamocowania nad blatem kuchennym warto wybrać szkło klejone lub hartowane. Tafle szkła klejonego połączone są folią - w razie ich stłuczenia, kawałki szkła utrzymają się na folii. Z kolei szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe, ale rozbite rozpada się na małe cząstki o nieostrych krawędziach. Po hartowaniu szkła nie można ciąć, dlatego wszelkie otwory, np. na gniazdka elektryczne, szklarz robi wcześniej.

Jak to się robi. Szkło można montować do ściany na kilka sposobów. Najpopularniejsze i najłatwiejsze jest przyklejenie go specjalnym silikonem. Można je też zamocować na elementach dystansowych lub szynach. Dystanse umożliwiają podświetlenie tafli od tyłu, na przykład taśmą ledową, szyny zaś - bezproblemową i szybką wymianę tafli na nowe.

Ile to kosztuje. Przezroczyste szkło hartowane - około 150 zł/m2, lacobel - 200-400 zł/m2, laminowane - około 400 zł/m2, hartowane z nadrukiem - 300-800 zł/m2.

kuchnia, blat, ściana nad blatemFot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Fototapeta w kuchni powinna być wykonana na podstawie grafiki wysokiej jakości, bo musi dobrze wyglądać również z bliska. Fototapeta w kuchni powinna być wykonana na podstawie grafiki wysokiej jakości, bo musi dobrze wyglądać również z bliska. Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Tapeta do kuchni

Coraz częściej na ścianie nad blatem w kuchni pojawia się zmywalna tapeta, odporna na wilgoć i niepalna - winylowa albo z włókna szklanego. Winylowe przeznaczone do miejsc mokrych, mają wierzchnią warstwę grubszą i gąbczastą, dzięki czemu są odporne na szorowanie; te z włókna szklanego trzeba jeszcze pomalować. Można też zdecydować się na wykończenie ściany nad blatem fototapetą laminowaną, wyprodukowaną na materiale przeznaczonym do stosowania w kuchni. Taką tapetę warto osłonić szkłem jedynie nad płytą kuchenną.

Jak to się robi. Klejem do tapet smaruje się ściany, a tapetę po rozwinięciu z rolki od razu klei się do podłoża.

Ile to kosztuje. Tapeta winylowa - ok. 35 zł za rolkę (0,53 x 10 m), z włókna szklanego - ok. 30 zł za rolkę (1 x 12,5 m).

Ściana wykończona arkuszami stali kwasoodpornej, której srebrzysta powierzchnia pasuje nie tylko do sprzętu AGD, ale i dowolnych frontów szafek. Ściana wykończona arkuszami stali kwasoodpornej, której srebrzysta powierzchnia pasuje nie tylko do sprzętu AGD, ale i dowolnych frontów szafek. Fot. Sylwester Rejmer

Blacha jak w kuchni restauracyjnej

Zapożyczona z kuchni gastronomicznych, czasem również pojawia się w domach jednorodzinnych. Najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Blacha zwykle jest gładka, szczotkowana (matowa, satynowa) lub ryflowana. Blacha nierdzewna jest odporna na wszystko, co mogłoby odbarwiać inne materiały, jednak utrzymanie jej w czystości jest dość kłopotliwe. Blacha matowa i satynowa są praktyczniejsze, bo mniej na nich widać ślady palców. Zamiast blachy można zamocować płytę laminowaną w odcieniu aluminium, taką z jakiej produkowane są np. cokoły kuchenne. Taką płytę łatwo utrzymać w czystości, nie widać na niej zabrudzeń jak na blaszanej.

Jak to się robi. Stal ciętą z arkusza, przed montażem nakleja się na płytę wiórową, którą następnie przykleja się do ściany. Do montażu gotowych płyt metalowych zalecane jest natomiast stosowanie prowadnic.

Ile to kosztuje. Blacha inox (gr. 0,5 mm) - ok. 100 zł/m2.

Miejsca styku okładziny drewnopochodnej z blatem roboczym czy zlewem należy zabezpieczyć silikonem sanitarnym lub zamocować specjalny profil. Miejsca styku okładziny drewnopochodnej z blatem roboczym czy zlewem należy zabezpieczyć silikonem sanitarnym lub zamocować specjalny profil. Fot. Łukasz Zandecki

Drewno na ścianie nad blatem

Na ścianie nad blatem można też zastosować drewno, zaimpregnowane i zabezpieczone lakierem. W kuchniach z płytą elektryczną można użyć także paneli drewnianych lub laminowanych. Wykonane są na bazie płyt LDF lub MDF, pokrytych jednostronnie folią dekoracyjną naśladującą drewno. Modne są także płyty wiórowe pokryte fornirem z różnych gatunków drewna. Na kuchenne ściany warto wykorzystywać płyty z fornirem z twardych gatunków, zawierających naturalne olejki impregnujące powierzchnię.

Jak to się robi. Płyty drewnopochodne mocuje się do stelaża lub przykleja bezpośrednio do ściany.

Ile to kosztuje. Laminowana płyta MDF (2,8 x 2 m) - około 200 zł, fornirowana płyta wiórowa - 100-200 zł/m2.

Granit i marmur często montuje się w postaci dużej, jednolitej płyty, która ma 2 cm grubości, trawertyn pojawia się zwykle jako płytki. Granit i marmur często montuje się w postaci dużej, jednolitej płyty, która ma 2 cm grubości, trawertyn pojawia się zwykle jako płytki. Fot. Rafał Lipski

Kamień zamiast ceramiki

Najlepszym do kamiennego wykończenia ściany w kuchni jest granit, bo to wyjątkowo odporny na zabrudzenia i działanie związków chemicznych używanych w kuchni materiał. Dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się go czyści. Marmur na okładzinę kuchenną można stosować dopiero po jego odpowiednim zaimpregnowaniu. Z kolei trawertyn nadaje się po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i również zaimpregnowaniu jego powierzchni.

Jak to się robi. Płyty kamienne mocuje się na ścianach specjalistycznym klejem, niepowodującym przebarwień.

Ile to kosztuje. Granit (grubości 2 cm) - od 400 zł/m2, marmury i trawertyny (grubości 2 cm) - ok. 700 zł/m2.

Ścianę między szafkami wykończono klinkierem, który osłonięto jedynie nad płytą grzejną szklaną taflą z nadrukowaną grafiką, i podświetlono świetlówką. Ścianę między szafkami wykończono klinkierem, który osłonięto jedynie nad płytą grzejną szklaną taflą z nadrukowaną grafiką, i podświetlono świetlówką. Fot. Rafał Lipski

Płytki klinkierowe dobre do kuchennych wnętrz

Decydując się na płytki klinkierowe nad blatem kuchennym, należy pamiętać o ich zaimpregnowaniu specjalnym preparatem do klinkieru. Zabezpieczy on płytki i spoiny przed brudem i pozwoli zachować naturalny kolor materiału.

Jak to się robi. Do przyklejania i spoinowania płytek z klinkieru można używać wyłącznie zapraw przeznaczonych do tego materiału.

Ile to kosztuje. Cena okładziny z płytek klinkierowych wynosi 100-200 zł/m2.

Nad szarym blatem z konglomeratu przyklejono płyty z betonu architektonicznego ze śrubami będącymi w tym wykończeniu jedynie ozdobą. Nad szarym blatem z konglomeratu przyklejono płyty z betonu architektonicznego ze śrubami będącymi w tym wykończeniu jedynie ozdobą. Fot. Rafał Lipski

Beton architektoniczny nad płytą grzewczą i zlewozmywakiem

Również jest używany do wykończenia kuchni. Betonowe płyty są barwione w masie. Standardowe kolory to biały, jasnoszary, szary i antracytowy, choć może być także czerwony, żółty, zielony czy niebieski. Gładkie płyty niemal nie mają wżerów, porowate zaś na całej powierzchni usiane są nieregularnie rozłożonymi porami i wżerami różnej wielkości. Charakterystyczną cechą tego materiału są przebarwienia i rozbieżności kolorystyczne; widoczne mogą być również włókna szklane używane w procesie produkcji.

Jak to się robi. Do montażu płyt z betonu architektonicznego zazwyczaj stosuje się elastyczne zaprawy klejące.

Ile to kosztuje. Za płytę o wymiarach 60 x 120 x 0,7 cm zapłacimy ponad 200 zł.

Ścianę pokrytą farbą łatwo odświeżyć - bez problemu można ją umyć lub w dowolnej chwili przemalować na inny kolor. Ścianę pokrytą farbą łatwo odświeżyć - bez problemu można ją umyć lub w dowolnej chwili przemalować na inny kolor. Fot.: Monika Lewandowska/Phototapeta

Farba do kuchni

Do wykończenia ściany w kuchni warto sięgnąć po paroprzepuszczalną farbę odporną na zmywanie i płowienie. Odpowiednie będą środki lateksowe, produkowane z udziałem spoiwa kauczukowego oraz te z nanocząsteczkami. Sprawdzą się tu też farby z dodatkiem teflonu oraz emulsyjne z cząsteczkami kwarcu i z dodatkiem cząsteczek krzemianowych. Powstała dzięki nim powłoka jest również odporna na szorowanie, dzięki czemu wykończona nią powierzchnia może być wielokrotnie zmywana. Z emulsji o wysokiej odporności na szorowanie zabrudzenia można zmyć bez śladu, na słabszych powłokach mogą pozostać wybłyszczenia. Odporność farby na zmywanie to odporność na szorowanie na mokro, zmywalność - to możliwość usuwania zabrudzeń bez znaczącego odbarwienia i wybłyszczenia ściany. Najlepszą zmywalnością charakteryzują się farby przyporządkowane do klasy pierwszej. W kuchni można też zastosować farby strukturalne, które również są odporne na zmywanie i są trwałe.

Jak to się robi. Aby uzyskać estetyczny efekt, ściana powinna być idealnie gładka, bo farba - szczególnie błyszcząca i w intensywnym kolorze - uwydatni jej nierówności. Powierzchnia nad blatem nie musi być jednolita kolorystycznie, warto tu skorzystać z szablonów pozwalających utworzyć na ścianie wybrany wzór.

Ile to kosztuje. Za puszkę (o objętości 2,5 l) farby do kuchni zapłacimy około 60 zł, a to wystarczy do dwukrotnego pomalowania mniej więcej 15 m2 ściany.

Zobacz także

Young couple in modern kitchen, cooking together, smiling --- Image by  RelaXimages/CorbisFot. Pfleiderer

Blaty kuchenne - wady i zalety różnych materiałów

kuchniaStylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Maciejka Peszyńska-Drews i Robert Kowański/Qubatura

Wnętrza: urządzamy małą kuchnię

test zużycia wodyFot. Shutterstock

Mycie ręczne czy zmywarka? Test zużycia wody

Więcej o:
Komentarze (29)
Ściany w kuchni nad blatem: co zamiast płytek? [przegląd materiałów, ceny!]
Zaloguj się
 • pawel.lewski

  Oceniono 96 razy 92

  Biorąc pod uwagę idiotyczne ceny szklanych płytek (szkło jest robione z piasku), Żeromski nie miałby szans na realizację mitu o szklanych domach.

 • antonow2

  Oceniono 59 razy 55

  Betonowe plyty jak na zdj. 8 - porowate, zupelnie nie praktyczne w kuchni . Utrzymanie tego w czystosci jest niemozliwe.

 • sonix24

  Oceniono 38 razy 22

  Tapeta na 3 slajdzie wręcz szkaradna, przyprawia o wymioty.

 • krolowa-mroku

  Oceniono 33 razy 11

  Tak ohydnych ścian jak na fotce 8 dawno nie widziałam. Podobnie jak mebli ze zdjęcia nr 6.

 • coelka

  Oceniono 11 razy 7

  Płytki są chyba jednak najbardziej praktyczne, jakies szkło to wszystko widać plamki i jakis brud, moz\na porysować , płytki sie czysci nawet czyms mocniejszym bez problemu.do wykończeń drewnianych ani w kuchni ani w łazience, w kuchni mogłaby być podłoga panele /drewno ale nic więcej nie jestem przekonana. Koleżanka ma drewniane wykończenie przy umywalce blat i niby zabezpieczone to było odpowiedni a jednak drewno to drewno i są z tym problemy, namaka, pęcznieje a drogie te impregnaty były ze masakra.no i wszystkim ,szczególni8e mającym dzieci odradzam szafki w kuchni bez uchwytów. W ogóle nie jest to praktyczne za każdym razem żeby otworzyć trzeba palcami przycisnąć i zostają odciski, albo człowiek by ciągle ze ścierką latał i to przecierał a jak się tydzień odpuści , to po tygodniu takiego dotykania już trzeba się narobić. a przy dzieciach, które ciągle coś wyciągają z szafek to już zarobić się można. Niepraktyczne to jest bardzo a szafki z uchwytami tez są przecież ładne i łatwiejsze w sprzątaniu.Zawsze trzeba takie rozwiązania tez brać pod uwagę z praktycznością łącząc.

 • maxim-sn

  Oceniono 7 razy 5

  koszmar

 • Ręcznik polski

  Oceniono 9 razy 3

  Tak mi się wydaje, że ta kuchnia nad blatem to w wielu domach i mieszkaniach jest trochę taki gorący kartofel, z którym często nie wiadomo co zrobić. U mnie są po prostu płytki, ale teraz w modzie jest szkło hartowane, które jest dostępne w tylu wariantach, że wygląda często jak ceramika. Kuzyn wykańczał kuchnię niedawno i zdecydował się na jakiś rodzaj płyty ceramicznej - montaż klejem Mungo z muntech24, gładko poszło. Trochę mu pomagałem, bo mam zacięcie w kierunku majsterkowania itp. Pod względem wizualnym bardzo fajnie, powierzchnia gładka, więc utrzymanie w czystości to też żaden kłopot. Wiadomo że podczas gotowania itp. trochę się to wszystko brudzi. Według mnie najważniejsze, żeby te elementy były łatwe do umycia no i żeby kolorystycznie pasowały do kuchni jako całości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX