Jak odnowić starą szafkę? Szafka w trójkąty

Każdą szafkę można zmienić nie do poznania. Czasami wystarczy ją tylko przemalować, by zyskała zupełnie nowy wygląd. Nie zapomnijmy jednak o starannym wykonaniu.
Szafka przed i po Szafka przed i po fot. Małgorzata Margas/Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: nowa odsłona

Szafka rodem z PRL-u, prawdopodobnie produkt eksportowy, była bardziej brudna niż zniszczona. Po rozkręceniu jej i umyciu okazało się, że jest w bardzo dobrym stanie, do uzupełnienia były tylko niewielkie ubytki, a największym problemem okazał się brak kluczyka do zamka - trzeba było wykręcić zamek i zanieść do dorobienia klucza.

Mebel gotowy fp metamorfozy Mebel gotowy fp metamorfozy Małgorzata Margas Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: Krok 1

Rozkładamy szafkę na jak najdrobniejsze części - zdejmujemy drzwiczki, wyjmujemy szuflady (nie dało się ich rozebrać), odkręcamy uchwyty, zawiasy, prowadnice, zaklejamy dziurkę od klucza. W trakcie malowania nie pobrudzimy ich farbą.

zmiana koloru zmiana koloru Małgorzata Margas Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: Krok 2

Boki, blat oraz nogi szafki malujemy farbą kredową Autentico w kolorze French Grey.

Drzwi szafki ozdobione geometrycznym wzorem Drzwi szafki ozdobione geometrycznym wzorem Małgorzata Margas Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: Krok 3

Drzwiczki malujemy w trójkąty czterema kolorami farb kredowych: Antique Rose, Sunflower, Polar Blue i Poetic. Kolory oddzielamy od siebie taśmą malarską. Bardzo ważne jest, aby nie była to zwykła taśma, ale taka do zastosowań specjalnych (dostępna w sklepach budowlanych). Chodzi o to, aby farba nie podciekła pod taśmę, dzięki czemu linia pomiędzy kolorami będzie idealnie prosta.

Kolorowe szuflady Kolorowe szuflady Małgorzata Margas Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: Krok 4

Szuflady malujemy takimi samymi kolorami farb jak fronty. Ponieważ są cztery, każda szuflada ma inny kolor.

Szafka w trójkąty Szafka w trójkąty Małgorzata Margas Pracownia Dekudeku

Szafka w trójkąty: Krok 5

Na wszystkie powierzchnie kładziemy dwie warstwy bezbarwnego matowego lakieru, przykręcamy prowadnice, zawiasy, uchwyty i cieszymy się szafką w żywych radosnych kolorach.

Gotowa szafka Gotowa szafka fot. Małgorzata Margas/Pracownia Dekudeku

Gotowe

Szafka jest gotowa. Teraz wygląda oryginalnie i kolorowo. Jeśli nie odpowiadają nam pastelowe odcienie możemy zastosować bardziej stonowaną kolorystykę.

Więcej inspiracji znajdziecie na stronie: dekudeku.pl

Więcej o: