Sposoby na tanią metamorfozę kuchni

Bez wielkich pieniędzy i bez wielkiego remontu można odmienić kuchnię tak, że będzie wyglądała jak nowa. Zobacz nasze pomysły na zmianę aranżacji kuchni, które nie zrujnują twojego portfela.
Meble kuchenne przed i po pomalowaniu farbami renowacyjnymi V33. Meble kuchenne przed i po pomalowaniu farbami renowacyjnymi V33. fot. producent

Malowanie szafek kuchennych

Znudziły ci się stare szafki kuchenne, a nie masz pieniędzy na nowe? Jest tańszy sposób na zamianę mebli w kuchni - przemaluj je. Szafki pomalowane na modne kolory - biały, szary lub czarny, diametralnie odmienią twoją kuchnię. Jeśli użyjesz specjalnych farb renowacyjnych, nie będziesz musiał nawet szlifować szafek przed malowaniem. [Więcej o malowaniu mebli kuchennych przeczytasz TUTAJ]

Szafki pomalowane na biało będą ponadczasowe i łatwo dobierzesz do nich dodatki. Dodatkową zaletą białych mebli jest to, że dzięki nim kuchnia wyda się większa. Możesz też pomalować szafki górne i dolne w różnych kolorach. Jest to jeden z najmodniejszych sposobów na aranżację kuchni.

Dwukolorowa kuchniafot. www.stagecoachdesigns.com

Metamorfoza kuchni Metamorfoza kuchni dans-le-townhouse.blogspot.ca

Półki w kuchni zamiast szafek

Półki zamiast górnych szafek powodują, że kuchnia wygląda nowocześnie i lekko. Przy czym nie musisz nawet kupować półek, wystarczy pozbyć się drzwiczek w górnych szafkach. Niekoniecznie ze wszystkich, wystarczą dwie lub trzy szafki zamienione w półki. Po zdjęciu drzwiczek należy usunąć zawiasy i uzupełnić ubytki. Dla lepszego efektu można dodatkowo pomalować szafki. Na półkach można wyeksponować ładne naczynia i stworzyć z nich ciekawą aranżację. Jeśli nie chcemy wszystkiego wystawiać na widok, warto sięgnąć po koszyczki, bądź ozdobne pojemniki do przechowywania. Tym sposobem nadamy kuchni zupełnie nowy, świeży wyraz, tak jakbyśmy kupili nowe meble.

Zobacz także: Pomysły na kuchnię z otwartymi półkami >>

aranżacja kuchni, meble kuchenne, półki kuchennefot. Elfa

Wood Collection, Stegu Wood Collection, Stegu fot. Stegu

Zmień ścianę nad blatem

Ściana nad kuchennym blatem jest najbardziej wyeksponowana, oznacza to, że ma duży wpływ na wygląd kuchni. Z reguły ten fragment ściany jest wykładany płytkami ceramicznymi. Odmienisz wygląd kuchni jeśli pokryjesz je oryginalnymi panelami, np. drewnianymi, z widocznym usłojeniem. Nie trzeba przy tym zrywać starych płytek, wystarczy je zakleić innym materiałem. Świeży i nowoczesny efekt gwarantowany.

kuchnia, meble kuchenne, zabudowa kuchennaFot. Radosław Wojnar

System kuchenny IKEA Metod System kuchenny IKEA Metod fot. IKEA

Kolorowe wnętrza półek i szafek

Jeśli masz półki w formie kubików lub przeszklone szafki, pomaluj ich wnętrza na intensywny kolor. Ten drobny szczegół doda twojej kuchni wyrafinowania i oryginalności. Jeśli nie chcesz się brudzić farbą możesz też szafki wykleić specjalnym, wodoodpornym papierem, a nawet zwykłą tapetą. W takich szafkach można wyeksponować naczynia, które będą się pięknie wybijany na kolorowym tle.

Aranżacja kuchnifot. Mellemrum

Wieszak kuchenny sufitowy Wieszak kuchenny sufitowy fot. Dekoria.pl

Wyeksponuj garnki

Jeśli masz ładne garnki stalowe lub miedziane - wyeksponuj je. Możesz je zawiesić na specjalnych wieszakach montowanych do sufitu lub na relingach na ścianie. Ten drobny zabieg sprawi, że twoja kuchnia będzie wyglądać bardziej profesjonalnie, zwolni się miejsce w szafkach, a najważniejsze sprzęty będzie mieć zawsze pod ręką. Tego typu ekspozycje szczególnie sprawdzarką się w większych kuchniach i najlepiej wyglądają nad wyspą kuchenną lub na dużej niezagospodarowanej ścianie.

Aranżacja kuchni, IKEAfot. IKEA

Maty magnetyczne na lodówkę Maty magnetyczne na lodówkę fot. oklejgo.pl

Oklej lodówkę

Masz odrapaną ale wciąż sprawną lodówkę, której nie chcesz się pozbywać? Nadaj jej nowy wygląd za pomocą naklejki lub specjalnej maty magnetycznej. Szczególnie praktyczne są maty - łatwo się je zakłada i zdejmuje. Po zdjęciu nie pozostawiają żadnych śladów. Dzięki temu można je wymieniać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Powleczone są specjalnym laminatem, który zabezpiecza grafikę, a w dodatku ułatwia utrzymanie maty w czystości. Na macie można umieścić niemal każdy wzór i zamówić ją w dowolnym rozmiarze. Koszt maty to od 119 zł. Można także kupić matę na zmywarkę co będzie kosztowało od 79 zł.

Maty magnetyczne na lodówkęfot. oklejgo.pl

Malowanie kuchennych płytek Malowanie kuchennych płytek fot. Anna Drozd, panitopotrafi.blogspot.com

Przemaluj płytki

Wymiana płytek w kuchni wiąże się w z wielkimi kosztami i wielkim bałaganem. Możesz mieć nowe płytki szybciej i zdecydowanie taniej. Wystarczy je pomalować. Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta farb do malowania płytek ceramicznych. Dzięki nim stare i niemodne kafelki przejdą całkowitą metamorfozę z nimi cała kuchnia.Możesz pomalować zarówno płytki nad kuchennym blatem, jak i te na podłodze.

Malowanie płytek w kuchni. Przed i pofot. Anna Drozd, panitopotrafi.blogspot.com

Farba tablicowa w kuchni Farba tablicowa w kuchni fot. Tikurilla

Pomaluj ścianę farbą tablicowo-magnetyczną

Farba tablicowo-magnetyczna jest niezwykle modna i oryginalna, a do tego praktyczna. Na pokrytej nią ścianie można swobodnie pisać, a następnie łatwo ją wyczyścić. Pozwala to na ciągła zmianę dekoracji. Natomiast czarna ściana bez naszych zapisków także będzie wyglądała unikatowo, gdyż ten kolor wciąż rzadko pojawia się we wnętrzach. Tymczasem doda pomieszczeniu głębi i elegancji.

Wystrój wnętrz, aranżacja wnętrz, mieszkanie w Warszawie, kuchniafot. Ayuko Studio

Wymiana uchwytów w szafkach kuchennych Wymiana uchwytów w szafkach kuchennych fot. Westwing

Nowe uchwyty

Mały szczegół o wielkim znaczeniu. Czasem to właśnie detale zdradzają prawdziwy wiek naszych mebli. Fabryczne gałki i uchwyty mogą postarzać kuchnie, a nawet wyglądać tandetnie. Warto je wymienić na oryginalne, np. ceramiczne. Stylowe wykończenie to bardzo ważny element wystroju kuchni.

 gałki do szafekMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

W kuchni panuje stylowa mieszanka. Skandynawskie szafki (IKEA) zgodnie sąsiadują z rustykalnym stołem i designerskimi krzesłami. Wnętrze oświetla lampa Caboche ze szklanych paciorków. Misy z barwionego szkła z Murano przypominają o podróży do Wenecji. W kuchni panuje stylowa mieszanka. Skandynawskie szafki (IKEA) zgodnie sąsiadują z rustykalnym stołem i designerskimi krzesłami. Wnętrze oświetla lampa Caboche ze szklanych paciorków. Misy z barwionego szkła z Murano przypominają o podróży do Wenecji. fot. Rafał Lipski

Sztuka w kuchni

Obrazy zazwyczaj wieszamy w salonie, dlaczego jednak nie miałyby się znaleźć w kuchni? Współczesne kuchnie mogą być równie eleganckie co pokoje dzienne, często przypominają wręcz salony. Zawieszenie w nich obrazu czy postawienie rzeźby jest jak najbardziej na miejscu i wniesie nieco artystycznej atmosfery. W kuchni można też wyeksponować np. kolekcję porcelanowych figurek.

szare wnętrza, aranżacja wnętrz, kuchniafot. Aneta Tryczyńska

Więcej o: